Mavzu: G’ tovushi va harfi
Darsning maqsadlari:
|
Ta’limiy: mavzu yuzasidan to’liq ma’lumot berish;
|
Tarbiyaviy: o’quvchilarni kitobni sevishga, uni yirtmasdan, varaqlariga chizmasdan avaylab foydalanishga o’rgatish;
|
Rivojlantiruvchi: G’ tovushini to’g’ri talaffuz qilishga o’rgatib, fikrlash qobiliyati, og’zaki nutqini rivojlantirish. Yangi mavzu yuzasidan ko’nikma hosil qilish. “G’aznachi” kasbiga qiziqish uyg’otish.
|
Dars uslubi: Suxbat ko’rgazmalilik.
|
Dars usuli: Noan’anaviy.
|
Darsning jihozi: Darslik, tarqatmalar, test topshiriqlari, rasmlar, ko’rgazmalar, harflar kassasi.
|
Darsning texnik vositasi: kompyuter, slaydlar.
|
Darsning borishi:
Tashkiliy qism.
O’quvchilar bilan salomlashiladi.
O’qituvchi bolalarga quyidagi savollar bilan murojat qiladi:
O’qituvchi:
- Qani ayting-chi, bizning yashab turgan zaminimiz qayer?
- O’lkamizda qaysi fasl hukm surmoqda?
- 2014 yil qanday nom bilan ataldi?
- Yaqinda qaysi bayramlarni nishonlaymiz?
- Kitob, ustoz, vatan, ona haqidagi she’rlaridan namunalar aytingchi?
- O’tgan darsda Prezidentimizning qaysi kitobi bilan tanishdek?
O’quvchilar savollarga navbat bilan javob beradilar. Kerakli o’rinlarda ular javobi to’ldiriladi.
Prezidentimiz o’zining “Yuksak ma’naviyat – yengilmas kuch” kitobida milliy urf-odatlarimiz, qadriyatlarimiz, buyuk bobolarimizning qoldirgan ma’naviy meroslari haqida atroflicha to’xtalib, siz, yoshlarni mustaqil yurtimizning ishonchli farzandi bo’lishingizni istab, o’zining qimmatli fikrlarini bayon etganlar.
Do'stlaringiz bilan baham: |