Mavzu: Qarama-qarshi sonlar Darsning maqsadi
Download 339.29 Kb.
|
01.02.2018
6-sinf, matematika, 1 soat Mavzu: Qarama-qarshi sonlarDarsning maqsadi:a) Ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga qarama-qarshi sonlar haqida tushuncha berish hamda unga oid misollar yechishni o‘rgatish; b) Tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash; d) Rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning BKM larini oshirish. Kompetensiya: TK: boshqalar fikrini tinglab, tushuna oladi va uni tanqid qila oladi, agar bu fikrni noto‘g‘ri deb hisoblasa, o‘z fikrini himoya qila oladi; FK: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni nostandart vaziyatlarda qo‘llay oladi va yangi bilimlar hosil qila oladi hamda kundalik vaziyatlarda qo‘llay oladi. Darsning jihozi: ko‘rgazmali qurollar, test. Darsning metodi: an’anaviy. Darsning turi: yangi tushuncha va bilimlar berish darsi. Darsning borishi: Tashkiliy qism: o‘quvchilar bilan salomlashish, davomatni aniqlash, o‘quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. O‘tilgan mavzudan misollar: 1. Qaysi bir son 0 ga yaqin: a) –3 va 8; b) –4 va 4 ? 2. Kolleksioner uchta rasmni 30 000 so‘m, 79 000 so‘m va 47 000 so‘mdan sotib oldi. Keyin ularni mos ravishda 26 000 so‘m, 105 000 so‘m va 38 000 so‘mdan sotdi. Har bir rasmni sotishda qanday foyda va zarar ko‘rganini aniqlang. Javobni „+“ va „–“ belgilarda ifodalang. Yangi mavzu bayoni: Mustahkamlash: 38,39,40,41,42,43,44,45-misollarni yechish. Uyga vazifa: 46,47,48-misollar. Download 339.29 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling