60003-248 ko’rinishdagi misollar yechish
Download 21.52 Kb.
|
Dars ishlanmasi
Mavzu: “1000-521, 60003-248 ko’rinishdagi misollar yechish” Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzu bo’yicha misol va masalalarni yechishni o’rgatish. T.k 1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish. b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni tabiatni sevishga,uni asrashga undash va kasbga yo’naltirish. rilgan T.k 4: atrofdagilar bilan o’zaro muloqat chog’ida odob – axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda ismli sonlar bilan berilgan misol va masala yechish malakalarini rivojlantirish. Darsning borishi: I.Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish,ularning diqqatini darsga qaratish,davomatni aniqlash,darsga tayyorgarlikni ta’minlash. II.O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Mavzuni mustahkamlashda o’tgan dars esga olinadi.Yozma qo’shish va ayirishga doir doskada misollar beriladi.O’quvchilardan 5-6 tasi tanlab doskaga chiqarib bajariladi. III.Yangi mavzu bayoni: Yangi mavzu doskada 199-misol asosida tushuntiriladi. 200-misol. Doskada ustun shaklida bajariladi. 201-masala. Ekran orqali tushuntirish bilan bajariladi.SHu o’rinda sotuvchi va xaridor o’rtasidagi munosabatlar asosida suhbat o’tkaziladi.O’quvchi ekran orqali masalani tushunib olgach,uni birgalikda bajaradilar. Echish: 1) 400*2=800 (so’m) 2) 800+160=960 (so’m) 1000-960=40(so’m) Javob: xaridor 40 so’m qaytim olishi kerak. 202-masala. Doskada bajariladi. Bor edi – 4 t. Jo’natildi-? Bir do’konda -1265 kg Ikkinchi do’konda -? Birinchi do’kondan 375 kg ortiq. Qoldi - ? Echish: 4t =400 kg 1265+375= 1640 kg bu ikkinchi ombordagi shakat. 1265+1640=2905 kg bu ikkala ombordagi shakar 4000-2905=1095 kg omborda qolgan shakar. Javob: omborda 1095 kilogramm shakar qoldi. 203-misol. Doskada amallar tartibiga ko’ra bajariladi. 24894-(12504+9847)=24894-22351=2543 480:8*6=60*6=360 IV.Yangi mavzuni mustahkamlash. O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun o’quvchilar bilan savol- javob o’tkaziladi. V.O’quvchilarni baholash va darsga yakun yasash.Bugungi darsda nimalarni o’rganganlari so’raladi. Dars haqidagi fikrlari bilan o’rtoqlashiladi.O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadi va rag’batlantiriladi. VI.Uyga vazifa berish. 204-masala va 205- misol sharti tushuntiriladi. Download 21.52 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling