Darsning mavzusi: Chiziqli tenglamalar sistemasini Kramer usuli bilan yechish
Download 45.5 Kb.
|
chiziqli tenglamalar sistemasini kram
Darsning mavzusi: Chiziqli tenglamalar sistemasini Kramer usuli bilan yechish. II. Darsning maqsadi: 1) Ta’limiy – chiziqli tengkamalar sistemasini Kramer usuli bilan yechishni o’rganish 2) Tarbiyaviy- bir misolni harxil usul bilan yechishni o’rganish 3) Rivojlantiruvchi- Kramer usuli bilan yechish malakasiga ega bo’lish III. O’qitish turi- dasturiy IV Dars turi – Yangi bilimlar berish V Darsning metodi – Ko’rkazmali va amaliy VI Darsning jihozi – Kiramer usulida determinantlarni hisoblash yozilgan plakat VII Darsning borishi: 1) Tashkiliy qism 2) Yangi bilimni bayon qilish Ikki o’zgaruvchili chiziqli tenglamalar sistemasining umumiy ko’rinishi Yechish usullari: 1) O’rniga qo’yish usuli 2) Qo’shish usuli 3) Grafik usuli Bu usullar bilan yechish maktab dasturida bor. Biz dasturda yo’q Kramer usuli haqida to’xtalmoqchimiz. Bitta usul bilan 100 misol yechkandan ko’ra 100 usul bilan bitta misol yechkan afzaldir. Sistemani Kramer usuli bilan yechkanda sistema kofesentlardan tuzulgan sistemaning determinantlari deb ataluvchi quydagi ifodalar tuzuladi: a1 b1 c1 b1 a1 c1 D= Dx= Dy= a2 b2 c2 b2 a2 c2 Determenantlarni hisoblash quydagicha a1 b1 D= =a1∙b2-b1∙a2 qolganlari ham shunday hisoblanadi a2 b2 Aytildanlarni misol yechishada ko’rsatamiz 6 1 6 1 D= = 6∙3-1∙4=18-4=14 Dx= =6∙3-1∙11=18-11=7 4 3 11 3 6 6
11 javob: Bu usul bilan quydagi holler bo’lishi mumkin: D bu holda bitta yechim bo’ladi bu holda yechim bo’lmaydi D=Dx=Dy=0 bu holda yechim cheksiz ko’p bo’ladi Darsni mustahkamlash № 75,76 mashiqlar Uyga vazifa № 77,78 mashiqlar Chiziqli tenglamallar sistemasini Kramer usuli bilan yechish o’quvchilarga qiyinchilik tug’dirmaydi. Download 45.5 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling