Dars ishlanmasi Mavzu: Darsning maqsadi: Talimiy
Download 16.79 Kb.
|
Dars ishlanma
- Bu sahifa navigatsiya:
- Rivojlantiruvchi
- Tashkiliy qism: Salomlashish O`qituvchi
- O`tilgan mavzuni mustahkamlash.
- “Zukkolar”
- Yangi mavzu bayoni. 1-rasm Aziz bolajonlar bugungi To’rtburchakka ichki va tashqi aylana chzish 2-rasm Dars shiori
- Qiziqarli savol-javob”
Dars ishlanmasi Mavzu: Darsning maqsadi: Talimiy: o`quvchilarga kvadrat va to`g`ri to`rtburchak perimetri haqidagi bilimlarini shakllantirish. Tarbiyaviy: o`quvchilarda do`stlik-o`rtoqlik,mehnat, mehnatsevarlik hissini tarbiyalash, jamoa bo`lib ishlashga o`rgatish. Rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mantiqiy fikrlash qobilyatini rivojlantirish Dars turi: bilimlarni hisobga oluvchi, yangi bilim beruvchi. Dars jihozi: darsga oid ko`rgazmali qurollar, multimediali ilova, krasvord, tarqatma materiallar, darslik. Dars matodi: suhbat, savol-javob, tushuntirish, “qaynoq koptokcha”, “Bu shakl qaysi” o`yini , “”qiziqarli savol-javob” Darsning borishi: Tashkiliy qism: Salomlashish O`qituvchi O`zbegimning odobi Assalomdan boshlanur Hamma Assalomu alaykum O`qituvchi-Darsimizni boshlasak, Navbatchiga so`z bersak Navbatchi- Sinfda men navbatchi, ustozimga yordamchi Pok tutaman xonani, hamda yozuv taxtani Ustozimiz shod bo`ling, bugun hamma shu yerda Darsingizni miriqib, eshitish umidida O`tilgan mavzuni mustahkamlash. Qani javob beringlarchi biz o`tgan darsimizda sizlar bilan qaysi mavzu bilan tanishgandik? O`quvchilar kvadrat va to`gri to`trburchak deb javob berishadi. Qani menga aytinglarchi kvadrat deb nimaga aytiladi? To`g`ri to`trburchak deb nimaga aytiladi? Hamma uyga vazifani bajarganmi bugungi darsga hamma tayyormi? Bugungi mavzumizni boshlashdan avval 3 ta guruhga bo`linib olamiza. 1-guruh a`zosi Biz bo`lamiz birinchi, Qani yetib ko`ringchi Dars qilganmiz hamma vaqt, Bizga bo`lar baland taxt 2-guruh a`zosi Biz ham ortta qolmaymiz, So`nggi o`rin bo`lmaymiz Chiqing maydon kutmasin, Qimmatli vaqt o`tmasin 3-guruh a`zosi Bizni chetga surmangiz, Bellashishdan qo`rqmangiz Kamtarga kamol derlar, haddingizdan oshmangiz Tortishmanglar azizlarim kim bilimli va chaqqon ekanligini bugungi bellashuvdan bilib olamiz buning uchun darsga quloq solib o`tirishlaring kerak. demak 1-guruhimiz “Zukkolar” jamoasi. 2-guruhimiz “Topqirlar”va 3-guruhimiz “Bilimdonlar” deb nomlaymiz. Sizlarning shu kungacha egallagan bilimlaringni sinash maqsadida hozir “Qaynoq koptokcha”nomli oyinimizni o`ynaymiz. Hammamiz o`rnimizdan turvolamiz va matematika oid so`z aytamiz koo`p o`ylab o`tirsak qo`limiz kuyib qolishi mumkin, chunki koptochamiz qaynoq. Yangi mavzu bayoni. 1-rasm Aziz bolajonlar bugungi To’rtburchakka ichki va tashqi aylana chzish 2-rasm Dars shiori: Matematika darsi darslarning eng a`losi Sizni olg`a yetaklaydi, raqamlarning dunyosi Jumboq, misol, boshqotirma ilmingizni charxlaydi Xorazmiyga asl voris bo`lmoqqa u chorlaydi. Sinf qoidasi: o`zgalar fikrini hurmat qilish, o`z fikrini erkin bayon etish, darsda tinchlikni saqlash. Demak mavzuyimiz kvadrat va to`g`ri to`rtburchak perimetri ekan. To`g`ri to`tburchakning perimetri barcha tomonlari uzunliklarining yig`indisiga teng Masalan 1-tomoni 5 sm 2-tomoni 17 sm bo`lgan to`g`ri to`rtburchakning perimetrini topamiz 5sm+17sm+5sm+17sm=44 sm Xullas kvadratning ham perimetrini shu usulda hisoblaymiz bizga tomonlari uzunligi 2 smga teng kvadrat berilgan bo`lsin. 2sm+2sm+2sm+2sm=8sm Aziz bolajonlar biz shakllarning perimetrini P harfi bilan belgilaymiz . buguni mavzuyimiz shundan iborat edi endi sizlar bilan darsligimizdagi mashqlarga etibor beramiz.2-masalaga qaranglar. Masalamizning sharti shakllarning perimetri nimaga teng? Kitobimizda berilgan shaklarning tomonlari uzunliklari berilipti biz esa ularning perimetrlarini topamiz buni esa bugungi mavzumizda o`rgandiga aziz bolajonlar. Birinchi shaklimizda nima tasvirlangan? To`g`ri to`rtburchak. Barakalla uning tomonlari uzunliklari nechchi? 2 sm 8 sm uning perimetrini toppish un china qilamiz? Qo`shamiz. 2+8+2+8=20sm barakalla kvadratning perimetrini kim hisoblaydi doskada? Yaxshi endi sizlar bilan “Bu qaysi shakl” o`yinini o`ynaymiz. Bu o`yin uchun har bir jamoadan bittadan ishtirokchi chiqadi va bu yerdagi shakllarni ko`rib ularga tariff berishadi sizlar esa uni topasizlar. G`olib jamoa aniqlanadi. Yaxshi aziz bolajonlar endi yana darsligizga qaraymiz. 3-masala shartini o`qiymiz. Shakllarning perimetri nechta qalam uzunligiga teng. Birinchi shaklimiz qanday shakl uning perimetrini kim topadi? 2-shaklimiz qanday shakl uning perimetrini kim topadi? 1-si 1+1+1+1=4 2-si 2+1+2+1=6.4-misolni birgalikda bajaramiz Dam olish daqiqasi Sakkista sariq chumchuq bog`imda uchdi churq churq To`rttasi u yon ketti to`rttasi buyon ketti. Darslikdagi 4-misol birgalikda bajariladi. “Qiziqarli savol-javob” o`tkaziladi. Darsga yakun yasash va baholash: g`olib jamoa aniqlanadi va ragbatlantiriladi Uyga vazifa berish va darsni yakunlash uyga vazifa 5-masala ekanligi aytiladi. Download 16.79 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling