Fan: Matematika
Mavzu: 6 sonini bir xonali songa ko‘paytirish va 6ga bo‘lish
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga 6 sonini bir xonali songa ko‘paytirish va 6ga bo‘lishni o’rgatish;
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish
Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:
Tayanch kompetensiya: o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish, ifodalay olish va qismlarga ajrata olish;
Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;
Dars turi: Yangi bilim berish
Dars usuli: Yakka tarribda ishlash
Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi
Darsda vaqt taqsimoti:
-
T/R
|
Bo’limlar
|
Vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
2 daqiqa
|
2
|
Uy ishini tekshirish
|
4 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzuni tashkil etishga o’tish
|
2 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni yoritish
|
14 daqiqa
|
5
|
Yangi bilimlarni tekshirish va mavzuni
|
10 daqiqa
|
6
|
O’rtog’ingni tekshir bellashuvi
|
10 daqiqa
|
7
|
Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash
|
2 daqiqa
|
8
|
Uyga vazifa
|
1 daqiqa
|
9
|
Jami
|
45 daqiqa
|
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
- O’quvchilar bilan salomlashish;
- Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish;
- Navbatchi axborotini tinglash
- Darsda siyosiy daqiqa o’tkazish
- Darsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish (psixologik o’yin)
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.
6. Do‘konga har birida 10 kg dan 5 yashik shaftoli keltirildi. Tushgacha 40 kg shaftoli sotildi. Sotiladi gan yana necha kilogramm shaftoli qoldi?
Yechish: 10*5=40 40–40=0
III. Yangi mavzu bayoni:
2. Rasm asosida masala tuzing va uni yeching:
Do'stlaringiz bilan baham: |