Mavzu: O'rta arifmetik


Download 101.44 Kb.
bet1/2
Sana24.11.2020
Hajmi101.44 Kb.
#151409
  1   2
Bog'liq
5 sinf matem


Fan nomi: Matematika

Sinf




Sana





Mavzu: O'rta arifmetik

II. Darsning maqsadi:



a)Darsning ta’limiy maqsadi: o’quvchilarga o'rta arifmetik haqida bilim berish

b)Darsning tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni vatanparvarlik ruxida tarbiyalash.

d)Darsning rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarni bilim, ko’nikma, va malakalarini mustaxkamlashdan iborat.

III. Dars turi: no'ananaviy

IV. Dars jixozlari : plakat ,tarqatma materiallar , darslik





Darsning bosqichlari

Dars usuli

Shakllanadigan kompetensiya

Vaqt taqsimoti (min)

1

Tashkiliy qism



Kommunikativ, umummadaniy matematik tayanch kompetensiyalar elementini shakllantirish




2

2

O'tilgan mavzularni takrorlash

Savol-javob

5

3

Yangi mavzuni yoritish

a)mavzuni yoritishga tayyorgarlik va motivatsiya;

b)yangi mavzuni yoritish;

c) rasmlar asosida guruhlarda ishlash;


Aqliy hujum.


Ma’ruza

Guruhlarda ishlash


15


4

Yangi mavzuni mustahkamlash: mashq,guruhlarda ishlash,xulosa

Mustaqil ish



20

5

Darsga yakun yasash va uyga vazifa berish




3

V. Darsning borishi : 1. Tashkiliy qism: O'quvchilar bilan salomlashish,

Davomatni aniqlash, kirish suhbatini o’tkazish

2. O'tilgan mavzuni takrorlash: uyga vazifani tekshirish hamda o'quvchilar bilan savol javob o'tkazish



Yangi mavzu bayoni:

Mavzuni mustahklamlash: 1031- misol



1032- misol

1033-misol 4 soatda = 14400s - 2,7m/s

5 soatda = 18000 s - 1,8m/s



O'rtacha tezlik - ?

Javob: 2,2 m/s

Uyga vazifa: 1048-1050 misollar

Baholash

O'TIBDO' D. Ahmedova

Fan nomi: Matematika


Sinf




Sana





Mavzu: Misollar yechish

II. Darsning maqsadi:



a)Darsning ta’limiy maqsadi: o’quvchilarga o'rta arifmetikga doir misollar yechishni o'rgatish

b)Darsning tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni vatanparvarlik ruxida tarbiyalash.

d)Darsning rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarni bilim, ko’nikma, va malakalarini mustaxkamlashdan iborat.

III. Dars turi: no'ananaviy

IV. Dars jixozlari : plakat ,tarqatma materiallar , darslik





Darsning bosqichlari

Dars usuli

Shakllanadigan kompetensiya

Vaqt taqsimoti (min)

1

Tashkiliy qism



Kommunikativ, umummadaniy matematik tayanch kompetensiyalar elementini shakllantirish




2

2

O'tilgan mavzularni takrorlash

Savol-javob

5

3

Yangi mavzuni yoritish

a)mavzuni yoritishga tayyorgarlik va motivatsiya;

b)yangi mavzuni yoritish;

c) rasmlar asosida guruhlarda ishlash;


Aqliy hujum.


Ma’ruza

Guruhlarda ishlash


15


4

Yangi mavzuni mustahkamlash: mashq,guruhlarda ishlash,xulosa

Mustaqil ish



20

5

Darsga yakun yasash va uyga vazifa berish




3

V. Darsning borishi : 1. Tashkiliy qism: O'quvchilar bilan salomlashish,

Davomatni aniqlash, kirish suhbatini o’tkazish

2. O'tilgan mavzuni takrorlash: uyga vazifani tekshirish hamda o'quvchilar bilan savol javob o'tkazish

Yangi mavzu bayoni:

1037- misol

a) 80,6;71,3 b) 0,4;0,8;0,9 d)2,11; 2,12;2,19;2,48

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



1038- misol



1040-misol



1041-misol



1042-misol



Uyga vazifa: 1051-1054 - misollar

Baholash

O'TIBDO' D. Ahmedova

Fan nomi: Matematika


Sinf




Sana





Mavzu: Masalalar yechish

II. Darsning maqsadi:



a)Darsning ta’limiy maqsadi: o’quvchilarga o'rta arifmetikga doir masalalar yechishni o'rgatish

b)Darsning tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni vatanparvarlik ruxida tarbiyalash.

d)Darsning rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarni bilim, ko’nikma, va malakalarini mustaxkamlashdan iborat.

III. Dars turi: no'ananaviy

IV. Dars jixozlari : plakat ,tarqatma materiallar , darslik





Darsning bosqichlari

Dars usuli

Shakllanadigan kompetensiya

Vaqt taqsimoti (min)

1

Tashkiliy qism



Kommunikativ, umummadaniy matematik tayanch kompetensiyalar elementini shakllantirish




2

2

O'tilgan mavzularni takrorlash

Savol-javob

5

3

Yangi mavzuni yoritish

a)mavzuni yoritishga tayyorgarlik va motivatsiya;

b)yangi mavzuni yoritish;

c) rasmlar asosida guruhlarda ishlash;


Aqliy hujum.


Ma’ruza

Guruhlarda ishlash


15


4

Yangi mavzuni mustahkamlash: mashq,guruhlarda ishlash,xulosa

Mustaqil ish



20

5

Darsga yakun yasash va uyga vazifa berish




3

V. Darsning borishi : 1. Tashkiliy qism: O'quvchilar bilan salomlashish,

Davomatni aniqlash, kirish suhbatini o’tkazish

2. O'tilgan mavzuni takrorlash: uyga vazifani tekshirish hamda o'quvchilar bilan savol javob o'tkazish

Yangi mavzu bayoni

1043- misol

Har yili - 76,3t

5yilda qancha - ?

Yechish: Javob: 381,5t

1044 - misol

45 minut - 800km/soat

1 soat 15 minut - 750km/soat

O'rtacha tezlik ?

45 minut = soat 15 minut = soat



1045 - misol

Stakan va 100 tomchi suv - 62 g

Stakan - 55 g

100 tomchi suv - 62 - 55 = 7 g

1 tomchi suv - 7:100 = 0,07 g Javob : 0,07 gramm

1046 - misol

1047 - misol



Uyga vazifa: 1055- 1057 - misollar

Baholash

O'TIBDO' D. Ahmedova

Fan nomi: Matematika


Sinf




Sana





Download 101.44 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling