Sana.
Mavzu: O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash
texnologiyasi va dasturxonga tortish talablari.
Amaliy mashg'ulot: Milliy taomlardan “Mastava” tayyorlash.
Texnologik xarita.
Mavzu
|
O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash
texnologiyasi va dasturxonga tortish talablari.
Amaliy mashg'ulot: Milliy taomlardan “Mastava” tayyorlash.
|
Maqsad va vazifalari
|
Maqsad: Pazandachilik xonasini jihozlanishiga qo'yiladigan talablar. Sanitariya-gigiyena talablari va xavfsizlik texnikasi qoidalari. O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash texnologiyasi va dasturxonga tortish talablari haqida tushuncha berish.
Amaliy mashg'ulot: Milliy taomlardan “Mastava” tayyorlash ketma ketligini amaliy mashg`ulotda ko`rsatib berish.
Vazifalar: O`quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg`otish, o`zlashtirtishlarini nazorat qilish hamda bilim, ko`nikma, malakasini tekshirib baholash.
|
O`quv jarayoninig mazmuni
|
O’quvchilarga o'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash texnologiyasi va dasturxonga tortish talablarini, milliy taomlardan “Mastava” tayyorlashni o’rgatish.
|
O`quv jarayoning bajarilishuining mazmuni
|
Uslub: og`zaki bayon, interfaol usulidan, yangi ped texnologiyalardan klaster venn diogramma, zinama zina insert metodlaridan foydalanish.
Shakli: suhbat , bahs munozara olib borish, yakka tartibda, guruhlarda ishlash, amaliy mashg`ulot.
Vosita: tarqatma materiallar, mavzu uchun kerakli jihozlar, multemediyalardan foydalanish
Nazorat:Og`zaki savol javob,tarqatma test, bosh qotirma,
Baholash:Rag`batlantirish, 5 ballik tizim asosida
|
Kutiladigan natija
|
O`qituvchi: Mavzuni qisqa vaqt ichida o`quvchilar tomonidan o`zlashtirishiga erishiladi, o`quvchilarning turli texnoligiyalar asosida yangi bilimlarga qiziqishini oshiradi.
O`quvchi: yangi bilim ko`nikma ,malakaga ega bo`ladi guruhlar bilan ishlashni o`zgalar fikrini hurmat qilishni urganadi
|
Kelgusi rejalar tahlili
|
O`qituvchi: O`z ustida ishlaydi, pedagogik mahoratini yanada oshirish uchun izlanadi.
O`quvchi: O`z fikrini guruhlar o`rtasida to`liq bayon qilishni hamda yangi mavzu qiziqishlari bo`yicha izlanish olib boradi
|
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarga o'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash texnologiyasi va dasturxonga tortish talablarini, milliy taomlardan “Mastava” tayyorlashni o’rgatish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarning estetik didlarini, ovqatlanish madaniyatini oshirish va tayyorlangan milliy “Mastava” taomini did bilan bezashga odatlantirish.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni turli milliy taomlar tayyorlash bo’yicha malakalarini rivojlantirish, ijodkorlikka yo’naltirish.
Dars tipi:Yangi bilim berish, bilimlarni mustahkamlovchi.
Dars turi: nazariy, amaliy.
Dars uslubi: guruhlarda ishlashda, “aqliy hujum”,”Kim epchil-u, kim chaqqon”, “Klaster”,”B|B|B”metodlaridan foydalanish.
Dars jihozi va ko`rgazmasi: elektr plita, oshxona stollari, plakatlar, zamonaviy oshxona jihozlari va dasturxon bezash bo’yicha slaydlar, oshxona anjomlari namunalari, kompyuter, darsliklar, taomlarni tayyorlash texnologik xaritalari, rangli rasmlar, albomlar , amaliy mashg’ulot uchun kerak bo’ladigan oziq-ovqat maxsulotlari, taomni dasturxonga berish uchun ishlatiladigan idish, moslamalar.
Fanlararo bog`liqligi: Fizika, matematika, odam va uning salomatligi biolagiya, iqtisod va boshqa fanlar
№
|
Dars bosqichlari
|
vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
4
|
2
|
O`tilgan mavzuni so`rash
|
10
|
3
|
Yangi mavzu bayoni
|
15
|
4
|
Amaliy mashg`ulot
|
43
|
5
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
10
|
6
|
O`quvchilarni rag`batlash
|
3
|
7
|
Uyga vazifa
|
3
|
8
|
Ish o`rnini yigi`shtirish
|
2
|
I. Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Darsga tayyorgarlikni tekshirish.
O`quvchilar diqqatini darsga qaratish.
II. O`tilgan mavzuni takrorlash. Uyga vazifani so`rash.
Savol –javob o`tkazish.
Topshiriqlarni tekshirish
O`quvchilar 2 guruhga bo`linadi. (Guruhlar nomi “Oshpazlar” hamda “Pazanda”).
1.Savol.
Har bir guruh guruh nomlari haqida taqdimot tayyorlash.
2- savol. Konvert ichida
Guruhga xamir turlari tayyorlash jarayonlari haqida ma`lumot berish.
Guruhga Somsa turlari va tayyorlash jarayoni haqida ma`lumot berish.
3-Savol.
Oldingizga berilgan mahsulotlardan qanday o`zbek milliy taomlarini tayyorlawsh mumkin. Kerakli mahsulotlarni ajrating.
1 stolda kartoshka ,baqlajon, olma, piyoz, sabzi, karam,pamidor,ko`katlar, guruch, mosh, qalampir,bodring, gusht.
2 stolda bulg`or qalampiri, guruch, gusht, piyoz, sabzi, kartoshka, pamidor.
O`quvchilar javobi “ Keling mehmon” o`yini orqali “5” ballik sestemada baholanadi. Bu o`yinda javob bergan guruhga choy uzatiladi. Qizil piyolada “5” bal, ko`k piyolada “4” bal sariq piyolada “3” bal bilan baholanadi.
Baholash va rag`batlantirish.
“5” “4” “3”
Do'stlaringiz bilan baham: |