Uczniowie i nauczyciele wykorzystują technologię informacyjną w projektach realizowanych wspólnie z partnerami w Polsce jak i za granicą
Spis treści „Europa Młodych Ludzi” „Matematyka inaczej” „Science on Stage” Matematyczno - fizyczne odkrycia
Projekt: „Europa Młodych Ludzi” – społeczno-edukacyjne studium porównawcze młodzieży na progu XXI wieku
Szkoły partnerskie Belfast Boys’ Model School Belfast, Irlandia Północna (Wielka Brytania) De Nieuwe Veste Coevorden, Holandia Kedainiai, Litwa Jakob-Friedrich-Schoellkopf-Schule Kirchheim, Niemcy Naantalin Lukio
Cel projektu: zaangażowanie uczniów i nauczycieli w pracę społeczno-edukacyjną, umożliwienie im nauki od siebie nawzajem, porównanie sposobu życia młodych ludzi w sześciu różnych krajach europejskich, zachęcenie uczestników do korzystania z technologii komputerowych, zwiększenie świadomości bycia Europejczykiem.
Dziedziny: języki obce, integracja/marginalizacja społeczna, współpraca ze środowiskiem lokalnym, jakość kształcenia, równe możliwości kobiet i mężczyzn, obywatelstwo europejskie, przemysł i technologie, muzyka.
Produkty Głównym produktem pierwszego roku projektu jest biuletyn powstały przy pomocy programu MS Publisher. Gazetka powstała jako wynik dyskusji toczonych na wybrane tematy. Poza biuletynem jest również platforma dyskusyjna w Internecie (www.jfs.de/comenius), która jest używana przez cały rok przez uczniów i nauczycieli. Istnieją specjalnie do celów projektu utworzone konta e-mailowe. Każda szkoła utworzyła prezentacje w programie Power Point, w których uczniowie przedstawili samych siebie, swój region lub kraj. Wszystkie produkty są dziełem całej grupy biorącej udział w projekcie.
Komunikacja Większość komunikacji odbywała się poprzez Internet (forum dyskusyjne) i pocztę elektroniczną, czasami telefonicznie lub faxem. Większa część komunikacji odbywała się na spotkaniach w ramach projektu. Osobiste kontakty są najlepszym sposobem na komunikację. Język angielski był językiem obowiązującym w kontaktach w ramach projektu.
Wizyty robocze Kirchheim unter Teck, Niemcy (05.-08.10.2004) Belfast, Irlandia Północna (30.11.-03.12.2004) Naantali, Finlandia (06.-10.03.2005) Czarnków, Polska (28.11. – 02.12.2005) Kedainiai, Litwa (04. – 08.04.2006) Kirchheim unter Teck, Niemcy (05.-09.12.2006)
Projekt: „Matematyka inaczej”
Projekt „Matematyka inaczej” jest ofertą skierowaną do młodzieży uczącej się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie. Dotację na realizację projektu uzyskano w Regionalnym Konkursie Grantowym „Równać szanse”.
Sponsorzy Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Zainteresowanie młodzieży matematyką. W trakcie realizacji kształtowane są umiejętności: twórczego rozwiązywania problemów, poszukiwania rozwiązań różnymi metodami, korzystania z komputera i Internetu, obsługi kalkulatora graficznego.
Wdrażanie projektu: zebranie młodzieży zainteresowanej projektem, przygotowanie materiałów do ćwiczeń, zakup projektora multimedialnego, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, ustalenie terminu wykładu i warsztatów.
Innowacje techniczne, rozsądnie wykorzystywane, znacznie poprawiają rozumienie matematyki przez uczniów, ale niewielka liczba godzin tego przedmiotu w cyklu nauczania sprawia, że nie można korzystać z nich zbyt często. Pracownia technik matematycznych w ZSP w Czarnkowie wyposażona jest w 30 kalkulatorów graficznych i z wykorzystaniem tego sprzętu pracowała I grupa prowadzona przez nauczyciela matematyki - Katarzynę Ruta-Żak.
Zadaniem grupy było odkrywanie możliwości wykorzystania kalkulatora graficznego w matematyce (nie tylko w treściach objętych programem nauczania). Umiejętności, które nabyła młodzież, rozwijano na spotkaniu z przedstawicielem firmy Texas Instruments, która przeprowadza szkolenia z zakresu wdrażania kalkulatorów graficznych do szkół.
Druga grupa odkrywała matematykę za pomocą komputera. W tym celu wykorzystany został arkusz kalkulacyjny, ale też przede wszystkim zakupiony przez szkołę program komputerowy CABRI. Zajęcia tej grupy prowadzone były w pracowni komputerowej.
Zajęcia II grupy prowadziła Danuta Karpińska, a geometrię przestrzeni z wykorzystaniem CABRI przybliżył uczniom dr Bronisław Pabich – matematyk od lat zajmujący się tym programem. Dla młodzieży uczestniczącej w projekcie zaplanowany został wyjazd do Poznania na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Wydział Matematyki i Informatyki).
Udział opiekuna Koła Młodych Przyrodników w Festiwalu „Science on Stage” Genewa, listopad 2005
Uczniowie przygotowali: prezentacje multimedialne w języku angielskim na temat wykorzystania interfejsu pomiarowego CoachLab II w pracach Koła Młodych Przyrodników oraz w nauczaniu, „Measurements with CoachLab II”; „Very interesting experiments”.
Projekt: Matematyczno - fizyczne odkrycia
Do Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać szanse 2007„ przystąpiły 174 placówki, z czego nagrodzono 10 wniosków. Cele: zainteresowanie młodzieży przedmiotami ścisłymi.
Realizacja projektu obejmuje: Realizacja projektu obejmuje: wyjazd 30-osobowej grupy młodzieży na Festiwal Nauki i Sztuki organizowany na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu, zaproszenie do zaprezentowania wystaw interaktywnych z Centrum Nauki w Warszawie, zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu (zestaw przyrządów do symulacji zjawisk fizycznych, komputer do pracowni matematycznej), zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży, organizację Festiwalu Nauk Matematyczno-Przyrodniczych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie.
Do'stlaringiz bilan baham: |