Darsning texnologik xaritasi


Download 230.65 Kb.
Sana19.06.2020
Hajmi230.65 Kb.
#120389
Bog'liq
Dars ishlanma . Isoqov Davlat


Aim.Uz

Darsning texnologik xaritasi

Mavzu

Muntazam ko’pburchaklar.

Darsning maqsadi

Talimiyligi: o’quvchilarga geometryaning asosiy shakllaridan biri bo’lgan muntazam ko’pburchaklar, uning elementlari, burchagi, dioganallari, ularga ichki va tashqi chizilgan aylanalar,ularning radiuslari kabi tushunchalar haqida bilim berib, tushuncha hosil qilish; mavzuga oid masalalarni yechish orqali o’quvchilar olgan bilimlarini bilim, ko’nikma va malakaga aylantirish.

Rivojlantiruvchi:O’quvchilarga muntazam ko’p burchak haqida tushuncha berib, ularning matematik ongini o’stirish, mavzuga oid masalalarni yechish orqali ularning fikrlash qobiliyatini o’stirish.

Tarbiyaviyli: o’quvchilarga “Muntazam ko’p burchak” mavzu bo’yicha bilim berish orqali umummadaniy konpitensiyani shakllantirish; buyuk vatandoshlarimizning mavzuga oid ishlarini ibrat etib ko’rsatish orqali o’quvchilarda Vatanga muhabbat,sadoqat kabi hislarni tarbiyalash.

Vazifalar:

muntazam ko’pburchaklar, uning elementlari, burchagi, dioganallari, ularga ichki va tashqi chizilgan aylanalar,ularning radiuslari haqida o’quvchilarga tushuncha berib, ularni fanga qiziqishini orttirish,topqirlik, izlanuvchanlik, hozirjavoblik, kasbga yo’llash, kompyuterdan foydalanishni, mavzuga oid turli masalalarni yecha olishlariga ishonchni va ko’nikmalarni shakllantirish. Bunda matematik savodxonlik va fan yangiliklaridan xabardor bo’lish konpitensiyasini hosil qilish muhimdir.

O’quv jarayonining mazmuni

O’quvchilar mavzu bo’yicha bilim, ko’nikma va malakaga ega bo’ladilar va o’rganganlari yuzasidan olgan bilimlarini amaliyotga qo’llay olish konpitensiyasi( bilimlarida tayanib mavzuga oid masalalarni yechadilar, amalda bajarib, yasab ko’radilar)ga ega bo’ladilar.

O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

Dars uslubi: yozma, og’zaki, aralash.

Dars usuli: “chizmakash”, mustaqil ishlash, “topqirjon” usuli,savol-javob.

Vositalar: 8-sinf geometriya darsligi, ko’rgazmali qurollar, mavzuga oid taqdimot

Nazorat: og’zaki,yozma

Rag’batlantirish: 5 balli tizim

Kutilayotgan natija

O’qituvchi

O’quvchi

O’quvchilarning fanga bo’lgan qiziqishini orttiradi; o’quvchilar o’rtasida do’stona munosabatlarni yaratadi; darsning maqsadini uqtirib, maqsadga erishadi, mavzuni misollarini yechtirish orqali o’quvchilar fiklash qobiliyatini o’stirib, matematik bilimlarini boyitadi, past o’zlashtiruvchilar bilan hamda iqtidorli o’quvchilar bilan ishlashga erishadi.

Fanga bo’lgan qiziqishi ortadi, mustaqil misol-masalalar yecha oladigan bo’ladi, atrofdagilarga, tengdoshlariga hurmatni o’rganadi, “tengdoshlar” tizimi bo’yicha ishlashga harakat qiladilar.



Kelgusi rejalar

O’qituvchi

O’quvchi

Darsda ilg’or pedagogik texnologiyaning turli usullarini qo’llash, AKT dan samarali foydalanish .

O’quvchi o’z fikrini mustaqil bayon qilishga, topshiriqlarni mustaqil bajarishga, mavzuga oid yangi ma’lumotlar izlashga harakat qiladi.


Darsning rejasi:

1.Tashkiliy qism: 3 min.

2.O’tilgan mavzuni so’rash: 5min

3.Yangi mavzu bayoni: 15 min

4.Yangi mavzuni mustahkamlash: 17 min

5. Darsni yakunlash va xulosalash: 3min

6.Uyga vazifa: 2 min.
Darsning borishi:

Asosiy atamalar: muntazam ko’pburchak, burchagi, dioganallari, ularga ichki va tashqi chizilgan aylanalar,ularning radiuslari.
O’quvchini rag’batlantirish: 5 balli tizimda:( baholash mezoni slaydda ko’rsatiladi)

1) uyga vazifa 1 ball

2) O’tilgan mavzu yuzasidan savol-javobga ishtirok etishi : 1 ball

3) yangi mavzu bayonidagi ishtiroki: 1 ball

4)mavzuni mustahkamlash(masalalar yechish): 1 ball

5)Test yechish: 1 ball


I.Tashkiliy qism:

Inglizcha so’zlashuv daqiqasi:

1)salomlashish:

2) Navbatchi axborotini tinglash;

3) O’tilgan dars va uyga vazifani so’rash:

1) O’tilgan dars bo’yicha savol-javob:



1-savol:Aylanaga ichki chizilgan ko’pburchak deb nimaga aytiladi?

Javob: Agar ko’pburchakning hamma uchlari aylanada yotsa bunday k’pburchak aylanaga ichki chizilgan, aylana esa ko’pburchakka tashqi chizilgan deyiladi.

2-savol: Aylanaga tashqi chizilgan ko’pburchak deb nimaga aytiladi?

Javob: Agar ko’pburchakning hamma tomonlari aylanaga urinib o’tsa bunday ko’pburchak aylanaga tashqi chizilgan deyiladi, aylana esa ko’pburchakka ichki chizilgan deyiladi.

3-savol: Aylanaga tashqi chizilgan ko’pburchakning yuzi nimaga teng?

Javob: Agar aylana radiusi r , ko’pburchak yarim perimetri p bo’lsa, S=pr formula bilan hisoblanadi.

2) uyga vazifani tekshirish:

93-betdagi 8-masala:

Asoslari 9sm va 16 sm bo’lgan teng yonli trapetsiya aylanaga tashqi chizilgan, aylana radiusini toping .



III.Yangi adsr bayoni:

9-sinf boshlang’ich tushuncha si bo’lgan quyidagi savollar o’quvchilaega berilib, ularning xotiralari tekshiriladi. Bunda har bir qatorga alohida savol berilib, integral usulida javob talab etiladi:

Ko’pburchak nima? Ko’pburchakning tomonlari? Uning burchaklari?

Uning diagonallari? Qavariq ko’pburchak nima?

Qavariq ko’pburchakning ichki burchaklar yig’indisi? Diagonallari soni?

Nechta uchburchak hosil bo’ladi? Bir uchdagi burchaklar yig’indisi?


Ta’rif: Hamma tomonlari va hamma burchaklari teng bo’lgan qavariq ko’pburchakka muntazam ko’pburchak deyiladi.

Misollar: teng tomonli uchburchak, kvadrat muntazam ko’pburchakka misol bo’ladi.



Teorema: Muntazam n burchakning har bir burchagi ga teng.


Isbot: bizga muntazam n burchak burchaklar yig’indisi:

(n-2).1800 ga teng. Uning har burchagi esa:

ga teng. T.I.B.

Natija: Muntazam beshburchakning barcha diagonallari teng.

IV. mustahkamlash: darslikdagi masalalarni yechish.

№3 a) n=3; b) n=5; d) n=6; e)n=10; f)n=18; bo’lsa, muntazam n burchakning

burchaklarini toping.

Yechish:



a)n=3 bolgan hol uchun burchak kattaligi α ni topamiz: α==

b) n=5; α==; d) n=6; α==

e) n=10; α==; f)n=18; α==

№4 muntazam n burchakning tashqi burchagi nimaga teng: a) n=3; b) n=5; d) n=6; e)n=10; f)n=12

Yechish:

a)n=3 bolgan hol uchun burchak kattaligi α ni topamiz:



α= 1800- = 1800-

b) n=5; α= 1800 - = 1800 -

d) n=6; α=1800 - = 1800 -

e) n=10 α=1800 - = 1800 -

f)n=12; α=1800 - = 1800 -

mustaqil ish: 6-masalani yechish

Yechish:



a) α=600 ; b)900 d) 1500 bo’lsa ,ko’pburchak tomonlari sonini toping

V.darsni yakunlash va xulosalash: Muntazam ko’pburchaklarga ta’rif, teorema, natijani takrorlash, o’quvchilarning mavzuga oid tushunmagan savollari bo’lsa javob berish, o’quvchilar to’plagan ballar e’lon qilinib, kundaliklarga va jurnallarga qo’yiladi.



VI. Uyga vazifa: 9-sinf geometriya darsligi 95- bet 1,2,4-masalalarni yechish.
BAJARDI: ISOQOV DAVLAT
Download 230.65 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling