Navoiy shahar 12- davlat ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi XOLIQOVA SURAYYO ASLONOVNAning ona tili fanidan “So`z - gaplar” mavzudagi dars
Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad - o`quvchilarni atov gaplar yuzasidan o`zlashtirgan tushunchalarni mustahkamlash. So`z - gaplar haqida nazariy hamda amaliy bilim berish; Tarbiyaviy maqsad - o`quvchilarni milliylik ruhida, inson va tabiatni qadrlaydigan komil insonlar etib tarbiyalash; Rivojlantiruvchi - o`quvchilarni diologik matn yaratish ko`nikmalarini rivojlantirish.
Darsning texnologik xaritasi: Darsning texnologik xaritasi:
Tashkiliy qism: 3 daqiqa O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa Yangi mavzu bayoni: 18 daqiqa Yangi mavzuni mustahkamlash: 7 daqiqa O`quvchilarni baholash: 3 daqiqa Uyga vazifa: 2 daqiqa
DARSNING OLTIN QOIDASI
I. Tashkiliy qism:
O`Z - O`ZINI BAHOLASH USULI: Bonus Yangi mavzuni mustahkamlash O`tilgan mavzu yuzasidan
II. O`TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH: “Uzilmas zanjir” usuli orqali o`tilgan mavzu mustahkamlab olinadi. Bunda har bir o`quvchi o`tilgan atov gaplar mavzusi yuzasidan 3 tadan ma’lumot aytishadi. Ma’lumot to`liq bo`lsa, bonuslarga ega bo`lishadi. - Uyga vazifaning tahlili
III. YANGI MAVZU BAYONI: Bir so'zdan iborat bo'lib, tarkibga ajralmaydigan, boshqa so'zlar bilan kengaya olish imkoniyatiga deyarli ega bo'lmagan gaplar so'z-gaplar deyiladi. Ular tasdiq, inkor, so'roq, taajjub, his-hayajon kabilarni ifoda etib, matn bilan bog'liq bo'ladi. So'z-gaplar modal va his-hayajon munosabatlarni ifoda etgani uchun ham ko’proq dialogik va ba'zan monologik nutqqa xosdir. Masalan: — Endi so'zingizdan aynamang, xo'pmi? — Mayli, — dedi Fazliddin. (O.) — Yo'q, — dedi Otabek, lekin uning taajjubi uy egasiga ochiq ko`rinib turar edi. (A.Qod.) Yo'lchi eshikchani ochib kirdi: - Assalomu alaykum, hormang, ota! (O.)
So`z – gaplar quyidagi turlarga bo`linadi: So`z – gaplar quyidagi turlarga bo`linadi: modal so`z – gaplar qat’iy ishonch, taxmin, gumon ma’nolarni ifodalab keladigan gaplar. Masalan: Bugun kelasizmi? – Albatta. undov so`z – gaplar his – tuyg`u va haydash – chaqirish yoki javob ma’nolarini ifodalaydigan gaplar. Masalan: Oh, - dedi-yu, sekin devorga suyanib qoldi. tasdiq so`z – gaplarga ha, mayli, xo`sh, xo`p, bo`ladi so`zlari kiradi. Masalan: Ertaga bozor borasizmi? – Ha. inkor so`z – gaplarga yo`q, mutlaqo, aslo, sira, aksincha so`zlari kiradi. Masalan: Siz do`stingiz bilan janjallashasizmi? – Aslo. taklif so`z – gaplar tinglovchiga qararib, biror ish – harakatni bajarishga undaydigan gaplar. Bularga ma, mang, qani, marhamat kabi so`zlar kiradi. Yozuvda so`z – gaplarning oxiriga nuqta, undov belgisi va ba’zan ko`p nuqta qo`yilishi mumkin.
Unutmang! Unutmang! Ha, yo`q, mayli so`zlaridan keyin vergul qo`yilib, keyin gap bo`lagi qo`llansa, bu so`zlar so`z – gaplar emas, kirish so`zlar hisoblanadi. Masalan: Kecha maktabga bordingmi? – Ha, bordim
Mashqlar ustida ishlash: Mashqlar ustida ishlash: 163- mashq. Berilgan nutq parchasidagi ajratilgan so'z-gaplarning ma'no turlarini aniqlab yozib chiqing. — Sog'lig'ingiz yaxshimi? — Rahmat. Tuzukman. — Ertalab uchrashamiz-da... — Albatta. Bekatda. Soat 8 da. — Qabulga birga kiramizmi? — Yo'q. Avval Siz kiring. — Bo'pti. Ma'qul. — Oh-o! Savollaringiz tugamaydi-ku. Mayli, marhamat.
164- mashq. O'qing. So'z-gaplarning ifodalayotgan ma'nosini tushtirib bering. Mashq o`gzaki tarzda bajariladi. 164- mashq. O'qing. So'z-gaplarning ifodalayotgan ma'nosini tushtirib bering. Mashq o`gzaki tarzda bajariladi. 1. — Mashinachingiz menga yoqmadi, kaketkani o'xshatolmas ekan. Boshqasini topamiz. — Xo'p. (H.G'.) 2. — Teshavoy, soybo'yida kutib turmoqchimisiz? — Ha. (H.G'.) 3.— Yuqoridan biron nima olib kelishlarini aytdim.— Rahmat. Odamlarni chaqirtirdingizmi?
165- mashq. Ha, xo'sh, bajonidil, rost, yo'q, mayli so'zlarini qo'llab dialogik matn tuzish topshirig'i beriladi. 165- mashq. Ha, xo'sh, bajonidil, rost, yo'q, mayli so'zlarini qo'llab dialogik matn tuzish topshirig'i beriladi. N a m u n a: — Nodira, darsdan keyin kutubxonada shug'ullanamizmi? —Ha. — Xo'sh, qanday kitoblar o'qiymiz? —Albatta, tarixga oid kitoblarda. — Bo`pti, unda. — Marhamat qilib, shu kitobni do'stimga berib qo'ysangiz. —Bajonidil!
Savollar: 1. Minnatdorchilik ma’nosini ifodalaydigan so`z – gap qaysi? 2. Taklif so`z – gapni toping! 3. Kengayishi juda qiyin va o`ta chegaralangan so`zlar...? 4. So`z – gaplar qanday nutqqa xos? 5. Takror holda qo`llangan so`z – gaplarni toping. 6. Ular turli xildagi sodda va murakkab aniqlovchilar bilan kengaya oladi?
TEST TOPSHIRIQLARI: 1. Qanday gaplarning kengayishi qiyin va o`ta chegaralangan? A) atov gaplar B) so`z – gaplar S) to`liqsiz gaplar D) shaxssiz gap 2. Oddiy muomalada tez – tez ishlatib turiladigan assalomu alaykum, yoqimli ishtaha, salomat bo`ling, labbay, bajonidil kabi bir so`z yoki iboralar qanday gap vazifasida kela oladi? A) shaxssiz gap B) atov gap S) to`liqsiz gap D) so`z – gap 3. Qaysi hukm noto`g`ri? A) So`z – gaplar turli xildagi sodda va murakkab aniqlovchilar bilan bemalol kengayadi. B) Ba’zan so`z – gaplar takrorlanib qo`llanadi. S) So`z – gaplarning oxiriga nuqta, undov, ba’zan ko`p nuqta qo`yiladi. D) So`z – gaplarning kengayishi juda qiyin va o`ta chegaralangan. 4. – Sog`lingingiz yaxshimi? – Raxmat, tuzukman. Gap haqidagi fikr to`g`ri berilgan qatorni aniqlang! A) atov gap B) so`z – gap S) to`liqsiz gap D) to`liq gap 5. Ha, yo`q, mayli so`zlaridan keyin vergul qo`yilib, gap bo`lagi qo`llansa...? A) atov gap hisoblanadi B) so`z – gap hisoblanadi S) to`liqsiz gap hisoblanadi D) kirish so`z hisoblanadi
Do'stlaringiz bilan baham: |