Bo`lim: Bakalavr Kurs: 1-mt-21 Fan


Download 14.14 Kb.
Sana21.04.2023
Hajmi14.14 Kb.
#1370780
Bog'liq
1mahg`ulot ishlanmadilnoza


MAKTABGACHA TA’LIM KAFEDRASI MAGISTRANTI


JO`RAYEVA DILNOZANING
OCHIQ MASHG`ULOT MAZMUNNOMASI
Fakultet: Ta’lim- tarbiya nazariyasi va metodikasi(maktabgacha ta’lim)
Bo`lim: Bakalavr
Kurs: 1-MT-21
Fan: Maktabgacha ta`lim tarbiyasi
Dars turi: Amaliy
Dars maqsadi:
1) Talabalarning pedagogik faoliyatni samarali tashkil etish, ta’lim subyektlari o’rtasida ijobiy munosabatni yo’lga qo’yish, ularning maxsus pedagogikaga oid bilimlarini shakllantirish,tarbiyachi nutqi,ovoz va nafas texnikasi, nutq talaffuzi va sur`ati to`g`risida ma`lumot yoritib berish;
2) talabalarning faol ishtirokini ta`minlash, ijodiy tafakkurni, dunyoqarashini o`stirish, erkin fikrlashga o`rgatish;
3) darsda o`qituvchi emas, talabalarning faolligini ta`minlash.


Darsning uslubi: savol-javob, ko`rgazma metodlar asosida


Darsning tipi: Yangi bilim berish, olingan bilimni mustahkamlash.


Dars jihozi: Elektron tablo, test, savolnomalar, rasmli savolnomalar, mavzuga oid video lavha, o`quv qo`llanmalar darsga oid didaktik materiallar


YPT: “Aqliy hujum”,”A4format”,“bilaman”,“678” o`yin metodlari


Mavzu: Didaktik o`yin turlari


Mavzu bo`yicha tayanch iboralar: O`yin turlari qoidali o`yin ijodiy sahna oyinlari musiqali o`yin harakatli o`yin.


Adabiyotlar:
O’zbekiston Faylasuflari milliy jamiyati nashriyoti . T:.2007
Yusupova R.Maktabgacha tarbiya metodikasi.Oqituvchi.1993.
N.T.Tosheva, G.A.Kamilova, G.T. Boymurodova Faylasuflar nashriyoti T.: 2013
Z.Shamuratova Logopediya.
Maktabgacha ta’lim vazirligining 155-Qarori
G’ulomova Sh. Nutq o’stirish mashg/ulotidan uy vazifa daftari Lesson press T.: 2019


Darsning borishi:
1.Darsimiz amaliy bo`lganligi sababli ham talabalar 3guruhga bo`lindi va har bir guruhga sardor nom berildi har bir guruh mavzu yuzasidan taqdimot va ko`rgazmali qurollar asosida mavzuni yoritdi.
Yangi mavzu: Didaktik o`yin turlari
REJA:
1.O`yin turkumlari.Ijodiy o`yin turlari
2.Qoidali o`yin bolaga ta`lim berish shakli sifatida
3.Didaktik o`yin turlari
4.Bola tarbiyasida o`yinchoq
Yangi mavzu yuzasidan talabalar 3 guruhga bo’lingan. Har bir guruhga sardor tayinlandi va guruhlar nomlandi.1-guruhga Ijodiy o`yin deb nomlandi 2-guruhga qoidali o`yin nomi va 3-guruhga didaktik o`yin nomi berildi.
Har bir guruh guruh nomlariga mos mavzularni taqdimot qilishdi va o`yin haqida qiziqarli o`yin ham tayyorlashdi
Mavzu yuzasidan darsda foydalaniladigan nazariy ma’lumotlar:
Talabalar 3 guruhga bo’lingan
Mavzu yuzasidan 1, 2, 3 guruhlarda savol-javob bahs munozaralar olib borildi.
Darsda A4 formatmetodi qo’llanildi. Bunda talabalar amaliy dars jarayonida bergan bilimlarini o`zidan keyingi guruh bergan ma`lumotlarni yoritishi kerak edi bunda guruhlar bergan bilimlar almashinildi va takrorlandi.
Bilaman metodida esa talaballarga 3xil predmet berildi 3guruhga va har bir predmet xususiyati shakli ranggi foydali jihatlari yoritildi.
O`qituvchi mavzuni xulosalaydi
Amaliy mashg`ulot jarayonida faol bo`lgan guruh talabalari baholandi
O`qituvchi bilan birgalikda talabaning javobini reyting tizimi asosida baholandi.
Uyga vazifa: ijodiy o`yin turlarini o`rganib kelish.


Amaliyot rahbari N.T.Tosheva


Maktabgacha ta’lim magistri D.O` Jo`rayeva
Download 14.14 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling