I. Darsning maqsadi va vazifasi


Download 10 Kb.
Sana11.10.2023
Hajmi10 Kb.
#1698180
Bog'liq
9 chizma dars ishlanma


_______________________________________________20___yil 9-sinf
10-Mavzu Korinishning yarim (qismi) qirqimning yarmi (qismi) bilan birlashtirib tasvirlash.(3-grafik ish)
I.Darsning maqsadi va vazifasi:
Talimiy maqsad.1.Mavzu boyicha oquvchilarga togri tushuncha berish.
II.Rivojlantiruvchi maqsad.
Oquvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
III.Tarbiyaviy maqsad.
Tarbiyali, etiborli, xushmuomalali, intizomli bolishga tarbiyalash.
Kommunikativ kompetensiyasi: mavzudan kelib chiqib togri javob bera oladi.
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: mavjud axborot manbalaridan (internet, televizor, radio (audio-video yozuv), telefon, kompyuter, elektron pochta va boshq.) foydalana oladi.
Ozini ozi rivojlantirish kompetensiyasi: shaxs sifatida doimiy ravishda ozini-ozi rivojlantirib, jismoniy, manaviy, ruhiy va intellektual kamolotga intila oladi.
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: Mehnat qonunchiligida oz haq huquqlarini biladi, jamiyat va oilasi manfaatlari uchun xizmat qila oladi.
Milliy va umummadaniy kompetensiya: Vatanga sadoqatli, insonlarga mehr-oqibatli hamda umuminsoniy va milliy qadriyatlarga etiqodli bola oladi.
IV.Darsning turi.
Oquvchilarning bilim, konikma va malakalarini rivojlantirish.
V.Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar: Amaliy.
VI.Darsda foydalaniladigan jihozlar: Korgazmali qurollar va plakatlar.
VII.Darsning rejasi:
1.Tashkiliy qism -2 m. 2.Kirish sozi- 2 m 3.Uy vazifasini tekshirish- 11 m 4.Yangi mavzu bayoni -20 m. 9.Mustaxkamlash -4 m. 6.Darsning xulosasi 4 m. 7.Uyga vazifa 2 m
VIII.Darsning borishi.
1.Tashkiliy qism.
A)Oquvchilar bilan salomlashish.B)Navbatchining axboroti.V)Davomatni aniqlash.
IX.Uy vazifasini va otilgan darsni umumlashtirish.
X.Yangi dars bayoni:
Kopincha detaining shaklini faqat korinish yoki qirqim yordamida aniqlash mumkin. Shu sababli ham korinish bilan qirqimni alohida-alohida chizish shart emas. Buning uchun bitta tasvirda ham korinish, ham qirqimni birlashtirib tasvirlash orqali maqsadga erishish mumkin. 10.1-chizmadagi detal ustdan korinishda ikkita markaziy simmetrik oqiga ega. Bu chizmalarda standartga muvofiq qirqimning yarmini korinishning yarmi bilan birlashtirib tasvirlashga yol qoyiladi. Shunday qilinganda detaining tashqi shakli bilan uning ichki tuzilishini bir vaqtning ozida korsatish mumkin boladi (10.1-chizma).Shunda sirtdagi teshiklardan orqadagisi togri to'rtburchak, oldindagisi silindrik ekanligi ham ravshanlashadi.
Korinishning yarmini qirqimning yarmi bilan birlashtirib tasvirlash

10.1-chizma. . 10.2-chizma, a da detaining korinishlarida qirqim tatbiq etilmagan. Shu detaining frontal qirqimi 10.2-chizma, b da korsatilgan.


Endi shu ikkala chizmadan bitta chizma hosil qilish uchun
korinishning yarmi с va d, qirqimning yarmi — т va п tomonlar qo‘shib chiziladi (10.2- chizma, d). Ustdan ko'rinishi o'zgartiril- maydi. Ko‘rinishning yarmi bilan qirqimning yarmini birlashtirib tasvirlangan chizmasi hosil boldi. Bunday chizmalar chorak qirqim tatbiq qilingan chizmalar deyiladi. Bunday qirqimlarda: 1. Korinish va qirqim birlash- tirilgan joy chegaralari detaining simmetriya oqi, yani shtrix-punktir chiziq orqali kor- satiladi. 2. Detaining korinish (chap) tomo- nidagi ichki tuzilishini korsatuvchi shtrix chiziqlar ochirib tashlanadi. 3. Frontal va profil korinishda qirqim doimo simmetriya o'qining ong tomonida yoki gorizontal qir- qimda gorizontal simmetriya 0qining ostida tasvirlanadi.
Yarim korinishni yarim qirqim bilan qoshib tasvirlashda, bazi olchamlarning strelkalari bir tomonlama qoyiladi. Lekin olcham qiymati toliq yoziladi. Masalan, 10.3-chizmadagi 012 va 0 30 olchamlar. Strelka qoyilmagan tomoni simmetriya oqidan biroz otgan boladi.

XI.Darsning xulosasi.


Otilgan mavzu boyicha oquvchilar bilan savol-javob otkazish.
XII.Uyga vazifa.
A)Mavzuni oqib kelish. B)Konspekt qilish.V)Keyingi darsga tayyorgarlik korish.
Download 10 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling