Mavzu: Badiiy asarni baholashda kitobxon va adabiy jarayon bahosi


Download 0.82 Mb.
bet1/4
Sana30.11.2020
Hajmi0.82 Mb.
#156094
  1   2   3   4
Bog'liq
adabiyot dars ishlanma



ADABIYOT o`qitish metodikasi




MAVZU:Badiiy asarni baholashda kitobxon va adabiy jarayon bahosi



Darsning maqsadi:

a) ta’limiy: Adabiyot o`qitish metodikasi fanining nazariy va amaliy asoslarini o’rganish jarayonida o’quvchilarda estetik did,

estetik ong, adabiyotga muhabbat, badiiy tafakkur va tasavvurini kamolga yetkazish va barkamol avlod tarbiyasiga zamin yaratish.



b) tarbiyaviy: Adabiyot o`qitish metodikasi fani orqali o’quvchilarga DTS asosida dars berish. Shu bilan bir qatorda milliy va mumtoz adabiyotimizga milliy iftihor, qadriyat sifatida e’tirof etish va uni hurmat qilishga o’rgatish.

c) rivojlantiruvchi: O’quvchilarni tafakkur va idrokini kengaytirish, ularni mustaqil fikrlashga o’rgatish.

Axborot bilan ishlash kompetensiyasi:

mediamanbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish, saralash, saqlash, va ulardan foydalana olish.



O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

doimiy ravishda o‘z-o‘zini ma’naviy, intellektual rivojlantirish, mustaqil o‘qib-o‘rganish.

Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:

oila, maktab, mahallada bo‘layotgan jarayonlarga daxldorlikni his etish va ularda faol ishtirok etish.



Milliy va umummadaniy kompetensiya:

vatanga sadoqatli, insonlarga mehr-oqibatli hamda umuminsoniy va milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘lish, badiiy asarlarni tushunish, orasta kiyinish.




O’QUV JARAYONINI AMALGA OSHIRISH TEXNOLOGIYASI

Darsturi:

aralashyokikombinatsiyalashgan: shakllantiruvchi, rivojlantiruvchi

Darsmetodi:

Aralash”,“Interfaolmetodlar”, “Guruhlarda ishlash”, , “Aqliy hujum”

Darsjihozi:

darslik, ko’rgazmali va didaktik materiallar, proyektor, AKT


DARSNING BLOK CHIZMASI:



DARS BOSQICHLARI:

Bajariladiganishmazmuni

Ajratilganvaqt

1

Tashkiliyqism

Salomlashish, davomatnianiqlash, sinfnidarsgatayyorlash,kuntarixiaytiladi

3 daqiqa



2

O’tilgan mavzuni takrorlash

Takrorlash, mustahkamlash,

yangimavzubilanbog’lash



8daqiqa

3

Yangidarsmavzusimazmuninitushuntirish

Yangimavzunitushuntirish

14daqiqa

4

Yangimavzunimustahkamlash

Yangimavzunimustahkamlash

15 daqiqa

5

Darsyakunivabaholash

G’olib guruhni aniqlash, rag’batlantirish. Darsningso’ngixulosasinichiqarish

3daqiqa

6

Uygavazifa

O’qituvchi tomonidan uyga vazifa e’lon qilinadi va keyingi mavzuga tayyorlanib kelish yo’nalishini aytib o’tadi

2 daqiqa



I. Tashkiliyqism.

O’quvchilardavomatianiqlanadi.Sinfningdarsgatayyorgarligitekshiriladi.Darsdapsixologikiqlimyaratish, darsshiorivamaqsadinie’lonqilish.



1.1.O’qituvchi o’quvchilarga darsning oltin qoidasini aytib o’tadi hamda o’quvchilar ushbu darsning oltin qoidalariga amal qilish kerakligi ta’kidlanadi.



1.2. Darsda psixologik iqlim yaratish, dars shiori va maqsadini e’lon qilish:

1.3. Kunning muhim voqealari aytib o’tiladi:

O’qituvchi tomonidan bugungi kunda tavallud topgan mashhur shaxslar, yurtimiz va jahon maydonida sodir bo’lgan muhim ijtimoiy-siyosiy ma’lumotlar, bayramlar haqida qisqacha ma’lumot berib o’tiladi.



II. O’tilgan mavzuni takrorlash:

Download 0.82 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling