Mavzu: Burchak turlari. Yoyiq burchak. Burchak gradusi. 30, 45, 60, 90 gradusli burchaklarni transportir yordamida o’lchash. Darsning maqsadi


Download 1.95 Mb.
Sana22.07.2023
Hajmi1.95 Mb.
#1661651
Bog'liq
Darsning maqsadi Ta’limiy


Mavzu: Burchak turlari. Yoyiq burchak. Burchak gradusi. 30, 45, 60, 90 gradusli burchaklarni transportir yordamida o’lchash.
Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: Mavzu bo’yicha o’quvchilarga ma’lumot berish,ularni yangi bilimlar bilan qurollantirish;

  2. Tarbiyaviy: o’quvchilarda intizomni yo’lga qo’yish, jamoa bo’lib ishlashni tashkillashtirish, bir- birini hurmat qilishga o’rgatish;

  3. Rivojlantiruvchi: o’quvchilarni zehnini oshirish, ularni ziyraklikka, topqirlikka o’rgatish, amaliy ko’nikmalarni rivojlantirish.

Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Darsning metodi: tushuntirish, musobaqa, mustaqil ishlash, savol-javob, suhbat, ta’limiy o’yinlar.
Dars ko‘rgazmasi: akt, darslik, ko’rgazmalar, transportir.
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism: Davomatni aniqlash, navbatchi hisoboti, o’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish. (5minut)
II.Yangi mavzu bayoni: (20 minut)
Burchak turlari. Yoyiq burchak. Burchak gradusi. 30, 45, 60, 90 gradusli burchaklarni transporter yordamida o’lchash.
Hurmatli o’quvchilar, bugungi darsimizda biz burchak haqida tushuncha, uning turlari, ularni o’lchashga oid tushunchalarni o’rganamiz.
Darsimizning asosiy maqsadi:Burchak haqida tushuncha olish, kundalik hayotimizda masalalarga yechim topishga qo’llay olishga o’rgatish.
Dars jarayonida erishishimiz zarur bo’lgan tushunchalar rejasi:

  1. Burchak tushunchasi;

  2. Burchak turlari;

  3. Transportir.

Hurmatli o’quvchilar, yuqorida maqsad qilib olingan tushunchlarning birinchisi “Burchak” tushunchasiga to’xtalaylik.

Ko’rib turganingizdek, O nuqtadan ikki nur chiqqan. Ushbu shaklni biz burchak yoki O burchak deb ataymiz. (1)-rasmdagidek.


Burchakni nomlanishi nuqtalari orqali ham ifodalash mumkinligi ko’rsatilgan, ya’ni AOB burchak deb ham ataladi.

Navbatdagi 2-maqsadimizda burchak turlari haqida tushunchalarni o’rganaylik.

Ushbu keltirilgan qoidalar va ularga oid rasmalarga oid tushunchalarga ega bo’lishingiz aniq.


Bundan yana yuqoridagilarga to’xtalaylik.

  1. 180 0 li burchak yoyiq burchak;

  2. 180:2=90, ya’ni 900 yoyiq burchak yarmi to’g’ri burchak;

  3. 900 kichik burchak o’tkir burchak;

  4. 900 dan katta 1800 kichik bo’lgan burchak o’tmas burchak deyilar ekan.



Transportir ko’rinishlari

Bu asbob yarim aylana shaklida bo’lib, 180 ta mayda bo’laklarga bo’lingan. Bu bo’lakni bir donasi 10 gradusni anglatadi. Endi shundan kelib chiqsak 180 bo’lali bu asbob 1800 burchakli asbob ekanligi ma’lum.






4. Yangi mavzuni mustahkamlash. (15 minut).
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.




  1. Uyga vazifa: Uyga vazifa o’z ustingizda mustaqil ishlab, misollar ishlash. (5 minut).




Download 1.95 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling