I. Mavzu: O’quvchilarning o’rinlarini almashtirish
Download 18.45 Kb. Pdf ko'rish
|
I. Mavzu: O’quvchilarning o’rinlarini almashtirish. II. Darsning maqsadi: a) Qo’shiluvchilarning o’rinlarini almashtirish bilan yig’indi o’zgarmasligi haqida bilim berish. b) O’quvchilarning mantiqiy tafakkurini o’stirish. d) O’quvchilarning qiziqishi va faolligini oshirish. III. Darsning turi: Aralash. IV. Dars jihozlari. a) “Matematika” darsligi, matematika daftari: b) Mavzuga mos rasm: c) Geometrik shakllari: d) Ikki xil rangli pufaklar
1. Tashkiliy qism. 2. Og’zaki savol javob. Navbatchi axboroti tinglanadi. Bugun sanamiz 13-dekabr, havo ochiq haftamizning birinchi kuni faslimiz qish fasli. Qish faslida qanday bayramlar bor? 8-dekabr O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi 19 yiligi hisoblanadi. She’rlar so’rayman. Hozir darsimiz qaysi dars? Darsimiz matematika. Hisob-kitob ishimiz Yozsin yozsin qo’limiz Hisob bilsin boshimiz Matematika qanday fan Matematika aniq fan O’tilgan mavzuni mustahkamlash 5+2; 3+5; 1+3; 5+4; 4+3.
Ikki o’quvchini doska oldiga chiqarib, ikki qo’liga ikki xil rangdagi pufaklarni beraman. So’ng o’ng va chap qo’lidagi pufaklar almashtiradilar va natijasida o’zgarmaganligining guvohi bo’ladilar. 2+1=3; 1+2=3 Keyingi rasmda damino orqali misol yechish ko’rsatilgan. O’quvchilar o’zgarganini rasmga qarab ajratib berishlari kerak boladi.
5+4 5+2 6+3
4+5
2+5 3+6
Quvnoq daqiqa. O’ng qo’limda besh barmoq, Chap qo’limda besh barmoq, Ikkalasi o’n barmoq 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0
2-misol: O’quvchilarni guruhga bo’lamiz Bilag’onlar, zukkolar, chaqqonlar 8+2=10 8+*=9
7+*=9 2+8=10
*+8=9 *+7=9
3-masala: Men aytaman masala Qayta o’qing bir yana Nima ma’lim, noma’lum Topgach qiling tantana Masala og’zaki va yozma ravishda bajariladi. 2 ta olcha bilan 3 ta olchaning yig’indisi 5 bo’ladi. 2+3=5
Agar 3 ta olcha bilan 2 ta olchaning o’rinini almashtirsak natija o’zgarmasligini tushuntiraman. 2+3=5 3+2=5 Daftar bilan ishlash 2+1=3 1+2=3 8+1=9 1+8=9
7+2=9 2+7=9 6+3=9 3+6=9 5+4=9 4+5=9 4+5=9 5+4=9 3+6=9 6+3=9 2+7=9 7+2=9 1+8=9 8+1=9 5+4=9
8+1=9 7+2=9 4+5=9 *+8=9 2+7=9 3. Taqqoslash ? ? Darsni yakunlash. Test 1.Qaysi son tushib qoldirilgan. 10, 9, 8, .., 6 a) 3; b) 6; d) 7. 2.Eng kichik sonni belgilang. a) 2; b) 8; d) 1. 3. 9 va 7 sonlarning o’rtasidagi joylashgan sonni belgilang. a) 2; b) 8; d) 10 Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirib baholayman. Uyda 3-masala. 69 bet Download 18.45 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling