Matematika 1


Download 219 Kb.
Sana25.04.2021
Hajmi219 Kb.
#290115
Bog'liq
Matematika 1
1, YAKUNIY NAZORAT savollari kriptografik usullar, YAKUNIY NAZORAT savollari kriptografik usullar, Matematika 1, 2020-yil Mavzu ip adres va ularning turlari, Saydullayeva Sevinch G, YOU ARE OUR FUTURE summary, Уй олди сотти деклорацияси, Уй олди сотти деклорацияси, Уй олди сотти деклорацияси, Триггеры, SHmidt Trigger. Kurbanbaev Nurlıbek, SHIOR, 2022 yil nomi

Fan: Matematika
Sinf: 1
Mavzu: 20 dan 29 gacha bo`lgan sonlar (1-3-misol-masala)
O`quvchi soni: 30
Darsning maqsadi:
a) ta’limiy: o‘quvchilarga 20 dan 29 gacha bo‘lgan sonlar haqida bilim berish, ikki xonali sonlar haqidagi bilimlarini boyitish;
b) tarbiyaviy: tabiatni sevishga, uning go`zalligini asrashga chaqirish;
d) rivojlantiruvchi: olingan bilim, ko‘nikma va malakalarini kundalik hayotda foydalanish.
Dars turi: O`quvchilarning bilim, ko`nikma, malakalarini rivojlantiruvchi
Dars metodi: guruhda ishlash metodi, “Kollaj” metodi, ta`limiy o`yinlar.
Dars jihozi: guruh nomlari yozilgan tablichkalar, “Kollaj" uchun tayyorlangan plakat, guruhlar uchun turli rasmli topshiriqlar, multimediali ilovalar
Dasrning texnologik xaritasi.

T/r

Darsning borish bosqichlari

Darsda foydalaniladigan metodlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

Kayfiyat, kirish suhbati.
Guruhlarga bo`lish

5 daqiqa

2

O‘tilgan mavzuni so‘rash, uy vazifasini tekshirish.

Do`stingga pand berma” , “Bizdan savol-sizdan javob” o`yinlari,
Kollaj” metodi

12 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni.
Darslik bilan iashlash

Ko`rgazmalilik, “Hamma bir-biriga o`rgatadi” metodi

15 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

“Charxpalak” metodi

6 daqiqa

5

Baholash va rag‘batlantirish.

Ballarni e`lon qilish. Taqdirlash.

3 daqiqa

6

Uyga vazifa berish.

Tushuntirish, topshiriq berish.

2 daqiqa

Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism. O`quvchilar diqqatini darsga jalb etish.
-Bolajonlar, kayfiyatingiz qanday? -A`lo
-Darsimiz nima? -Matematika
Matematik she`r aytiladi.
-Shiorimiz “A`lo baholarda o`qish va Vatanni sevib ardoqlash”
-Bugun kim navbatchi? Who is on duty today?
....
-Bolajonlar, siz matematika darsida nimalarni o`rganib kelyapsiz?
O`quvchilar javoblari to`ldirib boriladi.
O`quvchilarni guruhlarga ajratish
1-guruh -“Bilimdonlar", 2-guruh -“Zukkolar”, 3-guruh - “Donolar”
II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
Uyga vazifa “Do`stingga pand berma” o`yini tarzida tekshirib olinadi. Bunda o`quvchilar yonlaridagi o`rtoqlari bilan daftarlarini almashtirib oladilar. Misol natijalari o`qituvchi yoki o`quvchilar tomonidan o`qiladi. Natijalar tekshirib boriladi. Xatolar aniqlanib “Do`stim mehga pand berdi” deb o`rtog`ining xatosini o`quvchi aytadi.
19+1= 20 18-1= 17 16-6= 10 10+9= 19
10+3= 13 13-3= 10 14-4= 10 10+5= 15
O`tgan darsdagi mavzuni takrorlash maqsadida

  1. Bizdan savol-sizdan javob” o`yini

Bunda o`quvchilar ekranda berilgan topshiriqlarni bajaradilar.
(Topshiriqning elektron varianti videorolik ko`rinishida ilova qilinmoqda)
1) Oyim berdi 5 olma
O`zimda ham bor 3 ta
Sanab ko`rsang ayta qol
Menda nechta olma bor? (8 ta olma)
- Olma ingliz tilida qanday aytiladi ? -Apple.
2) Oyim boqar 5 sigir
Ovqat berar birma-bir
Sog`iladi 2 tasi
Sut bermaydi nechtasi? (3 ta)
Masala qaysi uy hayvoni haqida ekanligi, uning ham ingliz tilida aytilishi so`raladi. Cow uning foydali tomonlari aytiladi.
3) Menda 5 ta o`yinchoq bor edi. Opam bilan akam 2 ta o`yinchoq bergan edi. Menda nechta o`yinchoq bo`ldi? (7 ta)
O`yinchoq ingliz tilida doll deyilishi so`rab aniqlanadi.

Download 219 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2023
ma'muriyatiga murojaat qiling