Tarqatmamateria L


Download 1.11 Mb.
bet3/6
Sana09.10.2019
Hajmi1.11 Mb.
1   2   3   4   5   6
    Навигация по данной странице:
  • Q = 400 l/sek
1-rasm. Markazdan qochma nasosning ishchi xarakteristikasi.

Masshtab tanlashda butun va oson o‘qiladigan sonlarni olish kerak. Masalan absissa o‘qida 1 sm da 0,10,20 – 100 l/sek ordinata o‘qida 0,10,20 – 50 m olish mumkin.

Berilgan shartlar bo‘yicha nasos qurilmasining sxematik chizmasi chiziladi.

2 – rasm. Nasos qurilmasining sxematik chizmasi.

Bu erda: 1 – suv manbasi, 2 – so‘rish quvuri, 3 – tirsakli quvur, 4 – o‘tish quvuri, 5 – nasos agregati, 6 – zadvijka, 7 – bosim quvuri, 8 – yopgich,

9 – bosimli hovuz.

203*288 mm o‘lchamli kog‘oz olinib 1–rasimda ko‘rsatilgan sxematik chizmadan foydalanib nasos qurilmasining sxematik chizmasi chiziladi.
1.2. Quvurlardagi gidravlik yo‘qotishlarni nasosning berilgan suv sarfi uchun aniqlanadi.
Xar bir sxema uchun aloxida – aloxida quvurlardagi yo‘qotishlarining aniqlash formulalari tuziladi. Masalan yuqoridagi sxema uchun:

Sistemaning to‘liq gidravlik yo‘qotishlari quyidagicha aniqlanadi.


hw = hco‘r. + h6os.= 0,77+ 3,4 =4,17 m.
hso‘r. so‘rish quvuridagi gidravlik yo‘qotishlar quydagicha topiladi
hco‘r. = hkir + hbur90 + ho‘t + hl = 0,25 + 0,29 + 0,12 + 0,11 = 0,77 m.

hkir , hbur , ho‘t – quvurning kirish, burilish va o‘tish qisimlaridagi maxalliy yo‘qotishlar;

hl –quvurdagi uzunlik bo‘yicha qarshilik yo‘qotishlari;

a) kirishdagi gidravlik yo‘qotishni xisoblash;


hkir = ξkir* = 0,5 * = 0,5 * 0,49 = 0,25 m.

bu erda; - so‘rish quvuridagi suvning tezligi.



= = = = 3,1 m/s.

b) 900 burchakdagi gidravlik yo‘qotishni xisoblash;



hbur90 = ξbur90* = 0,6 * = 0,6 * 0,49 = 0,29 m.

v) o‘tishdagi gidravlik yo‘qotishni xisoblash;



ho‘t = ξo‘t* = 0,25 * = 0,25 * 0,49 = 0,12 m.

g) uzunlik bo‘yicha gidravlik yo‘qotishni xisoblash;



hl = * * = 0,023 * * = 0,023 * 10 * 0,49 = 0,11 m.
= 0.11 * = 0,11 * = 0,11 * 0,21 = 0,023

Ke = 0,8 mm

hbos. – bosimli quvurdagi gidravlik yo‘qotishlar quydagicha topiladi

hbos. = hzad + hbur60 + hbur30 + hchik + h1 = 0,63 + 0,2 + 0,14 + 0,9 + 1,53 = 3,4 m.

a) zadvijkadagi gidravlik yo‘qotishni xisoblash;



hzad = ξzad*= 0,07 * = 0,07 * 0,90 = 0,63 m.

bu erda; - bosimli quvuridagi suvning tezligi.



= = = = 4,2 m/s.

b) 600 burchakdagi gidravlik yo‘qotishni xisoblash;



hbur60 =ξ bur60* = 0,22 * = 0,22 * 0,90 = 0,2 m.

v) 300 burchakdagi gidravlik yo‘qotishni xisoblash;

hbur30 = ξ bur30* = 0,16 * = 0,16 * 0,90 = 0,14 m.

g) o‘tishdagi gidravlik yo‘qotishni xisoblash;



hchiq = ξchiq* = 1 * = 1 * 0,90 = 0,90 m.

d) uzunlik bo‘yicha gidravlik yo‘qotishni xisoblash;



hl = * * 0,024 * * = 0,024 * 71 * 0,90 = 1,53 m.

= 0.11 * = 0,11 * = 0,11 * 0,22 = 0,024

Ke = 0,8 mm

hzad va hchiq = quvurdagi zadvijka va chiqarishdagi maxalliy yo‘qotishlar. Nasos qurilmasida ko‘rsatilgan sxemadan boshqa biror element uchraydigan bo‘lsa unda ularni misolda ko‘rsatilgandek xisobga olgan xolda aniqlash lozim.

Gidravlik yo‘qotishlarni xisoblashni qo‘llanmaning bosh qismida ko‘rsatib o‘tilgan edi. Xar bir quvurdagi yo‘qotishlarni aniqlagandan so‘ng ularni umumiy yig‘indisi topiladi ya’ni hw.


1.3.Sistemaning bosim xaraktiristikasi maksimal va minimal suv ko‘rish balandliklarini aniqlash.

Demak sistemaning to‘liq gidravlik yo‘qotishlari nasosning suv sarfiga bog‘liq bo‘ladi ya’ni:



hw = k * Q2

k- sistemaning doimiy kaeffetsenti quyidagicha aniqlanadi:

k=

h – to‘liq gidravlik yo‘qotishlar yig‘indisi

Q – nasosning berilgan suv sarfi

YUqorida ko‘rsatilgan h = k * Q2 formulardan foydalanib (k ni o‘rniga topilgan qiymati qo‘yiladi) nasosning xar xil suv sarflarida uning gidravlik yo‘qotishlarini aniqlaymiz. Natijalarni qulay shaklda jadval tariqasida bajariladi.

Ht max = Hg max + hw

Ht min = Hg min + hw

2-jadval




Q, m3/s

Q2, m3/s

hw

Nt max

Nt min

1

0

0

0

70

68

2

0,1

0,01

0,26

70,26

68,26

3

0,2

0,04

1,04

71,04

69,04

4

0,3

0,09

2,34

72,34

70,34

5

0,4

0,16

4,16

74,16

72,16

Misol: Nasos uchun topshiriq bo‘yicha

Ng max = 70 m

Ng min = 68m

Berilgan suv sarfiga Q = 400 l/sek gidravlik yo‘qotishlarning qiymati hw = 4.17 m ga teng. Sistemaning doimiy koeffinsenti



k = = = 26
Demak gidravlik yo‘qotishlarni nasosning xar xil suv sarfi uchun xisoblaymiz

Tenglamasini yozamiz:



hw = 26 * Q2 = 26 * 0 = 0 m.

hw = 26 * Q2= 26 * 0,01 = 0,26 m.

hw = 26 * Q2= 26 * 0,04 =1,04 m.

hw = 26 * Q2= 26 * 0,09 = 2,34 m.

hw = 26 * Q2= 26 * 0,16 = 4,16 m.

Sistemadan talab kilinayotgan nasosning suv bosimlari kuyidagicha topiladi:



Ht max = Hg max + hw

Ht max = 70 + 0,26 = 70,26 m.

Ht max = 70 + 1,04 = 71,04 m.

Ht max = 70 + 2,34 = 72,34 m.

Ht max = 70 + 4,16 = 74,16 m.
Ht min = Hg min + hw

Ht min = 68 + 0,26 = 68,26 m.

Ht min = 68 + 1,04 = 69,04 m.

Ht min = 68 + 2,34 = 70,34 m.

Ht min = 68 + 4,16 = 72,16 m.

2–jadvaldan foydalanib sistemaning ikkala xaraktiristikalari ham quriladi. Grafiklardan biri sistemaning maksimal giometrik suv ko‘tarish balandligi uchun va ikinchi minimal suv ko‘tarish balandliklari uchun quriladi.


1.4.Nasosning berilgan suv sarfi bo‘yicha ish nuqtasi A aniqlash

Agar aniqlangan nuqtalar suv sarfi QD nasosning berilgan suv sarfiga to‘g‘ri kelsa, QD = Qber unda topshiriqda qo‘yilgan masalaning echimi xal bo‘lgan bo‘ladi.

Agar olingan suv sarfi berilgan suv sarfiga to‘g‘ri kelmasa ya’ni, QD Qber unda nasosni izlayotgan unumdorligini aniqlash uchun yoki nasosni aylanishlar sonini o‘zgartirishga yoki uning ish g‘ildiragini yo‘nishga to‘g‘ri keladi.

1.5. Nasosni berilgan suv sarfi bo‘yicha uning ishchi nuqtasi (A)ni aniqlash

Sistemaning xaraktiristikasini ba’zan foydali bosim grafiklari xam deyladi. Ushbu grafiklar yordamida nasosning xar qanday suv sarfidagi hosil etish lozim bo‘lgan bosimlarini aniqlash mumkin.

Nasos berilgan suv sarfini bera turib ayni paytda kerakli Ng max ni xosil etmog‘i lozim, absissa o‘qida (2-rasm) nasosning berilgan suv sarfini belgilab (Qber = 400 l/sek) undan ordinata o‘qiga paralel chiziq chizamiz. Uni sistemaning maksimal bosim xaraktiristikasi bilan uchrashguncha davom ettiramiz va ishchi nuqta A ni aniklaymiz. A nuqtaning suv sarfi va bosimini aniqlaymiz.

QA = Qber

NA = Nr max + hw

Biz qarayotgan misolda




Do'stlaringiz bilan baham:
1   2   3   4   5   6


Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2019
ma'muriyatiga murojaat qiling