Mavzu: Undalmalarda tinish belgilarining ishlatilishi


Download 21.1 Kb.
bet1/2
Sana01.03.2022
Hajmi21.1 Kb.
#594484
  1   2
Bog'liq
ona tili metodika 1 amaliy masg`ulot
7- МАВЗУ, 2 5346115500373969218, boiog, Anoraga Inglizcha, 2-amaliy, 2oHO4KICI7zGNRla2etpiRFxejT6tO7eIHr239ek, ZAMONAVIY TIKUV MAShINALARI VA JIXOZLARI, Mockingjay by Suzanne Collins (z-lib.org).epub, BAXMAL TUMANI XALQ TA, 2 ТУТ фани бўйича ишчи ўқув дастур, 5- очиы дарс informatika

Mavzu: Undalmalarda tinish belgilarining ishlatilishi

Mavzuga doir tayanch so’zlar: Punktuatsiya, tinish belgilari, ohang

Mavzuning qisqacha ta’rifi: Undalma gap boshida kelsa, undan so`ng, o`rtada kelsa, ikki tomondan, oxirida kelsa, undan oldin vergul qo`yiladi.

O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi.
Metod: Suhbat,muammoli izlanish, testlar,sahna ko`rinishi, munozara.
Shakl: guruh bilan ishlash .
Jihozi: ona tili darsligi, elektron darslik, kompyuter videoproyektori, tarqatmali materiallar, mavzuga oid ko’rgazmalar, hunarmandchilikka doir rasmlar,badiiy kitoblar
Nazorat: o’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib hisobga olib boriladi.
Baholash: o’quvchilar ballari dars oxirida e’lon qilinadi.

Darsning maqsad va vazifalari:

Maqsadlar:
Ta’limiy maqsad:O’quvchilarning undalma va undalmalarda tinish belgilarining qo`llanishiga oid bilimlarini kengaytirish
Tarbiyaviy maqsad: O`quvchilar bilan undalmalar ishtirokida vatanparvarlik, insonparvarlik tushunchalari mohiyatini anglatuvchi gaplar tuzgan holda ularda yuqoridagi tuyg`ularni shakllantirish, o`quvchilar ongiga insoniy fazilatlarni singdirish.
Rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarning so`zlarni to`g`ri qo`llay olish, mantiqiy fikrlay olish malakasini rivojlantirish.

Kutilayotgan natija

Dars yakunida o’quvchilar undalmalarda tinish belgilarining to`g`ri qo`llanishiga doir bilimga ega bo`ladilar. .

Dars jarayoni va texnologiyasi.

Ishning nomi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich

O’quvchilar davomatini aniqlanadi, sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 daqiqa

2-bosqich

Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi, dars shiori ishlab chiqiladi, “Ma`naviyat daqiqasi” o`tkaziladi.

Munozara

5 daqiqa

3-bosqich darsning borishi

1.o’tgan dars haqidagi bilimlarni tekshirish
2. Undalma haqidagi bilimlarning qay darajada o`zlashtirilganligini aniqlash
3. Tilimizda qanday tinish belgilari mavjudligini so`rash
4. Mashqlar bajarish orqali yangi mavzuga doir qoidalar chiqarish.
5.Mustaqil ishlash.

Muammoli vaziyat
O’yin
Savol-javob
Muammoli- vaziyat
Yozma

6 daqiqa
5 daqiqa
6 daqiqa
6 daqiqa
5 daqiqa

4-bosqich Mustahkamlash

1.Mavzuni mustahkamlashda o`yin va sahna ko`rinishidan foydalaniladi.

O`yin
Sahna ko`rinishi

3 daqiqa
3 daqiqa

5-bosqich Baholash

O’quvchilarnin darsda ishtiroki hisobga olinib ballar e’lon qilinadi va dars yakunlanadi.




2 daqiqa

6-bosqich

Tinish belgilarini qo`yib gaplarni ko`chirish va undalmalarni belgilash vazifasi beriladi.

Tushuntirish

2 daqiqa

Qatra-qatra yig`ilib daryo bo`lur.
O`quvchilar bilan “Ma`naviyat daqiqasi” o`tkaziladi. Bunda o`quvchilar ta`lim-tarbiyaga doir maqollar, hikmatli so`zlar aytishadi. O`qituvchi o`quvchilarning fikrlarini umumlashtirib, inson hamisha ona vatan xizmatida bo`lishi lozimligini uqtiradi.
So`ngra uyga berilgan 265-mashq tekshiriladi. Mashq shartiga ko`ra she`riy asarlardan undalmaning qo`llanishiga ko`ra gap tuzishlari kerak edi. Ular bu vazifani quyidagicha bajarishlari mumkin.
1-o`quvchi: -Nega yig`lamaysan, ahli Andijon?
2-o`quvchi: -Dehqon bobo, endi siz ham tin oling .
3-o`quvchi: -O`zbekiston, bo`yi-basting ko`rsat endi.
4-o`quvchi: -Jayron, nega ko`zing to`la yosh?
O`tilgan mavzuni mustahkamlash uchun tarqatmalarda quyidagi savollar beriladi:
1.Undalma deb nimaga aytilad?
2.Undalma bilan eganing o`xshash va farqli tomonlari haqida so`zlang.
3.Undalma gapning qaysi o`rnida kelishi mumkin?
4.Uyushiq undalmalarga misol keltiring.
5.Qanday undalmalar yoyiq undalmalar deyiladi?
6.Undalma qatnashgan gapning kesimi qanday shaklda bo`ladi?
So`ngra muammoli vaziyat yaratish uchun yozuv taxtasiga misollar yozilgan ilinadi:
1.O`quvchilar imtihonlarga tayyorgarlik ko`rishni boshladilar.
O`quvchilar, imtihonlarga tayyorgarlik ko`rishni boshlang.
2.Do`stimni tug`ilgan kuni bilan tabrikladim.
Do`stim, tug`ilgan kuning bilan tabriklayman.
3.Ustozim-mening eng yaqin maslahatgo`yim.
Ustoz, siz mening eng yaqin maslahatgo`yimsiz gaplarini o`zaro qiyoslanadi. O`quvchilar ular orasidagi o`xshashlik va farqlarini topib gaplarning ega va kesimlarini aniqlaydilar.
Yangi mavzu bayoni:
266-mashq. Undalmalardan keyin undov belgisining ishlatilishiga e`tibor berib o`qiladi, undalmalarning gapdagi vazifasini aniqlanadi.

  1. Aziz vatandoshlar! Bizning ajdodlarimiz hamisha uzoqni ko`zlab yashaganlar.

  2. Zafar!Oyimlar keldilar.

  3. – O`g`lim Yodgor! Aftidan, meni tanimading, – dedi chol.

  4. – Sobir! Eski oshnalaringni topib keldim,- Qudrat.

  5. Aziz sinfdoshlar! Bu sharafli ishga barchamiz mas`ulmiz


Download 21.1 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling