J I z z a X v I l o y a t I
Download 1.41 Mb. Pdf ko'rish
|
1-sinf-odobnoma-mavzu-Tabiat-mojizalari-suv-hayot-manbai
O ’ Z B E K I S T O N R E S P U B L I K A S I X A L Q T A ’ L I M I V A Z I R L I G I J I Z Z A X V I L O Y A T I X A L Q T A ’ L I M I B O S H Q A R M A S I Jizzax shahar xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish bo`limiga qarashli 8 – umumiy o`rta ta’lim maktabi Boshlang`ich sinf o`qituvchisi ABDUHALILOVA LAYLO ning O d o b n o m a f a n i d a n 1 – s i n f l a r u c h u n “ T A B I A T M O ` J I Z A L A R I . S U V – H A Y O T M A N B A I ” m a v z u s i d a t a y y o r l a g a n b i r s o a t l i k d a r s Mavzu: TABIAT MO`JIZALARI. SUV – HAYOT MANBAI Darsning maqsadi: Talimiy maqsad: O`quvchilarga tabiat mo`jizalari, suv bebaho ne’mat ekanligi haqida tushuncha berish. Tarbiyaviy maqsad: Tabiatga mehr berish ruhida tarbiyalash, suvni tejab sarflashga o`rgatish. Rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning tabiat haqida, ichimlik suvi va daryo suvlarini farqlash malakalarini rivojlantirish. Vatanga, tabiatga muhabbat tuyg`ularini mustahkamlash Dars turi: Yangi bilim beruvchi Darsning metodi: Suhbat, tushuntirish, tarmoqlash „Ha-yo`q“ o`yini, „Aqliy hujum“ metodi. Darsning jihozi: Darslik, rangli rasmlar, tarqatmalar, ko`rgazmali qurollar, boshqotirma. DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI № Darsning bosqichi Bajariladigan ishlar mazmuni Ish shakli Vaqti 1. Tashkiliy qism O`quvchilarni darsga tayyorlash navbatchi axboroti. Vatan, yilimiz, fasl haqida Suhbat 6 daqiqa 2. Uyga vazifani so`rash va mustahkamlash Uyga vazifani so`rash. Savol – topshiriqlar berib, xulosalash „Ha yo`q“ o`yini Savol – javob 10 daqiqa 3. Yangi mavzuni tushuntirish „Aqliy hujm“ metodi. „Tabiat mo`jizalari. Suv – hayot manbai“ mavzusining mazmuni Ko`rgazmalilik 15 daqiqa 4. Yangi mavzuni mustahkamlash Savol – javob „Klaster“ metodi. „O`ylab ko`ring“ o`yini Savol – javob 10 daqiqa 5. Darsni yakunlash Javoblarni umumlashtirish xulosalash, o`quvchilarni rag`batlantish Baholash 2 daqiqa 6. Uyga vazifa berish Uyga vazifa berish Tushuntirish 2 daqiqa Darsning borishi: Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash o`quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish.. O`qituvchi: Bizning vatanimiz qayer? O`quvchilar: O`zbekiston. O`qituvchi: 2015 – yil yurtboshimiz qanday nomladilar? O`quvchilar: Keksalarni e`zozlash yili.
O`qituvchi: O`lkamizda hozir qaysi fasl? O`quvchilar: Bahor O`qituvchi: Bahor fasliga qaysi oylar kiradi? O`quvchilar: Mart, aprel, may O`qituvchi: Mart oyida qaysi bayramlarni nishonlaymiz? O`quvchilar: 8 – mart, Navro`z bayramlarini nishonlaymiz O`tilgan mavzuni so`rash, mustahkamlash: O`tgan mavzu “Sharafli burch” hikoyasi.
O`quvchilar rasmga qarab navbatma – navbat hikoyani so`zlab berishadi. Mustahkamlash: Tarqatmalar tarqatiladi. 9 – may qanday bayram?
Insoniy fazilatlarga nimalar kiradi?
Alisher Navoiy bobomiz kim bo`lganlar? Ziyorat odobiga nimalar kiradi? Farzandlik burchimiz nimadan iborat? “Ha - yo`q” o`yini o`ynaladi. Bunda o`quvchilarga o`tilgan mavzular yuzasidan savollar beriladi. Bolalar to`g`ri bo`lsa “ha”, noto`g`ri bo`lsa “Yo`q” deb javob berishadi. Quvnoq daqiqa: Musiqa sadolari ostida o`quvchilar raqs elementlarini bajaradilar. Tovus kiyimidagi o`quvchi raqsni birgalikda bajaradi. Aqliy hujum: O`qituvchi: bolajonlar mana bu qushni qayerlarda ko`rganmiz? Tabiat deganda nimani tushunasiz? Atrofimizdagi tabiat biz nafas oladigan havo, biz ichadigan suv, toza kiyim – bosh, yeguliklarning tozaligi bu bizning sog`lig`imiz garovi. Yangi mavzu bayoni: TABIAT MO'JIZALARI. SUV — HAYOT MANBAYI Bizni o'rab turgan tevarak olam tabiat deb ataladi. Tabiatni asrash bizning burchimizdir. Mehribon tabiat Bolalar, ona tabiat bizga qanchalik mehribon ekanligini bilasizmi? Bahorda u gullarga burkanadi, atrof ko'm-ko'k bo'lib yashnaydi. Yozda so'lim bog'lar va tog' yonbag'irlarida maza qilib dam olamiz. Kuzda shirin-shakar meva va sabzavotlarni yeb, kuchga to'lamiz. Qishda qorbo'ron o'ynab chiniqamiz. Suv, o'simlik va daraxtlar haqiqiy tabiat mo'jizalaridir. Ular biz nafas olayotgan havoni tozalab, salqin qilib beradi. Shovqin va mikroblarni yutib, inson va jonivorlar salomatligini himoya qiladi.) Toza suv chanqoqni qondiradi, barcha jonzotlarga hayot bag'ishlaydi. So'nggi yillarda sayyoramizda toza suv miqdori kamayib bormoqda. Unutmang, suvni tejab sarflash barchamizning burchimiz. O`tilgan mavzuni mustahkamlash: ”KLASTER” TARMOQLASH METODI
1. Qanday tabiat mo'jizalarini bilasiz? 2. Suv, o'simlik va daraxtlar insonlarga qanday foyda keltiradi? 3. Nima uchun suvni tejash zarur? 4. ”Suv” haqida she’r ayting Darsni yakunlash: O`quvchilar javoblari umumlashtirilib, xulosalanadi. Darsda faol qatnashgan o`quvchilar rag`batlantiriladi. Uyga vazifa: Matnni o`qib kelish, suv haqida she’r yod olish. Download 1.41 Mb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling