9- sinf adabiyot fanidan "Boburnoma " -memuar asar " mavzusida namunali dars ishlanmasi


Download 8.57 Kb.
Sana26.02.2023
Hajmi8.57 Kb.
#1233223
Bog'liq
9-sinf Bobur ochiq dars


9- sinf adabiyot fanidan “Boburnoma “ -memuar asar “ mavzusida namunali dars ishlanmasi
1.Dars mavzusi:”Boburnoma”_memuar asar
2.Darsning maqsadi:A)ta’limiy:o’quvchilarga yangi mavzu bo’yicha bKM berish;
B) tarbiyaviy:o’quvchilar qalbiga insoniy fazilatlar va ajdodlar ruhiga hurmat tuyg’ularini singdirish;
C)rivojlantiruvchi maqsad: Badiiy tafakkuri, dunyoqarashini boyitish ,o’z fikrini erkin ifodalash malakasini rivojlantirish;
D)shakllantiriladigan kompetnsiya:nutqiy kompetensiya, o’z-o’zini boshqarish komp/si,axborotlar bilan ishlash komp/siyasi;
3.Dars uslubi:savol-javob, bahs-munozara, suhbat;Usullar:”Bilimdonlar”, “Kim ko’p biladi?”, So’zlar sandig’I”,testlar,”Qalqon”
4.Dars turi:yangi bilim beruvch, mustahkamlovchi, nazorat qiluvchi;
5. Dars jihozi:darslik, qo’shimcha adabiyotlar, “Boburnoma” asari, tarqatmalar, noutbuk, slaydlar;
6.O’quvchilardan o’tilgan mavzuni so’rash va baholash;
7.Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism:
--Salomlashish,Davomatni aniqlash-rus tilida;
-Siyosiy va ma’naviy daqiqa tashkil etish;
Sinf o’quvchilari 3guruhga bo’linadi.
1-guruh:”Iste’dodli shoir”
2-guruh:”Mahoratli sarkarda”
3-guruh’Buyuk shoh”
O’quvchilarga o’tilgan mavzular bo’yicha tarqatma savollar beriladi:
1.Bobur ismining ma’nosini toping.
J:Sher
2. Boburning otasi va onasi kim bo’lgan?
J:Umarshayx Mirzo Temurbekka evara- to’rtinchi avlod,onasi Qutlug’ Nigorxonim- Toshkent hokimi Yunusxonning qizi;
3.Bobur necha yoshlarida Samarqandga yurish qildi?
J:15 va 17 yoshida;…
Yangi mavzu bo’yicha o’quvchilar o’zlarining guruhlari nomi bo’yicha yuga tayyorlanib kelgan ma’lumotlarni aytib guruhlarini himoya qiladilar:
1.Boburning ijodiy merosi;
2.Boburning Sarkardaligi;
3.Boburning Shohligi;
“Boburnoma”- memuar asaridan foydalanishadi;
-Mustahkamlashda “Sog’inch sohili” dramasidan lavha ko’rsatiladi.
-O’quvchilar spektakldagi parchani izohlaydilar.-Bobur va Malika Bayda .
-“So’zlar sandig’I” usuli orqali baytlarda tushirib qoldirilgan so’zlarni topadilar.
-“Klaster” usuli orqali guruhlar “Boburnoma”da keltirilgan tarixiy shaxslar,tarixiy joy nomlari, qaysi sohalar haqida ma’lumotlar berilganini yozadilar;
-Krossvord bajariladi;
-Testlar yechiladi;
-O’quvchilarni rag’batlantirish va baholash;
8-Uyga vazifa: asarni o’qib o’rganib kelish.
Download 8.57 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling