Sana: Mavzu: Texnologiya darslarida xavfsiz mehnat usullari va о‘quv qurollari bilan ishlashda xafsizlik texnikasi qoidalari Maqsad: Ta’limiy
Download 0.95 Mb. Pdf ko'rish
|
namuna mehnat 1 sinf
Sana:_________________ Mavzu: Texnologiya darslarida xavfsiz mehnat usullari va о‘quv qurollari bilan ishlashda xafsizlik texnikasi qoidalari Maqsad: Ta’limiy: O‟quvchilarga texnologiya fani haqida ma`lumot berish. Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash,ish qurollaridan foydalanishda ehtiyotkorona munosabatni tarbiyalash Rivajlantiruvchi:O‟quvchilarning ijodiy tafakkur,tasavvur va fantaziyalarini rivojlantirish. Kommunikativ kompetensiya: texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish; O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish kompetensiyasi: turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay oladi
Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi operatsion kompetensiya: mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi Darsning borishi Dars elementlari I II III IV V VI Davomiyligi 2 7 20 10 3 3 I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish. 2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish. II.Yangi mavzu bayoni. O‟quvchilar bilan ta‟tilni qanday o‟tkazganliklari haqida suhbatlashildi. Har bir darsda qilinadigan ishlar mavjud. Masalan,Matematika darsida- sonlar,ular ustida amallar, figuralar haqida bilim olamiz.Ona tili darsida harflar ularni yozilish haqida bilim olamiz. Texnologiya darsida esa, mehnat qurollari, ulardan foydalanish qoidalarini o`rganamiz. Undan tashqari rangli qog`oz, plastelin, tabiiy materiallardan biror narsa yasash, yaratishni o`rganamiz. O`quvchilar bilan birga klaster usulida mehnat qurollarini tarmoqlaymiz.
O`quvchilarning ish namunalarini ko`rsatib, ular ham huddi shunday narsalar yasay olishlari mumkinligini aytish. Bu yilda qilinadigan ish rejasi bilan tanishtirildi. III.Mavzuni mustahkamlash. Texnologiya haqida
O‟quvchilar bilan savol-javob o‟tkazilib, mavzu mustahkamlanadi. Darsda faol ishtirok etgan o‟quvchilar rag‟batlantiriladi.
Ish qurollari rasmini chizib yoki applikatsiyasini yasab kelish.
O‟TIBDO‟:_____________________________
Mavzu: Qog‘oz va uning turlari. Qog‘ozni buklash usullari Darsning maqsadi: Ta’limiy: O‟quvchilarga yasashda ishlatiladigan jihozlar. Qaychi bilan ishlashda rioya etiladigan xavfsizlik texnika qoidalari va sanitariya-gigiyena talablarini o‟rgatish.
tarbiyalash . Rivojlantiruvchi: O‟quvchilarning fikrlash qobiliyatlarini o‟stirish. Mehnat darsi qoidalariga rioya qilish ko‟nikmalarini rivojlantirish. Kommunikativ kompetensiya: texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish; O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish kompetensiyasi: turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay oladi
mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi Dars turi : Yangi bilim beruvchi va tushunchalarini shakllantiruvchi. Dars metodlari : Suhbat, tushuntirish, munozara, ko‟rgaz-malilik. . Dars jihozlari : Mehnat darsligi, rangli qog‟ozlar, mavzuga oid rasmlar, Fanlararo bog’lanish: Atrofimizdagi olam, matematika va tasviriy san‟at. Darsning borishi Dars elementlari I II III IV V VI Davomiyligi 2 7 20 10 3 3 I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish. 2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish. II.Yangi mavzu bayoni. Qani bolalar qanday mehnat qurollarini bilasiz? Ulardan qanday foydalanasiz? O‟quvchilar javob beradilar. Oqituvchi bu javoblarni to‟ldiradi. Mehnat qurollarini birma- bir ko‟rsatib undan foydalanishda tehnika havsizli giqoidalari haqida tushuncha berish. Qaychidan foydalanishda quyidagi tehnika havsizli giqoidalariga rioya qilish kerak:
1.Qaychi har doim o‟z g‟ilofida turishi kerak 2.Uni biror kimga uzatmoqchi bo‟lsangiz tig‟ tomonini o‟zingizgz qaratilgan,og‟zi yopiq holda bo‟lishi shart. 3.Uni ishlatib bo‟lgach, og‟zini yopib qo‟ying. 4.Maktabga olib keladigan qaychingiz o‟zingizga mos kichkina bo‟lsin. Ninadan foydalanishda quyidagi tehnika havsizligi qoidalariga rioya qilish kerak: 1.Nina har doim ipga o‟tkazilgan holda bo‟lishi kerak. 2.Ishlatib bo‟lganingizdan keyin uni yostiqchaga sanchib qo‟ying. 3.Uni biror kimga uzatmoqchi bo‟lsangiz yostiqchsi bilan uzating. Tehnika xavfsizligi qoidalarini tushintirishda ko`rgazmali qurollardan yoki o`qituvchi o`z namunasida ko`rsatib beradi.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash uchun,klaster usulida mehnat ta`limi darslarida kerak bo`ladigan ish qurollarini doskaga yozamiz. Bunda oldindan tayyorlab qo`yilgan ko`rgazmadan foydalanamiz. O‟quvchilarga quyidagi savollarni berib,ularni javoblari baholanadi. 1.Qanday mehnat qurollarini bilasiz? 2.Ulardan foydalanishda qanday tehnika xavfsizligi qoidalariga rioya qilish kerak? 3.Qaychidan foydalanishda tehnika xavfsizligi qoidalari qanday?
4.Ninadan foydalanishda tehnika xavfsizligi qoidalari qanday? 5.Yelimdan foydalanishda tehnika havfsizligi qoidalari qanday? O`quvchilarning olgan baholari kundaliklariga va daftarlariga qo`yiladi.
O‟TIBDO‟:_____________________________
Mavzu:Kitob uchun xatchо‘p yasash Darsning maqsadi: o’quvchilarga buklab yasash yo’llarini o’rgatish, qo’l mehnatiga o’rgatish. Kommunikativ kompetensiya: texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish; O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish kompetensiyasi: turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay oladi
mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi Darsning jihozi: rangli qog’oz, yasalgan xatcho’p Darsning uslubi: ko’rgazmalilik. Darsning borishi Dars elementlari I II III IV V VI Davomiyligi 2 7 20 10 3 3 I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish. 2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish. II.Uy vazifasini tekshirish Uyga berilgan vazifa tekshirib baholanadi. O’quvchilar ishi rag’batlantiriladi. III.Yangi mavzu bayoni. Kitob haqidagi ma`lumotlarni o`qituvchi o`quvchilarga aytib, tushuntirib beradi. Kitobning tug`ilgan kuni qachon ekanligini bilasizmi?Men esa bu o`tmishning eng go`zal kuni ekaniga ishonaman.Ota-bobolarimiz toshlarga,daraxt po`stlog`iga asarlar yozib qoldirishgan.Ana,qachon kitob ko`z ochgan?! Toshga bitilgan kitoblarning sahifalari yirtilmaydi,betlari sarg`aymaydi.Agar oralaringizda kim ko`p kitob o`qisa,kitobning tug`ilgan kuniga eng yaxshi sovg`a hozirlagan bo`ladi. YUNESKO qaroriga binoan 1996-yil 23-aprel kuni Xalqaro kitob kuni, 2-aprel Bolalar kitobi kuni,aprel oyi kitob bayrami oyligi,deb e`lon qilindi.Yana bu kun dunyoning eng mashhur yuzuvchilari Migel De Servantes,Vilyam Shekspir vafot etgan.Ana shu ulug` yozuvchilar sharafiga ushbu kun Xalqaro kitob kuni deb belgilangan. Kitobga haykal qo`yilgan.Toshkent shaxridagi ochiq kitob shaklidagi “O`zbekiston” mehmonxonasi,Amerikadagi kitob taxlamili kutubxona,Saratovda kitob o`qiyotgan bola haykali mavjud. O`quvchilar bigungi darsimizda ana shu kitoblarimizni o`qish uchun kerak bo`ladigan xatcho`p yasaymiz.Buning uchun
bizga rangli
qog`oz,kley,qaychi,karton kerak bo`ladi. Boshqa sinf o`quvchilarning yasagan xatchoplarini ko`rsatib, yasash bosqichlarini tushintirib o`taman. .O‟quvchilar mustaqil yasaydilar.Yasash vaqtida o‟quvchilar ishi kuzatib boriladi.Qaychidan foydlnishda texnika havfsizligi qoidalariga rioya qilish kerakliklarini eslatish.Kitobrlar haqida topishmoqlar aytish va javoblarini topish.Kitoblar haqidagi klasterni yechish. Qat-qat,qatlama, Aqling bo`lsa tashlama. (kitob)
Savol-javob o’tkazaman, amaliy mashg’ulot olib boraman. V. Darsni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish O’quvchilar bajargan ishlarini muhokama qilib, rag’batlantiraman
O‟TIBDO‟____________ Sana:____________ Mavzu: Kvadrat shaklidagi qog‘ozni buklash orqali hayvonlar shaklini yasash Maqsad: Ta’limiy: Kvadrat shaklidagi qog„ozni buklash yasash haqida ma‟lumot berish. Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash,haykaltaroshlik kasbiga qiziqishlarini oshirish Rivajlantiruvchi:O‟quvchilarning ijodiy tafakkur,tasavvur va fantaziyalarini rivojlantirish. Kommunikativ kompetensiya: texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish; O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish kompetensiyasi: turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay oladi
mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi Darsning jihozi: rangli qog’oz, yasalgan xatcho’p Darsning uslubi: ko’rgazmalilik. Darsning borishi Dars elementlari I II III IV V VI Davomiyligi 2 7 20 10 3 3 I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish. 2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish. II.Uy vazifasini so’rash. Tayyorlab kelingan uy vazifalari ko‟rib chiqiladi. Boholanib tahlil qilinadi.Ballar kundaliklarga qo‟yiladi.
O‟quvchilar bilan duradgorlik kasbi ular qanday buyumlar yasashlari haqida ularning ish namunalari korsatilib suhbatlashildi.Ularning ish qurollari haqida ma‟lumot beriladi Oshxona jihozlarining turlari ularni turmush hayotdagi o‟rni haqida savol- javob o‟tkazildi. Ish qurollaridan foydalanishda texnika xavfsizligiga rioya qilish kerakligi eslab o‟tildi. Bugungi dars mavzusi doskaga yozildi. Tayyorlanish ketma-ketligi tushuntirilib berildi. Bo`sh gugurt qutisidan oshxona jixozlarini yasash ketma ketligi tushuntiriladi.
Boshqa sinf o`quvchilari yasagan ish namunalarini ko`rsatib o`tiladi .O‟quvchilar mustaqil yasay boshladilar. Yasash vaqtida qiynalgan o‟quvchilarga yoramlashib turiladi.
O‟quvchilar bilan savol-javob o‟tkazilib, mavzu mustahkamlanadi.Darsda faol ishtirok etgan o‟quvchilar rag‟batlantiriladi.
Sinfda boshlagan ishlarini tugatmagan o‟quvchilar uyda yasab kelishadi
O‟TIBDO‟_________ ___
Download 0.95 Mb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling