Sana ____ ___________
6-sinf adabiyot
Mavzu: Janni Rodari “Hurishni eplolmagan kuchukcha“ (2-soat)
Darsning maqsadi:
tarbiyaviy maqsad- o’quvchilarni tinchlikni, ozodlikni qadriga yetish ruhida tarbiyalash.
ta’limiy maqsad- “Hurishni eplolmagan kuchukcha“ asari bilan tanishtirish;
rivojlantiruvchi maqsad- mustaqil o’rganish ko’nikmalarini rivojlantirish.
Dars turi: suhbat, savol-javob.
Darsning jihozi: 6-adabiyot darsligi.
Darsning rejasi:
Tashkiliy qism;
Yangi mavzu bayoni
Savol-javob;
O’quvchilarni baholash;
Uyga vazifra berish;
Darsning bosqichli jadvali:
№
|
Darsning bosqichlari
|
Vaqt
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
2
|
Guruhlarga topshiriqlar berish orqali o’tilgan mavzuni so’rash
|
10 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzuni bayon etish
|
15 daqiqa
|
4
|
Xotira mashqlari va mashqlar bajarish orqali mavzuni mustahkamlash.
|
10 daqiqa
|
5
|
Dars yakuni va o’quvchilarni baholash
|
5 daqiqa
|
6
|
Uyga topshiriq berish
|
2 daqiqa
|
Dars uslubi: muammoli o’qitish
Darsning borishi
Tashkiliy qism:
salomlashish
davomatni aniqlash
d)sinf xonasi va o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
O’tilgan mavzuni so’rash:
O’tilgan mavzuni o’quvchilar bilan savol-topshiriqlar orqali suhbat asosida so’rayman.
Yangi mavzu bayoni
O’quvchilar e’tiborini Jonni Rodari ertaklari haqidagi ma’rifiy matnga qarataman.
Yangi mavzuni mustahkamlash
Ma’lumot berib bo’lingach, o’quvchilar ma’lumotni qanchalik o’zlashtirganlliklarini aniqlash maqsadida savol-topshiriqlar asosida suhbat o’tkaziladi:
Darsni yakunlash
O’quvchilarning fikrlarini umumlashtiraman. Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilarni baholayman.
Uyga vazifa: J. Rodari ertaklari asosida taassurot yozish
Ko’rib chiqildi,
foydalanishga ruxsat: __________ IBM
(imzo)
Do'stlaringiz bilan baham: |