Mavzu: 1000 ichida arifmetik amallarni o’tish. Bo’laklab qo’shish va bo’laklab ayirish
Download 422.59 Kb.
|
dars ishlanma DINORA
DARS ISHLANMA Mavzu: 1000 ichida arifmetik amallarni o’tish. Bo’laklab qo’shish va bo’laklab ayirish. DARSNING MAQSADI Ta’limiy: 1000 ichida sonlarni bo’laklab qo’shishni o’rganish.O’quvchilarda 1000 ichida qo’shish malakalarini o’stirish, ko’nikma hosil qilish. Tarbiyaviy: Odob- axloq qoidalarini darsga bog’lagan holda tushuntirib borish. Rivojlantiruvchi: Matematik nutq, xotira, tafakkurni rivojlantirish, o’quvchilar faolligini oshirish. Dars turi: Aralash. Dars metodi: Amaliy, savol- javob, didaktik o’yin, suhbat. Dars jihozi: 3-sinf matematika darsligi , mavzuga oid video rolik, doska, didaktik materiallar. DARSNING BORISHI Tashkiliy qism: Salomlashish ,o’quvchilarning darsga tayyorgarligi, navbatchi axboroti, sinf tozaligi, kun yangiligi. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga berilgan uyga vazifa daftarlari yig’ib olinadi va sinf ishi daftarlari tarqatiladi.O’quvchilar diqqatini doskaga qaratamiz va dars oltin qoidalari, dars shiorlari va rag’batlantiruvchi kartochkalarni tushuntiramiz. Endi o’quvchilar bilan misol va masalalar ishlashni boshlaymiz.100 ichida sonlarni xonadan o’tib qo’shish usullari mavzuga oid misollar ishlash. misol 38+5=43 43+9=52 55+5=60 63+7=70 34+6=40 44+9=53 54+7=60 22+8=30 65+9=74 O’quvchilar mantiqiy fikrlashini o’stirish uchun masala beriladi. Do’konda 20kg shakar bor edi. 10kg shaker sotildi. So’ngra yana 50kg shakar olib kelindi.Do’konda jami necha kg shakar bor? YECHIM: 20-10=10 10+50=60 JAVOB: Do’konda jami 60kg shakar bor Yangi mavzu bayoni. Doskaga mavzuni tushuntirganimizdan so’ng o’quvchilarni navbatma – navbat chiqarib misol ishlatamiz. Avval bo’laklab qo’shish usulida so’ngra o’sha misollarni ustun shaklida ishlatamiz. 2-misol 2300+3600= 3600+2400= 2530+2740= 9800+4500= 7300-6400= 4720-3600= 3-masala O’zbekiston Davlat sirkiga bir kunda 1800 ta tomoshabin tashrif buyurdi.Umumiy tomoshabinlar uchun ajratilgan o’rindiqlar 2500ta bo’lsa, yana qancha tomoshabin tashrif buyurishi kerak? 4-misol X*60=420+120 20*x=214+186 5-masala Yangi mavzuni mustahkamlash: O’quvchilar ishtirokida misol va masalalar yechish O’quvchilarni baholash va uyga vazifa Download 422.59 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling