Shofirkon tuman 12-umumta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi bekmurodova nafisaning 2”a”-sinfida matematika fanidan “katta sonni kichik songa bo`lish” mavzusida o`tkazilgan noan`anaviy dars ishlanmasi


Download 1.95 Mb.
Sana05.01.2022
Hajmi1.95 Mb.
#213039
Bog'liq
dars.1

Shofirkon tuman 12-umumta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi bekmurodova nafisaning 2”a”-sinfida matematika fanidan “katta sonni kichik songa bo`lish” mavzusida o`tkazilgan noan`anaviy dars ishlanmasi.

Fan: MATEMATIKA.

  • Fan: MATEMATIKA.
  • Mavzu: Katta sonni kichik songa bo`lish.
  • DARSNING MAQSADLARI:
  • ta`limiy:o`quvchilarga bir son ikkichi sondan necha marta kam ekanligini bilish uchun katta sonni kichik songa bo`lish kerakligini tushuntirish;
  • TK 1:o`quvchi sonni necha marta ko`p necha marta kam ekanligini bilib oladi;

tarbiyaviy: o`quvchilarni kasbga bo`lgan qiziqishlarini oshirish va tabiat go`zalliklarini yaratishda o`z xissasini qo`shishga o`rgatish;

  • tarbiyaviy: o`quvchilarni kasbga bo`lgan qiziqishlarini oshirish va tabiat go`zalliklarini yaratishda o`z xissasini qo`shishga o`rgatish;
  • TK: atrofdagilar bilan o`zaro muloqot chog`da odob-axloq qoidalariga rioya qilish;
  • rivojlantiruvchi: o`quvchilarning diqqati,nutqi,xotirasi va ilmiy dunyoqarashini rivojlantirish.
  • FK : o`rganilgan matematik tushunchalarni tanish vaziyatlarda qo`llay oladi.
  • FK : o`tilgan mavzular bo`yicha bilim ko`nikma malakaga ega.

Dars turi : yangi bilim beruvchi.

  • Dars turi : yangi bilim beruvchi.
  • Dars metodi: tushuntirish,”Rolli o`yinlar”,musabaqa,”Qadamba qadam o`yini”.
  • Dars jihozlari : darslik,mavzuga oid ko`rsatmalar,mavzuga oid multimediya ilovasi,tarqatma materiallar.
  • Darsning shiori : Kelib ketma,bilib ket.

Darsning borishi.

  • Darsning borishi.
  • Tahkiliy qism.
  • Navbatchi o`quvchi axborotini tinglash,o`quvchilarni darsga tayyorgarligini aniqlash.

    2. O`tilgan mavzuni mustahkamlash.

    Uyga vazifani bajarilishini tahlil qilish.(6-misol)

  • 10 va 6, 8 va 10 sonlarining ko`paytmasi;
  • 18 va 3, 90 va 10 sonlarining bo`linmasi;
  • 2 va 7, 3 va 8 sonlarining ko`paytmasi;
  • 16 va 4, 24 va 4 sonlarining bo`linmasi.

Misollar . Amallar tartibiga rioya qilib topshiriqni bajaring.

Misollar . Amallar tartibiga rioya qilib topshiriqni bajaring.

  • 7*9-4*6=
  • 5*6+4*2=
  • 30:5+32:8=
  • “To`rt amal haqida” ertak.

3. Yangi mavzu bayoni.

3. Yangi mavzu bayoni.

1-masala.(rasm)

Vertalyot-4 ta

Samolyot -12 ta

Yechish: 12:4=3 ta

Javob: samolyotlar 3 marta ko`p,vertalyotlar 3 marta kam.


? marta ko`p

? marta kam


Yodingizda tuting:

  • Yodingizda tuting:
  • Bir son ikkinchi sondan necha marta kam ekanini bilish uchun katta sonni kichik songa bo`lish kerak.

2-masala. (rasm)

2-masala. (rasm)

Olcha ko`chati – 4 tup

Behi ko`chati – 8 tup

Yechish: 8:4=2 tup

Javob: behi ko`chati 2 marta ko`p, olcha ko`chati 2 marta kam.


? marta ko`p

? marta kam


Dam olish daqiqasi.

O`lkan husni gul – daraxt,

Ko`chat ekib bog` yarat !

3- masala.(Og`zaki bajariladi) (12 kubik)

  • Kubiklarning yarmisi qancha ?(rasm kubik 12)
  • Kubiklarning uchdan bir qismi qancha ?
  • Kubiklarning to`rtdan bir qismi qancha ?

4- misol. Tenglamalarni yeching.

4- misol. Tenglamalarni yeching.

  • X* 7=49 64:x=8 81:x=9 X*3=12
  • x=49:7 x=64:8 x=81:9 x=12:3

    x=7 x=8 x=9 x=4

    _________

    7*7=49

    T: 49=49

4.Yangi mavzuni mustahkamlash.

Kitob javonida 15 ta ertak kitob, 5 ta hikoya kitob bor. Hikoya kitob ertak kitoblardan necha marta kam ?,Ertak kitob hikoya kitoblardan necha marta ko`p ?

“Qadamba qadam” o`yini. (1 dan 9 gacha bo`lgan sonlarni ko`paytirish va bo`lish yuzasidan o`tkaziladi).

5.O`quvchilar bilimini baholash.

5.O`quvchilar bilimini baholash.

6. Uyga vazifa.

5-masala,6-misol (138-bet).


Download 1.95 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling