Sana:_________________________________________________
Sinf: 5
Fan: Botanika
MAVZU: “GULLI O’SIMLIKLARNING XILMA – XILLIGI (ILDIZ, POYA, KURTAK, GUL, MEVA, URUG’) YASHASH MUHITIGA MOSLASHUVI”
O’quvchilarning jismoniy va aqliy rivovlanishi.
Darsning maqsad
Ta’limiy maqsad: Gulli o’simliklarning xilma – xilligi va tabiatda uchrashi hasqida BKMlarni shakllantirish
Tarbiyaviy maqsad: Ekologik , iqtisodiy, va kasbga yo’naltirish , vavaurug’larningtuzilishi
Rivojlantiruvchi maqsad: O’simlikolrganlariningyashashmuhitigamoslashishi o’rgatish asosida hayotiy ko’nikmalarni rivojlantirish.
O’quvjarayoniniamalgaoshirishtexnologiyasi
Metod: Aqliyhujum
SHakl: savol – javob
Vosita: o’simlikorganlari, ildiz, poya, kurtak, gul, mevavaurug’lar.
Usul: Blits – so’rovmetodiasosida
Nazarat : suhbat
|
Darsning borishi :
1 Tashkiliy qism.
2 O’tgan mavzuni so’rash.
Savol - javob asosida.
YANGIMAVZUBAYONI.
REJA:
1. Gulliosimliklarning xilma –xilligivatabiatdatarqalishi.
2. O’simlikorganlarining (ildiz, poya, kurtak, gul, mevavaurug’) tuzilishi.
3. O’simlikorganlariningyashashmuhitigamoslashishi.
1-guruh. Gullio’simliklarhaqidatushuncha:
Gulli ’simliklardeb- gullariningshakliturlicha, rangihar-xilvagulqo’rg’onimavjudurug’labmevaberuvchio’simliklargaaytiladi . Ulardapoya , ildiz, barg, gul vamevalarmavjud. Harbiro’simliko’zinibelgilaribilanajralibtiradi.
Yeryuzidagullio’simliklarning533 taoilagamansub 13000 turkumva 250000 danortiqturibor. Ularninghammasio’zhayotidavomidagullaydivamevaberadi, ya’nio’zidannaslqoldiradi.
Jonlitabiatimiznio’simliklarsiztasavvuretibbo’lmaydi.Yashilo’simliklarbarchatirikmavjudot uchunhayotmanbaihisoblanadi. Ulardanavvalotozahavo, oziq – ovqat, kiyim-kechak,qurilishvauy-ro’zg’orbuyuumlarisifatidafoydalaniladi.
O’simliklarolamimillionyillardavomidaiqlimsharoitiga
Tuproqqavanamlikkamoslashibshakllangan.Organlari,ichkituzilishi, ildizi, guli, mevasi, o’zidannaslqoldirishikabihususiyatlaribilaninsonlarnio’zigajalbetibkelgan.
Ularmillionyillardavomidao’zgarib, yangimuhitsharoitigamoslashibkelgan. Shutufayliulardayangibelgilarpaydobo’lgan,vabubelgilarirsiylashgan. Natijadamahsussharoitgamoslashganyangiturvaturkumlarpaydobo’lgan, moslashaolmaganlariesayo’qolibketgan.
Do'stlaringiz bilan baham: |