11: 07 KirishQaydnoma 10-maktab
Download 166.26 Kb.
|
net
- Bu sahifa navigatsiya:
- Axborotli olam muammolari va internet
- OXSHASH
- INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI FANIDAN YANGI DAVLAT TALIM STANDARTLARI
- 9-SINFLAR UCHUN DARS ISHLANMA
- SOROVNOMA
- YIL NOMLANISHLARI
- TAQVIM
- ARXIV
- MAKTAB Maktab haqida Maktab tarixi Qaydnoma YANGLIKLAR
- TEGLAR REKVIZITLAR
03(62)39-96-16210-maktab@xonqa.uzSaytga so'ngi ma'lumot qo'shilgan sana: 18-09-2019, 11:07 KirishQaydnoma 10-MAKTAB Новости 10 -sonli umumiy o`rta ta`lim maktabi » Yangiliklar » Axborotli olam muammolari va internet Axborotli olam muammolari va internetadmin 5-03-2018, 17:53 2078 Yangiliklar, Dars ishlanmalar
Informatika va AT fani o’qituvchisi Salayeva Nargizaning 7- sinflar uchun "Axborotli olam muammolari va Internet ” mavzusiga tayyorlagan bir soatlik
2017-2018
DARSNING MAQSADI: a)Ta’limiymaqsad: Internet tizimi haqida to’liq ma`lumotga ega bo’lib, internetda ishlash qoidalari bilan tanishish va informatikadan olgan bilimlariga tayangan holda internet tizimidan boshqa sohalarga oid ma’lumotlardan foydalana olish. Axborotlarni elektron vositalar orqali uzatish kompetensiyasi: axborot tashuvchi vositalar yordamida axborotlarni uzatish imkoniyatlaridan foydalana olish. b)Tarbiyaviy maqsad: Internet tizimida ishlash jarayonida undan faqat foydali ma’lumotlar olish, har xil keraksiz saytlardan foydalanmaslikni o’quvchning ongiga singdirish, internetda mujassamlashgan go’zal ma’lumotlatlardan oqilona foydalanishga o’rgatish. Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: jamiyatda bo’layotgan voqea-hodisani to’g’ri tushunishni, o’zining burch va huquqlarini bilishni; Milliy va umummadaniy kompetensiya: vatanni sevishni, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo’lishni, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni, intizomli bo`lishni o`rgatish.
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: mediamanbalardan zarur ma'lumotlarni izlab topa olishni, saralashni, qayta ishlashni, saqlashni, ulardan samarali foydalana olishni, ularning xavfsizligini ta'minlashni, media madaniyatga ega bo'lish layoqatlarini shakllantirishni nazarda tutadi.
Darsning borishi: I. Tashkiliy qism O’quvchilar bilan salomlashish, davomadni olish, fan xonasi va o’quvchilarni darsga tayyorgarligini kuzatish, ekologik tarbiya berish. Bu oydagi muhim sanalarni so’rayman, fanga oid internet yangiliklari bilan tanishtiraman. II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash: Sardorlar bellashuvi: Ushbu savollarga guruh sardorlari javob beradilar, o’qituvchi baholaydi. 1. Axborotning qanday o’lchov birliklari bor. 2. Axborot hajmining o’lchov birliklari haqida ma’lumot bering. 3. Axborot uzatish tezligi deganda nimani tushunasiz? 4. Axborot uzatish tezligi o’lchov birliklari haqida ma’lumot bering. 5. ”Kelajak yoshlar qo’lida” iborasida necha bayt axborot bor. 6. 8 MB necha baytga teng? Guruh ishtirokchilari ushbu testlarni elektron variantda kompyuterlarda bajarib, o’tilgan mavzuni mutaxkamlaydilar hamda yangi mavzuga tayyorlanadilar. O’tilgan mavzuni takrorlash. Kompyuter qurilmalariga ta’rif berish. Har bir guruhdan uch ishtirokchi qurilmalar tasvirlangan suratlarni tanlab ularni nomini hamda bajaradigan vazifasini aytadilar. Ishtirokchilar qurilmalarga ta’rif bergunlaricha qolgan guruh ishtirokchilari ham kompyuter qurilmalariga doir klaster usulidagi ushbu krosvordni to’ldiradilar.
III.Yangi mavzuning bayoni: Hamma Internet haqida eshitgan va undan foydalanishni xohlaydi. Ma'lumki, Internet axborotni soniyalar ichida uzoq masofalarga uzatish imkonini beradi. Shuning uchun bu darsda Internetni kelib chiqishi, uning tarkibi, unda axborot qanday qoidalar asosida uzatilishi va qabul qilinishihaqida ma'lumot beriladi. Internet tarixi O'zgarib va rivojlanib turuvchi olam yoki jamiyat haqida turli xil ko'rinishdagi katta hajmli axborotlar dunyoning deyarli hamma mamlakatlarida yig'ilib bormoqda. Bu ma'lumotlardan foydalanish zamonaviy axborot texnologiyasi vositalarisiz katta mablag' va vaqt talab etadi. Bunday muammolar Internet (Xalqaro informatsion tarmoq)ning tashkil etilishi bilan hal etildi. Internet "sovuq urush" mahsuli hisoblanadi. Uni yaratilishiga yadro zarbalaridan qisman zararlanganda ham ishlay olishga mo'ljallangan tajribaviy aloqa sistemasi sifatida XX asrning 70-yillari boshlarida AQSH Mudofaa Vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan ARPANet aloqa tarmog'i asos bo'lgan.
ARPANet tarmog'i birinchi marta ishga tushirilganda 4 ta kompyuter orasida maxsus kabel orqali bor-yo'g'i 2 minut davomida axborot almashinilgan. Awaliga bu tarmoq maxfiv hisoblangan Kevinchalik so'ng bu tarmoqqa turli korxona va tashkilotlar ulanib olgan. Shu tariqa bu tarmoq Internet tarmog'iga aylangan. Internet tarmog'i biror tashkilotga bo'ysunmaydi, lekin davlatlar, ilmiy va ta'lim tashkilotlari, kommersiya strukturasi va millionlab xususiy shaxslar tomonidan moliyalashtiriladi. Tarmoq taklif etilgan ko'ngillilar tomonidan tashkil etilgan "Internet arxitekturasi bo'yicha kengash" tomonidan boshqariladi. Internet va WWW Internet - dunyo bo'ylab joylashgan va yagona tarmoqqa birlashtirilgan minglab kompyuter tarmoqlarining majmuidir. Internetda axborot almashish standart qoidalar asosida amalga oshiriladi. Internetdagi ma'lumotlarni uzatish qoidalari protokollar (masalan, TCP/IP —TRANSMISSON CONTROL PROTOKOL/INTERNET PROTOKOL) deb ataladi. TCP/IP protokolining axborotni uzatish usuli quyidagicha: TCP protokoli axborotni paketlarga ajratadi; IP protokoli orqali barcha paketlar qabul qiluvchiga uzatiladi va TCP protokoli tomonidan barcha paketlarning qabul qilinganligi tekshiriladi; barcha paketlar qabul qilingandan keyin TCP protokoli ularni tartibga soladi va yaxlit ko'rinishga keltiradi. Kompyuterlarning axborotlarni telefon tarmoqlari orqali yubora olishiga imkon beruvchi modem deb ataluvchi qurilmaning yaratilishi (1979-yil Nayes kompaniyasi) va rivojlanishi sababli faqatgina shaxsiy kompyuteri va telefoni bor millionlab kishilar tarmoqning maxsus qurilmalarisiz ham Internetdan foydalana olish imkoniyatiga ega bo'ldilar. Hozirgi kunda Internet dunyo bozorini o'rganishda va savdo-sotiq ishlarini tashkil etishda zamonaviy biznesning eng muhim vositalaridan biriga aylanib bormoqda. Internet o'zaro aloqa bog'lash yoki ma'lumotlar almashish tarmog'i bo'libgina qolmasdan, unda mavjud bo'lgan ma'lumotlar ombori majmuyi dunyo bilimlar omborini tashkil etadi. Internetning kompyuterlar bilan bog'liq bo'lgan narsalardan muhim farqi shundaki, u o'zi haqidagi ma'lumotlarni ham o'zida saqlay olishidir. 1992-93-yillarda axborot texnologiyasining rivojlanishi sababli tasviriy va tovushli axborotlarni olis masofalardan qisqa vaqtda uzatishning shunday imkoniyati yaratilganki, u World Wide Web deb nomlangan. World Wide Web ning yaratilishiga 1989-yil Shvetsariyadagi Yevropa Yadroviy Tadqiqotlar Kengashining loyihasi asos bo'ldi. Bu loyihaning maqsadi Internetda axborot tarqatishning samarali usullarini izlash va uning oqibatlarini kuzatishdan iborat edi. Hozirgi kunda World Wide Web Internetning eng tez rivojlanayotgan sohalaridan biri bo'lib qoldi. Internet deganda ko'pchilik World Wide Web (qisqacha Web yoki WWW) ni tushunadi. Aslida World Wide Web Internetning bir qismi bo'lib, xalqaro o'rgimchak to'ri ma'nosini anglatadi. World Wide Web multimedia (multimedia - rasm va matnli axborotni tovushli va harakatdagi shakllardan iborat axborot bilan birlashtirish texnologiyasi) imkoniyatlariga ega bo'lgani uchun foydalanuvchilar e'tibonni juda tez qozondi.
WWWda axborot maxsus sahifalarda, ya'ni Web-sahifaiarda joyiashadi. Web-sahifaga matn, rasm, tovush, videotasvir va hokazo ko'rinishdagi axborotlarni joylashtirish mumkin. Bu esa o'z navbatida reklama, tijorat, ta'lim va boshqa ko'pgina soha vakillariga beqiyos imkoniyatlar ochib berdi. Masalan, juda ko'p kinostudiyalar o'z mahsuiotlarini reklama qilish uchun Web-sahifalar yaratishadi. Mazkur Web-sahifalarda asosan yangi filmlar haqidagi ma'lumotlar bilan birga shu filmlardan 1-2 daqiqali parchalar aks ettirlladi. WWW yaratilgunga qadar bunday imkoniyat faqat kinoteatrlar yoki televideniye orqaligina mavjud edi. Kinoteatr va televideniye orqali namoyishlar belgilangan vaqtga bog'liq bo'lsa, WWW dan xohlagan kishi istalgan vaqtda yangi filmlar haqida to'liq ma'lumot olishi mumkin. WWWning ommalashishiga yana bir omil gi permatndir. Gipermatn Web-sahifaning biror qismiga yoki boshqa Web-sahifaga bog'liqligmi ko'rsatuvchi ilovabo'lib, u so'z yoki rasm bo'lishi mumkin.Gipermatn yordamida Web-sahifaning kerakli qismiga yoki boshqa Web-sahifaga tez va oson o'tiladi, bu hoi kerakli qism yoki Web-sahifaga gipermurojaat deb ataladi. Bitta tashkilot yoki xususiy shaxsga tegishli va mazmuniga ko'ra o'zaro bog'langan bir nechta Web-sahifalar majmuyi Web-sayt deyiladi. Web-saytni kitobga, Web-sahifani esa kitobning sahifasiga o'xshatish mumkin. Web-saytdagi Web-sahifalar o'zaro gipermatn yordamida bogianadi.Web-saytlar ham, Web-sahifalar ham Web-server deb ataluvchi Internetga ulangan maxsus kompyuterlarda saqlanadi va o'z adresiga ega bo'ladi. Bu adres URL deb ataladi. URL hamisha http:// yozuvidan boshlanadi (http - Hyper Text Transfer Protocol). So'ngra Web-sahifa joylashgan tarmoq (provayder) adresi (masalan, www.uzsci.net), keyin Web-sahifa nomi (masalan, ~rtm) yoziladi. Provayderlar (ingliz. provide - imkon berish, ta'minlash) -Internetning ba'zi qismlaridan foydalanishga imkon beruvchi va foydalanuvchilarga turli xizmatlarni ko'rsatuvchi firmalardir. Shunday qilib, misolda keltirilgan Web-sahifaning Internetdagi adresi: http://www.uzsci.net/~rtmko'rinishida bo'ladi.
Bunda har bir guruh sardori savollar daraxtidagi savol kartalaridan beshtadan tanlaydi va o’z guruhiga o’qib eshittiradi, guruh a’zolari javob beradi 1. Internet deganda nimani tushunasiz? 2. Internetning yaratilishiga sabab bo'lgan birinchi kompyuter tarmog'i haqida so'zlab bering. 3. Internetda axborot uzatish protokoli deganda nimani tushunasiz? 4. Multimedia nima? 5. Word Wide Web haqida nimalarni bilasiz? 6. Web-sahifa va gipermatn haqida so`zlab bering. 7. Web-sayt nima? 8. Internetdagi web-sahifalar qayerda saqlanadi? 9. URL deganda nima tushiniladi?
Guruh ishtirokchilari ushbu chaynvordda yashiringan fanga oid iboralarni topishlari kerak. Ajratilgan vaqt 3-minut.
Kim topqir. Bunda har bir guruhdan 2 ishtirokchi doskada berilgan o’tilgan mavzularga doir krosvordni bajaradi, qolgan guruh ishtirokchilari ham guruh bilan o’zlariga berilgan chaynvordlardan fanga oid iboralarni topadilar. Kim ko’p bajarganligiga qarab guruh va ishtirokchilar alohida baholanadi.
Har bir guruhdan ikki ishtirokchi doskada berilgan ushbu krosvordlarni Savollar daraxtidagi beshyulduz kartalari orqali tanlaydi va kartadagi kalit so’zlarga e’tibor berib ularga o’z tushunchalarini beradilar. Kalit so’zlar BARKAMOL AVLOD va KELAJAK OVOZI.
1.Kompyuter tarmoqlaridan biri. 2.Kompyuterlar orasidagi aloqa. 3.Ommalashgan global tarmoq. 4. Internet texnologiyalari asosida tuzilgan, ammo foydalanish shartlariga ega bo’lgan global tarmoq. 5.Axborot texnologiyalari orasidagi eng ko’p foydalaniladigan qurilmalar majmui. 6.Global tarmoqqa ulanish uchun zarur bo’ladigan qurilma. 7. Bir yoki bir biriga yaqin binolar orasidagi tarmoq. 8.Bir viloyat yoki hududlar orasidagi kompyuter tarmog’i. 9.Lokal tarmoqlarda ishlatiladigan ulash vositasi. 10.Tarmoqda kompyuterlarni o’zaro axborot almashinuvini ta’minlovchi qurilma. 11.Modemlar tezligi o’lchanadigan birlik.
1. Kompyuterga ma’lumot kiritish qurilmasi. 2. Internetning dastlabki versiyasi. 3. WWW-ning to’liq shakli. 4. Internetda axborotlar saqlanadigan sahifa. 5. Kompyuterning aqli. 6. Aloqa kabellari yordamida ulanadigan tarmoq. 7. Modem atamasi olingan so’z birikmasi. 8. Tarmoq ishini ta’minlovchi maxsus kompyuter. 9. Dunyoning ixtiyoriy davlatidagi kompyuterlani o’zida birlashtirish imkoniyatiga ega bo’lgan tarmoq. 10. Biror bir maqsad yo’lida jamlangan elementlar majmui. 11. Ommaviy global tarmoq.
10-dars. 1-9-savollar.
O’qituvchi: N.Salayeva O’.I.B.D.O’ v.v.b: Q.Abdullayev O'XSHASHAXBOROTLI OLAM MUAMMOLARI VA INTERNETAxborotli olam muammolari va Internet 05.03.18 Yangiliklar KARIMOVA ZILOLANING "WINDOWS OPERATSION SISTEMASI" MAVZUSIDAGI DARS ISHLANMASI08.02.18 Dars ishlanmalar INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI FANIDAN YANGI DAVLAT TA'LIM STANDARTLARIInformatika va axborot texnologiyalari (Informatika va AT) – o‘sib kelayotgan avlodga axborotlar 23.06.17 Ta`lim yangiliklari, Pedagoglarga INFORMATIKA FANIDAN TADBIR SSENARIYSIXorazm viloyati Xonqa tumanidagi 10-son umumiy o’rta ta’lim maktabining 6-sinflari o’rtasida 04.03.16 Tadbirlar 9-SINFLAR UCHUN DARS ISHLANMA[attachment=1] 10.04.15 ---
Shakl oxiri BO'LIMLAR Yangiliklar Maktab yangiliklari Talim yangiliklari O'zbekiston yangiliklari Fotoalbom Video
Tadbirlar Qo`ng`iroqlar jadvali Darslar jadvali Qaytar aloqa Interaktiv o'yinlar Forum Dars ishlanmalar Ssenariylar Taqdimotlar Metodik tavsiyalar Qo`ng`iroqlar jadvali Darslar jadvali Interaktiv o'yinlar Online test Elektron kutubxona E'lonlar
Shakl boshi Ajoyib Yomon emas Qoniqarli Kamchiliklar ko`p Shakl oxiri 2017-YILYIL NOMLANISHLARITAQVIM
ARXIVСентябрь 2019 (1) Март 2019 (3) Февраль 2019 (4) Январь 2019 (7) Декабрь 2018 (4) Октябрь 2018 (2) Показать / скрыть весь архив MAKTABMaktab haqida Maktab tarixi Qaydnoma YANGLIKLARAholini ro‘yxatga olishning.. 18.09.2019 “Lola” mavzisida .. 12.03.2019 "Zulfiya-tong kuychisi" deb.. 12.03.2019 TEGLARREKVIZITLARXorazm, Xonqa,Sarapayon qishlog'i, Qoramozi mahallasi 03 (62) 39-96-162 10-maktab@xonqa.uz Qaytar aloqa Download 166.26 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling