Enflasyon enflasyonun Tanımı


Download 210.52 Kb.
Sana06.05.2020
Hajmi210.52 Kb.

YAKUP ATIŞ

183101255ENFLASYON

1. Enflasyonun Tanımı: Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hızlı olarak yükselmesi olarak tanımlanabilir. Enflasyon, fiyatlar genel düzeyindeki devamlı bir artış sürecinin yanında paranın değerindeki sürekli bir düşmeyi de ifade eder. Enflasyon ekonominin ciddi bir sorunu olarak ortaya çıkar. Enflasyon ekonominin sorunlarının artmasına ve ekonominin bozulmasına neden olabilir.

Ortaya çıkışına neden olan etkenler göz önüne alındığında enflasyon, talep enflasyonu ve maliyet enflasyonu diye ikiye ayrılır.- Talep enflasyonu: Üretilen mal ve hizmetler, tüketici talebini karşılayamadığı zaman talep artışından dolayı fiyatlar artar. Talep enflasyonu üretimi artırıcı tedbirler veya toplam talebi azaltıcı tedbirler alınarak çözümlenebilir.

- Maliyet enflasyonu: Herhangi bir nedenle üretimde kullanılan kaynakların fiyat artışları üretim maliyetlerinin yükselmesine, maliyetlerin artması ürün fiyatlarında artışa neden olacaktır. Fiyat artışları toplam talebin azalmasına neden olacaktır. Talep düşüşü piyasalarda durgunluğa neden olur. Enflasyon ile ekonomik durgunluğun aynı anda yaşanmasına stagflasyon denilmektedir. Maliyet enflasyonu genellikle ithalatı yüksek ülkelerde görülür.

2. Enflasyonun Nedenleri: Ekonomilerde enflasyon istenmeyen bir olgudur. Kaynakları kıt olan ve nüfusu fazla olan ülkelerde daha fazla görülmektedir. Çünkü kıt olan kaynakların daha fazla tüketiciye paylaştırılması önemli bir sorundur. Enflasyonla mücadelede başarı sağlayabilmek için, enflasyonun nedenlerini bilmek yerinde olacaktır. Enflasyonun nedenleri olarak;
- Ülkeye karşılıksız olarak dış piyasalardan giren para, altın, döviz miktarının artması,
- Ülkedeki toplam harcamaların toplam gelirlerden daha fazla olması,
- Üretim miktarının çeşitli nedenlerle azalması,
- Üretim faktörlerinin fiyatlarındaki artışların fazla olması,
- Tedavüldeki para arzının artması,
- Teknolojik yenilikler, yapısal bozukluklar veya yetersizlikler sayılabilir.

3. Enflasyonu Sonuçları:

3.1. Enflasyonun Ekonomik Sonuçları: Hızlı fiyat artışları üreticiyi elde edeceği kârdan, tüketiciyi ise ihtiyaçlarını karşılamaktan mahrum etmektedir. Üretim faaliyetine katılan tüketicinin geliri düşerken, alacağı mal fiyatları artmaktadır. Enflasyonun sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz.
- Üretim yapmak cazibesini yitirir. Üreticiler ellerindeki fazla nakiti kolay para kazanmak amacıyla emlak, altın veya dövize yatırırlar. Bu da finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açar.
- Paradan kaçış ve mala hücum olduğundan üretim, iç tüketime bile cevap veremeyeceği için ihracat gelirleri düşer.
- Bütçe açığı daha fazla artacağında giderleri karşılamak için dış borçlanma artar.

3.2. Enflasyonun Sosyal Sonuçları:
- Refah düzeyi gittikçe düşer.
- Maaş ve ücretlerdeki artış yapılmaz.
- Bunların sonucu olarak toplumda gelir dağılımı bozulmakta, eşitlik ve sosyal adaletten uzak, huzursuz ve sağlıksız bir toplum oluşmaktadır.

4. Enflasyonla Mücadele Yolları: Enflasyonu önleyebilmek için öncelikle enflasyona neden olan yapısal sorunların çözülmesi gerekmektedir. Bunun için devletin, firmaların ve tüketicilerin üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

4.1. Devletin görevleri:
- Gelirler ve giderleri arasındaki fark fazla olmamalıdır.
- Uygun para politikası izlenmelidir.
- Devlet kuruluşlarının zararları hazineden karşılanmamalıdır.
- Gereksiz personel çalıştırılmamalıdır.
- Döviz dar boğazına düşülmemeli, ihracatı artırmak amacıyla devalüasyona gidilmemelidir.
- Devlet harcamaları gereksiz artırılmamalıdır.

4.2. Firmaların görevleri:
- Verim artırıcı tedbirler alınırken, aşırı kâr yapılmamalıdır.
- Ücret artışları, üretim ve verimdeki artışlar oranında yapılmalıdır.
- Vergiler gerçeği yansıtmalı ve zamanında ödenmelidir.
- Rekabete ayak uydurulmalıdır.
- Verimsiz yatırımlara yer verilmemelidir.

4.3. Tüketicilerin görevleri:
- Gelir ve gider dengesini kurmalı, aşırı ve gösterişe yönelik tüketime yönelmemelidir.
- Bilinçli tüketici olmalı, alış veriş kurallarını bilmelidir.
- Tasarruflarını artırmaya çalışmalıdır.

5. Fiyat Endeksleri: Her ülkede enflasyon oranını belirlemek için çeşitli ürünlerin aylık fiyat değişimleri baz alınarak hesaplanır. Ertesi ay aynı ürünlerin fiyat değişimleri (endeksleri) bir önceki aya göre tekrar hesaplanır. Ülkemizde en çok kullanılan ürün fiyat endeksleri:

TÜFE: Tüketici fiyat endeksi
ÜFE: Üretici fiyat endeks
TEFE: Toptan eşya fiyat endeksi

TÜRKİYE’DE ENFLASYON İLE İLGİLİ VERİLER


 • 2020 yılı Nisan ayında TÜFE yüzde 0,85 oranında gerçekleşmiştir. Nisan ayındaki değişimle birlikte yıllık enflasyon Alkollü içecekler ve tütün grubundaki olumlu baz etkisiyle birlikte yüzde 10,94 düzeyine gerilemiştir.

 • Yüzde 2,53 oranında gerçekleşen gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları Nisan ayı enflasyonunun belirleyicisi olmuştur. Grubun enflasyona katkısı 0,61 puan olarak gerçekleşmiştir.

 • Yüzde 4,08 oranında artan giyim ve ayakkabı grubu fiyatları da Nisan ayı enflasyonunun diğer ana belirleyicilerinden biri olmuştur. Grubun enflasyona katkısı 0,25 puan olarak gerçekleşmiştir. Bu gelişmede yeni sezon etkisi ile fiyatlarda kaydedilen artış etkili olmuştur. Çeşitli mal ve hizmetler grubu fiyatları da yüzde 4,66 oranında artarak enflasyona 0,26 puan katkı yapmıştır.

 • Ulaştırma grubu fiyatları, akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle 1,83 oranında azalmış ve enflasyona ve eksi 0,27 puan etkide bulunmuştur.

 • Yıllık enflasyona en büyük etki 2,78 puanla gıda ve alkolsüz İçecekler, 2,06 puanla konut ve 1,36 puanla alkollü içecekler ve tütün ana harcama gruplarından gelmiştir.

 • C endeksi, (enerji, gıda, içecek, tütün, altın hariç TÜFE) Nisan ayında yüzde 1,04 oranında değişim göstermiştir. Temel mallar grubu fiyatları yüzde 2,01 oranında, hizmet grubu fiyatları ise yüzde 0,22 oranında artmıştır.

 • Çekirdek enflasyon yıllık artış oranı yüzde 9,93’e gerilemiştir. Temel mallar grubu yıllık fiyat artışı yüzde 7,88, hizmet grubu yıllık fiyat artışı ise yüzde 11,76 olarak gerçekleşmiştir.

 • Çekirdek enflasyonun 12 aylık ortalama değişim oranı 11,53’ten yüzde 11,04’e gerilemiştir.

 • Yİ-ÜFE Nisan ayında yüzde 1,28 oranında değişim göstererek yıllık olarak yüzde 6,71 olarak gerçekleşmiştir.

 • İmalat fiyatları yüzde 1,41 artmış ve yıllık değişim oranı yüzde 6,27 olarak gerçekleşmiştir.

 • Ara malı fiyatları ise yüzde 3 artmış ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,52 oranında değişim kaydetmiştir.


Enflasyon Oranları (Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık yüzde değişim)

KAYNAKÇA: http://www.sbb.gov.tr/enflasyon/https://www.muhasebedersleri.com/ekonomi/enflasyon.html

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI STRATEJİ VE BÜTÇE BAŞKANLIĞI RESMİ İNTERNET SİTESİsyf.

Download 210.52 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling