Buloqboshi tuman xalq ta`limi bo`limi tasarrufidagi 15-umumiy o`rta ta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi Karimova Tamanno Alijonovnaning “O’nli kasrlar bobi yuzasidan olingan bilimlarni takrorlash” mavzusida bir soatlik dars taqdimoti Darsning mavzusi: VI bobni takrorlash - Darsning maqsadi:
- Ta’limiy: O’nli kasrlar bobi yuzasidan olingan bilimlarni tekhirish
- Tarbiyaviy: Dars jarayonida o’quvchilarni vatanparvarlik,milliy g’urur ruhida tarbiyalash, iqtisodiy tarbiya berish
- Rivojlantiuvchi: Dars jaravonida o’nli kasrlar haqidagi tushunchalarni rivojlantirish
Darsning turi: Umumlashtiruvchi - Darsning metodi: Musobaqa, guruhlarda ishlash, o’yin, klaster, kungaboqar, test
Darsning jihozi: Kompyuter, interaktiv doska, kartochkalar, “Rag’bat” va “Jarima” jetonlari, portretlar Darsning borishi: - I bosqich
Salomlashish, davomatni aniqlash, sinfni darsga tayyorlash, sinfni uch guruhga bo’lish 1-guruh “RAQAM” 2-guruh “TENGLAMA” 3-guruh “SON” II bosqich - Musobaqa shartlari bilan tanishtirish
- Guruh nomini ta’riflash
- Eksprom savollar
- Test topshiriqlari
- Qiziqarli matematika
- Boshqotirma
- Raqamlar qatnashgan maqollar
- Sardorlar bellashuvi
III bosqich - Musobaqa qurra tashlash yo’li bilan boshlanadi.
Shartlar guruhlarda bajariladi 1-shart - Guruh nomini ta’riflash
- 1) Raqam nima?
- 2) Tenglama nima?
- 3) Son deb nimaga aytiladi?
2-shart - 1.
- Narsalarni sanashda ishlatiladigan sonlar
- Eng katta natural son
- Eng kichik 6 xonali son
- Ikki tomondan chegaralangan to`g`ri chiziq
- 2 ga bo`linadigan sonlar
- Ayirishdagi I component
- 11 sm necha metr
- 2.
- Tarkibida nom`lum qatnashgan tenglik
- Vaqtning tezlikka ko`paytmasi
- 1 ar necha metr kvadrat
- Bir nuqtadan teng uzoqlashgan nuqtalardan iborat yopiq shakl
- Eng kichik natural son
- 1 milliard necha xonali son
- Eng katta 5 xonali son
- 3.
- Bir tomoni chegaralangan to`g`ri chiziq
- 2 ga bo`linmaydigan sonlar
- Bo`lishdagi I komponent
- Bir xil ko`paytuvchilarni qisqa usulda yozish
- Masofani vaqtga bo`lsak nima hosil bo`ladi
- 1 soat necha sekund
- Aylana markazidan biror nuqtasigacha masofa
III bosqich 1123, 0956 sonini yuzdan birlar xonasigacha yaxlitlang - 1123, 0956 sonini yuzdan birlar xonasigacha yaxlitlang
- a) 1123, 09
- b) 1123, 096
- c) 1123, 1
- d) 1123, 095
3249, 0958 sonini yuzdan birlar xonasigacha yaxlitlang - 3249, 0958 sonini yuzdan birlar xonasigacha yaxlitlang
- a) 3249, 09
- b) 3249, 096
- c) 3249, 095
- d) 3249, 1
IV shart - Qiziqarli matematika
- 4*5 yozuvidagi yulduzcha o’rniga nima qo’yilsa, 4 dan katta, lekin 5 dan kichik son hosil bo’ladi?
- 1001∙ 1002∙1003 ∙1004 ∙ 1005∙ 1006∙ 1007∙ 1008∙ 1009 ko’paytma qanday raqam bilan tugaydi?
- ∙
| |
1
|
|
M
|
M
|
|
|
|
| | | | |
| | | |
2
|
A
|
|
|
|
|
| | | |
| | |
3
|
|
T
|
|
|
|
| | | | |
| | | |
4
|
E
|
|
|
| | | | | |
| | |
5
|
|
M
|
|
|
|
|
|
| | | | | |
6
|
|
A
|
|
|
|
|
| | | |
7
|
|
|
|
|
T
|
|
|
|
| | | | |
| | |
8
|
|
I
|
|
|
| | | | | | | | |
9
|
|
K
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
10
|
|
|
A
|
|
| | | | | | | TOPSHIRIQLAR - Markazdan o`tib. Aylanani ixtiyoriy ikki nuqtasini tutashtiruvchi kesma
- Kasr chizig`i ostidagi son
- Surati maxtajidan kata kasr
- Uzunlik o`lchov birligi.
- Butunning 1/8 qismi
- Hamma tomoni teng to`g`ri to`rtburchak
- Sonni o`ziga yaqin yaxlit songa almashtirish
- Aylananing tekislik bilan chegaralangan bo`lagi
- 1 va 21 ta noldan iborat son ya’ni 1021
- Kasr chizig`i ustidagi son
VI shart - Bu shartda guruhlar o’zaro son qatnashgan maqollarni navbat bilan aytadi
VII shart - Sardorlar bellashuvi
- Xotira mashqi
- 1) 18, 87, 93, 56, 65, 12, 37
- 2) 25, 64, 46, 13, 28, 77, 95
- 3) 34, 67, 76, 17, 85, 47, 29
IV bosqich - Musobaqaga yakun yasash
- Ballarni jamlash
- G’olib komandani e’lon qilish
- Faol qatnashgan o’quvchilarni baholash
V bosqich - Uyga vazifa berish
- O’tilganlarni takrorlab kelish
Do'stlaringiz bilan baham: |