Fe’l so’z turkumi


Download 143.93 Kb.
Sana27.03.2022
Hajmi143.93 Kb.
#615769
Bog'liq
FE’L SO’Z TURKUMI-1
5 Тушунтириш хати Султон Саодат 3кисм, 5 Тушунтириш хати Султон Саодат 3кисм, 20170528 130402, Тема 1, 3, ЧҚБТ ахбороти, E eritib payvandlash (3)

FE’L SO’Z TURKUMI.

BOLTAYEVA ZULFIYA

DARS MAQSADLARI:

  • DARS MAQSADLARI:
  • Ta’limiy: fe’l mavzusidagi bilim va ko’nikmalarni mustahkamlash, takrorlash va nutuqda to’g’ri qo’lay olish malakalarini oshirish.

    Tarbiyaviy:odob-axloq qoidalariga rioya etish o’zgajar fikrini hurmat qilishga o’rgatish;

    Rivojlanlantiruvchi:o’quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini o’stirish,hozirjavobligini oshirish.

    Dars turi:o’tilganlarni takrorlash, noan’anaviy.

    Dars metodi:test, tarmoqlash, ,,beshinchisi ortiqcha’’, ,,Nima qoladi’’,,Baxtli tasodif’’topshiriqlari.

    Dars jihozi:darslik, kompyuter,monitor, tarqatma,

    kartochkarar.

    Dars shiori: O’rgan o’rgat shiori

    Boshlang’ich paydevori.

    ,,Sog’lom tanda- sog’ aql’’

    Biz doim bunga kafil.

1

DARSNING BORISHI.

1 Taskiliy qism :O’quvchilarni darsga hozirligi kuzatiladi.

“Tartib posboni’’,,Orasta qiz’’ hisoboti beriladi.

Manaviyat daqiqasi o’tkaziladi.

  • Uy vazifasini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash
  • Baxtli tasodif’’topshirig’idan foydalanib o’quvchilarga 5 ta konvert ko’rsatiladi.1ta konvert ichida ,,Omadli 5’’so’zi yozilgan bo’ladi. O’quvchilar birin-ketin doskaga chiqib jabob berishadi.Kimga ,,Baxtli tasodif’’chiptasi tushsa,o’quvchilar qarsak chaladi va omadli o’quvchi rag’batlantiriladi.

    Savollar:

    1-savol.Kishilik olmoshlarini ayting.

    2- savol. Sifat yasovchi qoshimchalar qaysilar?

    3- savol. Ma’no darajasiga ko’ra sifatning, qanday turlari bor?

    4- savol .Shaxs olmoshlarini ayting.

    Navbatdagi test savollarini o’qituvchi aytib turadi ,o’quvchilar javoblarini yozib borishadi.


1-test .Qaysi kishilik olmoshlari bitta shaxsni bildiradi?
a) biz, siz , ular
b)men, sen, ular
d)u, ular
2- test. Kishilik olmoshlari qanday qo’shimcha bilan qo’llaniladi?
  • Egalik qo’shimchalari
  • Kelishik qo’shimchalari

  • d)so’z yasovchi qo’shimcha
    3- test.Kishilik olmoshlari qanday gap bo’lagi vazifasida keladi?
    a)Ikkinchi darajali bo’lak
    b)Bosh bo’lak
    d)Ega
    III.Yangi mavzuni bayoni.
    O’qituvchi bir nechta harakat ifodalangan rasmlarni slayd

orqali namoyish etadi.O’quvchilar esa rasmlarga qarab ,

orqali namoyish etadi.O’quvchilar esa rasmlarga qarab ,

harakatni bildiradigan so’zlarni husnixat tarzda doskaga

yozadi

Suv quyyapti. Arg’imchoq ychyapti. To’p oynayapti.

Suhbat quryapti.

Doskaga yozilgan javoblar tahlil qilinadi va chiroyli yozgan

o’quvchilar rag’batlantiriladi. Qoidalar esga olinadi.

375- mashq. Matnni o’qib ajratilgan so’zlarga so’roq

bering

Mashqdagi so’zlarning ingiliz tilida tarjimasini yozib

olamiz.

Yomon bola-bad boy (bed boy)

Etik- boot (bu:t)

Uy-house (hous)

Suv-vvater (vote)


Nima qildi?
Yig’ladi
O’ynadi
kuyladi
achindi
O’qidi
yugurdi
yozdi
ZAMONLARDA
QANDAY
TUSLANADI?
NING OTGA
BOG’LANIB
KELISHIGA MISOL
AYTING?
ZAMONLARGA
MISOLLAR
KELTIRING?
NING BO’LISHLI
BO’LISHSIZ
SHAKLINI
TUSHINTIRING?
DEB NIMAGA
AYTILADI?
NING QANDAY
ZAMONLARI BOR?
QANDAY SHAXS-
SON QO’SHIM-
CHALARINI
OLADI?
FE’L

376-mashq yuzasidan lug’at ishi o’tkaziladi.Ertakni davom

ettirish aytiladi va uning tarbiyaviy ahamiyati yoritiladi.

O’qituvchi:--Bolalar ,biz ,,Odobnoma’’ darsida odob-axloq

Ooidalarini o’rganib chiqqan edik. Farobiy bobomizning

odob-axloq haqida aytgan fikrlari yodingizdami? Qani,

uni bizga kim eslatadi.

1- o’quvchi:--Farobiy bobomiz ,,Daraxtning yetukligi uning

mo’l-ko’l va shirin-shakar ,sharbatga to’la mevasi bo’lganidek ,insonning barcha xislatlari ham axloq bilan

yakunlanadi’’,deganlar.

O’qituvchi –Buni qanday tushunish mumkin?Qani, kim

izohlab beradi?

2-o’quvchi:Odamlar olmaning yaxshi pishgan va shirinini

maza qilib yeganlaridek ,insonlarning ham odob-axloqli va

boshqalarga manzur bo’ladi. Kishilar bunday insonlarni hurmat

qiladilar.Shunday ekan , bizlarni bunday yaxshi sifatlarga

yetaklovchi vosita –axloq ekanligini bilishimiz lozim.

O’qituvchi:--Rahmat,bolajonlar juda tog’ri aytdingiz. Yuqorida

do’stingiz ta’kidlaganidek ,yaxshi inson bolishga, kiyimlaringizni

ham toza va ozoda tutushga harakat qiling.

IV-Yangi mavzuni mustahkamlash.

IV-Yangi mavzuni mustahkamlash.

,,Beshinchisi ortiqcha’’ topshirig’I bajariladi. Bunung uchun

o’quvchilarga turli so’z turkumlariga oid so’zlar qatori

yozilgan kortochka tarqatiladi.O’quvchilar undagi ortiqcha

so’zni topishadi.

1. Maktab , kitob, kundalik, keldi,bola.(ot)

2.Chiroyli, moviy, qizil, ikkita, semiz (sifat)

3.O’quvchi,to’rtta, beshta, yuzta, o’nta (son)

4.Bordi,keldi, o’tirdi, uxladi,novvoy (fe’l)

Shundan so’ng ,,nimaqiladi?’’ mashqi bajariladi.Bunibirinchi chiqqan o’quvchi gapni to’ldirib yozsa, ikkinchisi

Grammatik tahlil qiladi. Qolganlari ham shu tarzda davom ettiradi.

V.O’quvchilarni baholash va rag’batlantirish.

VI.Uyga vazifa.

377-mashqdagi she’rni ifodali o’qing, ko’chiring. So’roqlar yordamida fe’llarni aniqlab ,tagiga chizing.


E'TIBORINGIZ UCHUN RAXMAT!
Download 143.93 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling