Surxondaryo viloyati xtb boysun tuman xtb


Download 181 Kb.
bet1/2
Sana29.10.2020
Hajmi181 Kb.
#138279
  1   2
Bog'liq
Dars ishlanma



OZBEKISTON RESPUBLIKASI XTV

SURXONDARYO VILOYATI XTB

BOYSUN TUMAN XTB
34-umumiy o’rta ta’lim maktabning

Boshlang’ich sinf o’qituvchisi

Jo’rayeva Shahnozaning

1- sinf uchun ona tili fanidan

"Unli tovushlar va harflar " A" va " O " unlilari " mavzusida tayyorlangan bir soatlik
DARS ISHLANMASI



Sana: _____________________

Sinf: 1-“A”

Fan: Ona tili

Mavzu : Unli tovushlar va harflar " A" va " O " unlilari

I. O'quv maqsadi:

Ta'limiy maqsad: Unli tovushlar va unli harflar haqidagi bilimlarni aniqlash. O'quvchilarni unli tovushlarni farqlashga "a" va "o" unli tovushlarining so'zlardagi o'rnini bilishga o'rgatish;

Tarbiyaviy maqsad: Yo'l harakati qoidalariga rioya qilish lozimligini uqtirish o'quvchilar orasida do'stona muhitni shakllantirish.

Rivojlantiruvchi maqsad: O'quvchilarning o'g'zaki va yozma nutqini rivojlantirish, tez fikrlash qobiliyatini o'stirish.



II. Asosiy shakli va turi.

Uslub: Noan'anaviy

Shakl: FSMU texnologiya

Vositalar: kompyuter, darslik, slaydlar, ko'gazmali qurollar va magnit doskasi

Usullar: vedioproyektor, slayd

III. O'quv manbalari:

Darsliklar: 1- sinf " Ona tili " darsligi, 1- sinf metodik qo'llanma, mavzu yuzasidan qo'shimcha adabiyotlar.

Internet resurslar : talim-uz@inbox.ru

Elektron resurs: Multimedia umum ta'lim dasturlarini rivojlantirish markazi resurslari, o'qituvchi tomonidan yaratilgan dasturiy ilovalar.



IV . Darsning texnologik xaritasi



Darsning bosqichlari.

Qisqacha tasnif

Qo'llanila-

digan usullar

Ajratilgan vaqt

1

Tashkiliy qism

1. Salomlashish;

2. Davomatni aniqlash;

3. Qisqacha savol-javob daqiqasini

uyushtirish

4. Navbatchi axborotini tinglash.


Savol-javob

2 - minut

2.

Otilgan mavzuni so'rash va mustah kamlash

Uyga vazifani tekshirish.




Zanjir " usulida savol berish

1. O'zbek tilida nechta tovush bor?

2. Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?

3. O'zbek tilida nechta harf bor ?

4. Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?

5. Nimani ko'ramiz, yozamiz o'qiymiz ?



Musobaqa.

Kim zukko.



5 - minut

3.

Motivatsiya

Bizning yasash tarzimizdagi shartli vazifalarga misollar keltiring.

Tushunti-rish

1- minut

4.

Yangi mavzuning qisqacha bayoni

O'quvchilar bilan "Husnixat" "Zanjir" usulu, "So'z tuzish" mashqi didaktik o'yinlarini o'tkazish

Didaktik o'yinlar

18 - minut

5.

Mavzuni mustahkamlash.

" Bo'g'inlar yomg'iri"

" So'z tuzish " o'yini



Suhbat, tushuntirish

15 - minut

6.

Oquvchilar bilimini baholash

" Yo'lchiroq " ning qizil ( "3" ) , sariq -

( "4" ) , yashil( "5" ) ranglaridan iborat kartochkalar bilan baholab rag'batlanadi.






2 - minut

7.

Uy vazifasini belgilash.

13 - mashqda nuqtalar o'rniga tushirib qoldirilgan unli tovushlarni qo'yib, so'zlar yozma bajariladi.




2

V. Asosiy tushuncha: Unli tovushlar va unli harflar farqlashga "a" va "o" unli tovushlarining so'zlardagi o'rni .

V. Darsning borishi:

I. Darsning borishi:

Tashkiliy qism:

a) Salomlashish;

b) Davomatni aniqlash;

d) Qisqacha savol javob daqiqasini uyushtirish. Navbatchi axborotini tinglash;

Darsning shiori; Ko'rkam bo'lsin yozuving

Yozuvga ber bor mehring.

II. O'tilgan mavzuni so'rash va mustahkamlash.

Oqituvchi: -.......... " Zanjir " usulida savollarga javob berish aytiladi.

1) O'zbek tilida nechta tovush bor?

2) Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?

3) O'zbek tilida nechta harf bor ?

4) Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?

5) Nimani ko'ramiz, yozamiz o'qiymiz ?

( O'quvchilarning javoblari orqali avvalgi darsda " Unli tovushlar va harflar " mavzusi o'tilgani aniqlanadi. Uy vazifalar bajarilganligi tekshirib daftarlar almashtiriladi).

O'qituvchi: - Bolajonlar bugungi darsmizda ikki guruhga bo'linib, siz bilan xayolan Qashqadaryo viloyatining go'zal Kitob shahriga sayohat uyushtiramiz.

Bilasizmi , bolajonlar, Kitob shahri kundan -kunga chiroy ochib bormoqda. Siz ham bu go'zallikdan bahra olishni istasangiz, biz bilan sayohatga otlaning. Sayohat davomida yo'l harakat qoidasiga rioya qilishimiz kerak.( 1- slaydda "Yo'l harakat qoidalaiga rioyaga qilib boring" - degan rasm chiqadi)

Faqat topshiriqlarmiz bor. Ular bilan sayohat darsimiz davomida tanishib boramiz.

2- Slayd orqali shartlar e'lon qilinadi.

1- shart. Guruhlarni tanishtirish.

2- shart. Klaster tuzish va savollarga javob berish.

3- shart. "Husnixat "daqiqasi.

4- shart. " Yodda tut " mashqi

5- shart. " So'z tushish " o'yini .

O'qituvchi: - I- guruh " A " guruh II- guruh " O " guruhi

Sizlarni " Yo'lchiroq " ning qizil ( "3" ) , sariq - ( "4" ) , yashil - ( "5" ) ranglaridan iborat kartochkalar bilan baholab boraman.



1 - shart. Guruhlar o'zlarini tanishtiradi.

" A " guruhi: " O " guruhi :

- Men " A" guruh sardori - Men " O" sardori

Tanitay jamoani. Sizga madadkor har on.

Alifboda ilk harf "A" Yerday yumaloq " O " harfi

So'z boshi va o'rtasi, Ta'rif kunday ayon.

So'z oxirin bezayman.



2- shart. Klaster tuzish va savollarga javob berish.

O'qituvchi: - Hurmatli o'quvchilar darsligimizdagi 11 - mashqqa nazorat solamiz.

"a" harfi bilan tugaydigan bo'g'inlarni va " o " harfi bilan tugaydigan bo'ginlarni quyosh nuri shaklida joylashtirishingiz lozim. ( O'qituvchi 2- shartni e'lon qilishdan oldin, o'quvchilarning qo'liga madnitli qo'g'ozchalarni berib chiqadi.)



Shart bajarilgach, doskada va 3- slaydda quyidagi ko'rinish hosil bo'ladi:

Bo'ginlardan so'zlar tuzilib bo'lgach tekshirilib, guruhlar rag'batlantiriladi.


Download 181 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling