Fanidan amaliy mashg‘ulotlar bajarish uchun


Download 1.4 Mb.
bet9/26
Sana10.09.2022
Hajmi1.4 Mb.
#803880
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   26
Bog'liq
Amaliy elektrokimyo УСЛ.КУРСАТМА 2022 (Lotincha).docBegmatov A
Экспертиза ДТП, 1-maruza, 1-laboratoriya, 2-laboratoriya, қаторлар назарияси 2, Fizikaviy va kolloid kimyo-AMALIY, Kompyuterli loyihalashning texnik vositalari, 8 mavzu, 12-MAVZU, SLAYD TO'QIMACHILIK, 1-amaliy mashgulot. Kompleks o‘zgaruvchili funksiya va uning limiti, 1-amaliy mashgulot. Kompleks o‘zgaruvchili funksiya va uning limiti, 1-ЛЕКЦИЯ, диссертация на узбекском перевод (4), 12.To‘plam. Sonli ketma-ketlik. Funksiya. Prezentasiya
3- misol. 1000 g erituvchida 0,01 mol ZnCl2 eritilgan eritmaning ko‘rinma dissotsialanish darajasi 87%, suvning krioskopik konstantasi 1,86 ga teng bo‘lsa, eritma necha gradusda muzlaydi?
Berilgan: C=0,01 mol; a=0,87; K = 1,86; n = 3
Noma’lum: t2 = ?
Yechimi: 1) Cion = C ×  × n dan eritmadagi ionlar konsentratsiyasi hisoblanadi:
Cion = 0,01 × 0,87 × 3 = 0,0261
2) Dt = K × C = 1.86 × 0,0261 = 0,05
t1 – t2 = 0.05; bundan t2 = 0 – 0.05 = - 0.05°C.
Demak, eritma –0,05 °S da muzlaydi.
4 – misol. Zichligi 1, dissotsilanish darajasi 75% bo‘lgan 0,5% li magniy xlorid eritmasining 18°S dagi osmotik bosimi topilsin.
Berilgan: a=75%=0,75; s=0,5
T=18oS; T = 273 + 18 = 291 K; M = 95
Noma’lum: C=? P=?
Yechimi: 1) Eritmaning molyal konsentratsiyasi xisoblanadi:

2) Dissotsilanish tenglamasi asosida n aniqlanadi:
MgCl2  Mg+2 +2Cl bundan n=3.
3) Izotonik koeffitsient hisoblanadi:
i=1+(n-1) × a =1+(3-1) × 0.75=2.5
4) π=icRT=2.5 ×0.053 ×8.314 ×103 ×291=3.2 ×105Pa osmotik bosim qiymati.
5-misol. 0,1 BaCl2 eritmasining dissotsilanish darajasi 75%; 99,6°S da qaynaydi. Shu temperaturada toza suvning bug‘ bosimi 99930 Pa, eritmaning bug‘ bosimi topilsin.
Berilgan: P° = 99930 Pa; =75% = 0,75; s = 0,1 n
Noma’lum: I =? N1=? N2 = ? P=?
Yechimi: 1) BaCl2 ning dissotsilanish tenglamasi asosida n aniqlanadi: BaCl2Ba2++2Cl-, bundan n=3.
2) Izotonik koeffitsient hisoblanadi:
i = 1+(n – 1) ×a = 1+ (3 – 1) × 0,75= 2.5.
3) Eritmadagi bariy xloridning massasi hisoblanadi:
a) EBaCl2= =104
b) 1 : 104 = 0,1: x
x=10,4g.
V) Suvning massasi hisoblanadi:
1000 -10,4=989,6g
g) Erigan massa va erituvchilarning molqismlari hisoblanadi.
N1= - 0.05 mol; n2= =54.98 mol.
4) Raul qonuni asosida eritmaning bug‘ bosimi aniqlanadi:

dan P =99703,33Pa.
6 – misol. Konsentratsiyasi 0,05 M bo‘lgan elektrolit 0° S da 2,725 × 105 Pa bosimga ega, dissotsilanish darajasi 70 % ga teng. Elektrolit dissotsilanganda nechta ion hosil bo‘lishini aniqlang.
Berilgan: C = 0,05 M; a = 70% = 0,7;  = 2,725 ×105 Pa; t = 0° S; T = 273K.
Noma’lum: i = ? n = ?

Download 1.4 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   26




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling