O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi
Download 144.44 Kb. Pdf ko'rish
|
O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
1 Sana: Sinf: 8 Fan : Kimyo. Mavzu : 1-§ DASTLABKI KIMYOVIY TUSHUNCHA VA QONUNLAR Darsning maqsadi: 1.Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga berilgan mavzu yuzasidan ilmiy asoslangan, Davlat Ta’lim Standarti talablariga javob beradigan bilimlar berib , ularda amaliy ko’nikmakarni hosil qilib, tegishli malakalarini shakllantirish. 2.Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarimizni Ona-Vatanga , tarixiy va madaniy merosimizga , O’zbek xalqining buyuk siymolariga , Ota-onaga muhabbat va milliy iftihor tuygusi ruhida tarbiyalash. Ularda ekologok madaniyatni shakllantirish va tarbiyalash. 3.Rivojlantiruvchi maqsad: Ilimni amaliyotga tatbiq etish. O’quvchilarning bilim va tafakkurini, kitobxonlik malakasini oshirish, mustaqil fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish va rivojlantirish, kimyo fani va shu sohadagi kasblarga qiziqishlarini shakllantirish. Darsning jihozlari : Plakatlar , kimyoviy moddalardan na’munalar , kimyoviy jihozlar Darsda qo’llaniladigan metod : Aralash , Interfaol metodlar. Mashg’ulot bosqichlari: № Bosqichlar Vaqti 1 Tashkiliy qism 3 daqiqa
O’tilgan mavzuni takrorlash 12 daqiqa
Yangi mavzuni bayoni 12 daqiqa
Mustahkamlash 15 daqiqa
Mashg’ulot yakuni. Uyga vazifa berish 3 daqiqa Foydalanilgan adabiyotlar : Kimyo 8.Toshkent-2010. R.Asqarov,N.X.To’xtaboyev,K.G’.G’opirov. Darsning borishi : Tashkiliy qism : 1. O’quvchilar bilan salomlashish. 2. O ’quvchilar davomadini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish. Uyga vaziufani tekshirish, savol-javob tariqasida uyga vazifani so’rash. Yangi mavzuni bayoni: Atomlarning o‘lchamlari hamda ularning nisbiy va absolut massalari to‘grisida atroflicha bilimga ega bo‘lish uchun quyidagi eng muhim tushunchalarni bilish talab etiladi. ◙ Kimyoviy hodisalarda bo‘linmaydigan moddaning eng kichik zarrasi atomlardir. ◙ «Atom» so‘zi qadimgi yunon tilida bo‘linmas degan ma’noni anglatadi. ◙ Hozirgi vaqtda atom bir qator yanada kichik zarralardan iborat ekanligi isbotlangan. ◙ Kimyoviy element — atomlarning muayyan turidir. Masalan, kislorod atomlari kislorod elementini bildiradi. ◙ Har bir kimyoviy element lotincha nomining bosh harfi, zarurat bo‘lsa, bosh harfi bilan keyingi harflaridan birini qo‘shib yozish bilan kimyoviy elementning belgisi ifodalanadi. Masalan, H (ash) - vodorodning kimyoviy belgisi, uning lotincha Hydrogenium (suv hosil qiluvchi) nomining bosh harfi. ◙ Atomlar juda kichik zarrachalar bo‘lib, ma’lum massaga ega. Masalan, vodorod atomining absolut massasi 0,00000000000000000000001674 g yoki 1,674·10 –24
g. Uglerod atomining absolut massasi — 19,993·10 –24
g. ◙ Atomning nisbiy massasi — 12C atomining massasini 1/12 qismidan necha marta katta ekanligini bildiradigan sondir. ◙ 12 C atomining 1/12 qismining massasi 1,66057·10 –24
g. 166057·10 –24
=1 m.a.b. ◙ Nisbiy atom massa Ar bilan ifodalanadi. Indeksdagi «r» nisbiy (relative) degan ma’noni anglatadi. ◙ Elementning nisbiy atom massasiga son jihatdan teng qilib grammlarda ifodalangan qiymat g-mol deyiladi ( yoki mol deyiladi). 1 mol har qanday modda 6,02·10 23 ta zarracha (atom, molekula, ion) tutadi. 6,02·10 23 soni Avogadro doimiysi deyiladi. 1-jadval Ba’zi kimyoviy elementlarning ko‘rsatkichlari element nomi
Belgisi
Haqiqiy massasi (g) Nisbiy atom
massasi, Ar
1 mol dagi atomlar soni Vodorod H
1,674·10 –24 1,008
6,02·1023 Kislorod O 26.67·10 –24 15,999 6,02·1023 Uglerod C
1 9,993·10 –24 12,011
6,02·1023 Yangi mavzuni mustahkamlash : O’quvchilar bilan savol-javob qilish. Uyga vazifa berish : 1-§ DASTLABKI KIMYOVIY TUSHUNCHA VA QONUNLAR –konspekt yozish. Mazkur xujjatni to’liq holda olish uchun +998902295952 telefon raqamiga qo’ng’iroq qiling yoki telegram orqali bog’laning va arzon narx evaziga unga ega bo’ling! Xujjatni e-mailingizga yoki telegram orqali olishingiz mumkin. Narxi: 15000 sum www.sadikov.uz O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
2 Sana: Sinf: 8- Fan : Kimyo. Mavzu : Mol - modda miqdori , Avagadro qonuni gazlarning zichligi nisbiy zichlik Darsning maqsadi: 1.Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga berilgan mavzu yuzasidan ilmiy asoslangan, Davlat Ta’lim Standarti talablariga javob beradigan bilimlar berib , ularda amaliy ko’nikmakarni hosil qilib, tegishli malakalarini shakllantirish. 2.Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarimizni Ona-Vatanga , tarixiy va madaniy merosimizga , O’zbek xalqining buyuk siymolariga , Ota-onaga muhabbat va milliy iftihor tuygusi ruhida tarbiyalash. Ularda ekologok madaniyatni shakllantirish va tarbiyalash. 3.Rivojlantiruvchi maqsad: Ilimni amaliyotga tatbiq etish. O’quvchilarning bilim va tafakkurini, kitobxonlik malakasini oshirish, mustaqil fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish va rivojlantirish, kimyo fani va shu sohadagi kasblarga qiziqishlarini shakllantirish. Darsning jihozlari : Plakatlar , kimyoviy moddalardan na’munalar , kimyoviy jihozlar Darsda qo’llaniladigan metod : Aralash , Interfaol metodlar. Mashg’ulot bosqichlari: Foydalanilgan adabiyotlar : Kimyo 8.Toshkent-2010. R.Asqarov,N.X.To’xtaboyev,K.G’.G’opirov. Darsning borishi : Tashkiliy qism: 1. O’quvchilar bilan salomlashish. 2. O ’quvchilar davomadini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish. Uyga vaziufani tekshirish: Konspektni tekshirish , savol-javob tariqasida uyga vazifani so’rash. Yangi mavzuni bayoni: ◙ Atomlar juda kichik zarrachalar bo‘lib, ma’lum massaga ega. Masalan, vodorod atomining absolut massasi 0,00000000000000000000001674 g yoki 1,674·10 –24
g. Uglerod atomining absolut massasi — 19,993·10 –24
g. ◙ Atomning nisbiy massasi — 12C atomining massasini 1/12 qismidan necha marta katta ekanligini bildiradigan sondir. ◙ 12 C atomining 1/12 qismining massasi 1,66057·10 –24
g. 166057·10 –24
=1 m.a.b. ◙ Nisbiy atom massa Ar bilan ifodalanadi. Indeksdagi «r» nisbiy (relative) degan ma’noni anglatadi. ◙ Elementning nisbiy atom massasiga son jihatdan teng qilib grammlarda ifodalangan qiymat g-mol deyiladi ( yoki mol deyiladi). 1 mol har qanday modda 6,02·10 23 ta zarracha (atom, molekula, ion) tutadi. 6,02·10 23 soni Avogadro doimiysi deyiladi. Gazlarning absolut va nisbiy zichligi. Gazning absolyut zichligi-bu 1 l gazning massasi. Uni quyidagi formuladan oson aniqlash mumkin:
М
m
Bunda М – gazning mlyar massasi, Vm –gazning molyar hajmi, u normal sharoitda 22,4 l ga teng.
Molekulyar masani bilgan holda absolyut zichlikni tipish mumkin. Agar absolut zichlik ma’lum bo’lsa, shu formulaning o’zidan molekulyar massani M 22,4 formulaga ko'ra aniqlasa bo'ladi (normal sharoitda). Nisbiy zichlik-bu mavhum son bo’lib, bir gaz boshqa gazdannecha marta og’ir (yoki yrngil) ekanligini (bir xil sharoitda) ko’rsatadi.
Buni 1 l biror gazning massasi bilan( 1) 1 l boshqa gazning massasini ( 2) taqqoslash, ya’ni gazlarning absolut zichliklarini taqqslash orqali aniqlash mumkin.
Nisbiy zichlikning formulasi biror gaz absolyut zichlikning boshqa gazning absolyut zichligiga nisbati sifatida ifodalanadi: D нисб
. 1
2 lekin 1 М 1 22,4
2 М 2 22,4 bo’lgani uchun D nisb. (M 1 22,4) (22,4
M 2 ) M 1 M 2 yoki D nisb.
М 1 М 2 М.Nisbiy zichlik formulasiga: D nisb.
М 1
М 2
asoslanib, qolganlari ma’lum bo’lganida uchchala kattalikdan istalgan birini aniqlash mumkin. М-n, gazning molekulyar massasini ushbu formuladan topish mumkin:
нисб .
М 2 Ba’zi gaz moddalarning molyar hajmlari modda Mr Molyar massasi Molyar hajm Molekulalar soni H 2 2 2g/mol 22,4 l mol 6,02*10 23 CO 2 44 44g/mol 22,4 l mol 6,02*10 23 CI 2 71 71g/mol 22,4 l mol 6,02*10 23 Yangi mavzuni mustahkamlash : O’quvchilar bilan savol-javob qilish
O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
3 Sana: Sinf: 8 Fan : Kimyo. Mavzu : 2-§. Anorganik birikmalarning asosiy sinflari. Darsning maqsadi: 1.Ta’limiy maqsad: o’quvchilarga anorganik moddalarning asosiy sinflari : oksidlar, asoslar, kislotalar, tuzlar haqida tushuntirish. 2.Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarning ilmiy dunyoqarashini kengaytirish,ularga axloqiy , iqtisodiy tarbiya berish. 3.Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning bilim va tafakkurini, kitobxonlik malakasini oshirish, mustaqil fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish va rivojlantirish. Darsning jihozlari : Plakatlar , kimyoviy moddalardan na’munalar , kimyoviy jihozlar Darsda qo’llaniladigan metod : Aralash , Interfaol metodlar. Mashg’ulot bosqichlari: № Bosqichlar Vaqti 1 Tashkiliy qism 3 daqiqa
O’tilgan mavzuni takrorlash 12 daqiqa
Yangi mavzuni bayoni 12 daqiqa
Mustahkamlash 15 daqiqa
Mashg’ulot yakuni. Uyga vazifa berish 3 daqiqa Foydalanilgan adabiyotlar : Kimyo 8.Toshkent-2010. R.Asqarov,N.X.To’xtaboyev,K.G’.G’opirov. Darsning borishi : Tashkiliy qism: 1. O’quvchilar bilan salomlashish. 2. O ’quvchilar davomatini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish. Uyga vaziufani tekshirish: Konspektni tekshirish , savol-javob tariqasida uyga vazifani so’rash. Yangi mavzuni bayoni: Biri kislorod bo’lgan ikki elementdan tarkib topgan moddalar oksidlar deyiladi.Ya’ni E 2 O n . Bu yerda: E- element, n- elementning valentligi.Oksidlar suv, asos va kislotalar bilan riaksiyaga kirishishiga qarab, bir nechta guruhga bo’linadi: 1.
Asosli oksidlar: Na 2 O, BaO, CuO vahokazo. 2.
Kislotali oksidlar: CO 2 , SO
3, P 2 O 5 va hokazo. 3.
Amfoter oksidlar: ZnO, Al 2 O 3 , Sb 2 O 3 va hokazo. 4.
2 O va hokazo. 5.
2 O 2 , H 2 O 2 , BaO
2.
Metall atomi va bir yoki bir necha gidroksid guruh (OH) dan iborat bo’lgan murakkab moddalar asoslar deyiladi. Asoslar suvda erishi yoki erimasligiga qarab ikkiga bo’linadi. 1.
Suvda eriydigan asoslar: NaOH, Ca(OH) 2 , KOH. 2.
Suvda erimaydigan asoslar: Cu(OH) 2 , Fe(OH)
2 , Cr(OH)
2 . Ham kislota, ham ishqorlar bilan reaksiyaga kirishib tuz hosil qiladigan asoslar amfoter asoslar deyiladi: Zn(OH) 2 , Al(OH) 3 , Cr(OH)
3 .
O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
4 Molekulasi tarkibida metallarga o’z o’rnini bera oladigan h atomlari va kislota qoldig’idan tarkib topgan murakkab moddalar kislotalar deyiladi. Kislotalar molekulasi tarkibida kislorod atomining bo’lish yoki bo’lmasligiga qarab ikki guruhga bo’linadi: a)
3 , H
2 CO 3 , H 2 SiO 3.
b) kislorodsiz kislotalar: H 2 S, HBr, HJ. Molekulasi metal atomi va kislota qoldig’idan tashkil topgan murakkab moddalar tuzlar deyiladi. Tuzlar quyidagi guruhlarga bo’linadi: 1.
O’rta yoki normal tuzlar: NaCl, KCl, CaCl 2 , Ba(NO 3 ) 2 . 2.
Nordon tuzlar: ikki yoki uch negizli kislitalar nordon tuzlarni hosil qiladi: NaHCO 3 , Ca(HCO 3 ) 2 ,KHSO
4 . 3. Asosli yoki gidroksid tuzlar: (CuOH) 2 CO
Ca(OH)Cl, Mg(OH)NO 3 . Yangi mavzuni mustahkamlash : O’quvchilar bilan savol-javob qilish. Uyga vazifa berish : 3-§ ni o’qib konspekt qilish. Q yidagi jadvalda belgilangan moddalarni o’zaro ta’sirlashuv reaksiya tenglamalarini yozing Kislota Zn Cu CuO Fe(OH) 3 CaCO 3 HCI 1 2 3 4 H 2 SO 4(kons) 5 6 7 8 9 H 2 SO 4 (suyul) 10 11 12 13 Sana: Sinf: 8- Fan : Kimyo.
Mavzu : 3-§. Noorganik moddalarning eng muhim sinflari orasidagi genetik bog’lanish. Darsning maqsadi: 1.Ta’limiy maqsad: o’quvchilarga noorganik moddalarning asosiy sinflari orasida genetik bog’lanish borligini tushuntirish. 2.Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarning ilmiy dunyoqarashini kengaytirish,ularga axloqiy , iqtisodiy tarbiya berish. 3.Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning bilim va tafakkurini, kitobxonlik malakasini oshirish, mustaqil fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish va rivojlantirish. Darsning jihozlari : Plakatlar , kimyoviy moddalardan na’munalar , kimyoviy jihozlar Darsda qo’llaniladigan metod : Aralash , Interfaol metodlar. Mashg’ulot bosqichlari: № Bosqichlar Vaqti 1 Tashkiliy qism 3 daqiqa
O’tilgan mavzuni takrorlash 12 daqiqa
Yangi mavzuni bayoni 12 daqiqa
Mustahkamlash 15 daqiqa
Mashg’ulot yakuni. Uyga vazifa 3 daqiqa
O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
5 berish Foydalanilgan adabiyotlar : Kimyo 8.Toshkent-2010. R.Asqarov,N.X.To’xtaboyev,K.G’.G’opirov. Darsning borishi : Tashkiliy qism: 1. O’quvchilar bilan salomlashish. 2. O ’quvchilar davomatini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish. Uyga vaziufani tekshirish: Konspektni tekshirish , savol-javob tariqasida uyga vazifani so’rash. Yangi mavzuni bayoni:
Amfoter oksidlar va amfoter asoslar ham kislotalar bilan bilan, ham asoslar bilan reaksiyaga kirishib tuz va suv hosil qiladi: ZnO H 2 SO 4 ZnSO 4 H 2 O; ZnO 2NaOH
Na
2 ZnO
2
H 2 O; Al(OH) 3
KOH
KAlO
2
2H 2 O; Al(OH) 3
3HCl AlCl 3
3H 2 O;
Asoslardan, kislotalardan va tuzlardan oksidlarniolish mumkin (to ta’sirida): Cu(OH)
2 → CuO + H 2 O ; H 2 SiO
3 → SiO
2 + H
2 O ; CaCO 3 → CaO + CO 2 ;
asos oksid oksid kislota oksid oksid tuz oksid oksid Asoslar, kislotalar va tuzlar o’zaro reaksiyaga kirishib yangi tuz, asos va kislotalarni hosil qilish mumkin:
CuCl 2 + 2NaOH = Cu(OH)
2 + 2NaCl ; BaCl 2 + H
2 SO 4 = BaSO 4 + 2HCl ; Tuz asos asos tuz tuz kislota tuz kislota
Oksidlardan asoslar, kislotalar va tuzlarni olish mumkin: CaO + H 2 O = Ca(OH) 2 ; SO 2 + H
2 O = H
2 SO 4 ; CaO + SiO 2 = CaSiO 3
1. 3Fe + 2O 2 = Fe
3 O 4 + Q 4. 4P + 5O 2 = 2P 2 O 5 + Q temir temir oksidi fosfor fosfor (V) oksidi 2. CuO + H 2 O = Cu(OH) 2 5. SO 3 + H 2 O = H
2 SO 4 + Q mis(II)oksid mis(II)gidroksid oltingugurt(VI)-oksidi sulfat kislota Yangi mavzuni mustahkamlash : O’quvchilar bilan savol-javob qilish. Uyga vazifa berish : 3-§ ni qoidalarini o’rganish A) CuSO 4 – CuSO 4 --- CuO --- Cu B) C—CO 2 —CaCO 3 —CaO – Ca(OH) 2 —Ca(HCO 3 ) 2 O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
6 Sana: Sinf: 8- Fan : Kimyo. Mavzu : 4- Kimyoviy elementlarning dastlabki toifalanishi. Darsning maqsadi: 1.Ta’limiy maqsad:tipik metallar va metallmaslarning xossalarini bir-biridan farqlay olish. 2.Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarimizni Ona-Vatanga, Ota-onaga muhabbat va milliy iftihor tuygusi ruhida tarbiyalash. Ularda ekologok madaniyatni shakllantirish. 3.Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning metallar va metallmaslar haqidagi bilimlari,kuzatish, darslik ustida mustaqil ishlash ko’nikmalarini rivojlantirish.
Darsda qo’llaniladigan metod : Aralash , Interfaol metodlar. Mashg’ulot bosqichlari: № Bosqichlar Vaqti 1 Tashkiliy qism 3 daqiqa
O’tilgan mavzuni takrorlash 12 daqiqa
Yangi mavzuni bayoni 12 daqiqa
Mustahkamlash 15 daqiqa
Mashg’ulot yakuni. Uyga vazifa berish 3 daqiqa Foydalanilgan adabiyotlar : Kimyo 8.Toshkent-2010. R.Asqarov,N.X.To’xtaboyev,K.G’.G’opirov. Darsning borishi : Tashkiliy qism: 1. O’quvchilar bilan salomlashish. 2. O ’quvchilar davomadini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish Uyga vaziufani tekshirish: Konspektni tekshirish , savol-javob tariqasida uyga vazifani so’rash. Yangi mavzuni bayoni: Kimyoviy elementlarni xossalariga ko‘ra qanday toifalarga bo‘lish mumkin?
Kimyo alohida fan sifatida XVIII—XIX asrlarda shakllangan bo‘lsada bu fanning asoslari eramizdan avval qadimgi Yunonistonda yashab ijod etgan Levkipp, Demokrit, Epikur kabi tabiatshunos olimlar hamda VIII—XI asrlarda yashab o‘tgan buyuk ajdodlarimiz: Ahmad Al- Farg‘oniy, Abu Bakr Muhammad ibn Zakariyo Ar-Roziy, Abu Nasr Forobiy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino singari ensiklopedist olimlar tomonidan qo‘yilgan. Bu borada ularning yozib qoldirgan ilmiy asarlarida keltirilgan ma’lumotlar muhim ahamiyatga egadir. Bu asarlarda dunyoning moddiy tuzilishi haqidagi ilmiy fikrlar bilan birgalikda kimyo fani asoslarini tashkil etuvchi moddiy dunyo unsurlarini toifalash hamda
amaliy kimyo uslublari haqida qimmatli ma’lumotlar bayon qilinganligi e’tiborga loyiqdir. Ar- Roziy moddiy unsurlarning eng kichik birligi — atomlar haqida, ularni yanada kichikroq zarralarga bo‘lnishi to‘g‘risida fikrlar bergan bo‘lsa, Forobiy va Beruniy asarlarida moddiy O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
7 dunyo tarkibiy qismlari, ma’dan va qimmatbaho toshlarni sinflash haqida ma’lumotlar keltirilgan. Buyuk tabib Abu Ali ibn Sino o‘sha davrda ma’lum bo‘lgan barcha dorivor moddalarni xossalari asosida toifalarga bo‘lib chiqqan. Dorivor moddalarni tarkibi va xossalariga ko‘ra turli sinflarga toifalash singari dastlabki ilmiy bilimlar keyinchalik kimyoviy elementlarning xossalari asosida sinflashga asos bo‘lib xizmat qilganligi tabiiy. XVII—XVIII asrlarga kelib kimyo fani g‘arb mamlakatlarida keng miqyosda rivojlana boshladi. Fan va texnika taraqqiyoti yangi moddalar yaratish, kimyoviy elementlarni alohida ajratib olish imkoniyatlarini yaratdi. Kimyogarlar uchun ma’lum bir tartibga keltirilmagan katta hajmdagi yangi ma’lumotlar bilan ishlashda yangi olingan turli-tuman moddalarning toifalarga bo‘linmaganligi, sinflanmaganligi o‘ziga xos qiyinchiliklarni keltirib chiqara boshladi. XVIII asrning oxirlariga kelib 30 taga yaqin, XIX asrning 60-yillariga kelib 63 ta kimyoviy element ma’lum bo‘lgan bo‘lsa, hozirgi kunda esa 109 ta kimyoviy element kashf etilgan. Mavjud barcha moddalar shu kimyoviy elementlardan tashkil topgan bo‘lib, ularning xossalari turlichadir. Moddalarning xossalarini o‘rganish va bu sohada qilingan kashfiyotlar, moddalardan insoniyat ehtiyoji uchun foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, moddalarni va ularni tashkil etuvchi tarkibiy qismlar — elementlarni toifalash zaruriyatini keltirib chiqardi. Kimyogar olimlar sharq mutafakkirlari asarlarida keltirilgan ma’lumotlar asosida kimyoviy unsurlar, moddalarni sinflash muammolarini hal etishga harakat qila boshladilar. Atrofimizda mavjud bo‘lgan obyektlar, yuz berayotgan voqea-hodisalarni bir tizimda tartibga solgan holda qabul qilib o‘rganish, biz uchun tanish holat. Masalan, inson ehtiyoji uchun turmush buyumlarini ma’lum bir tartibda sinflab, toifalab olganligimiz yoki o‘simlik hamda hayvonlarni nav va turlarga sinflashimiz, ular haqidagi tushuncha va tasavvurlarimizning yagona tizimda shakllanishiga olib kelgan.
Sana: Sinf: 8- Fan : Kimyo. Mavzu: 5§. KIMYOVIY ELEMENTLARNING TABIIY OILALARI Darsning maqsadi: 1.Ta’limiy maqsad: o’xshash elementlar tabiiy guruxlari, ishqoriy metallar, galogenlar, inert gazlar haqida tushuncha berish. 2.Tarbiyaviy maqsad:elementlarning tabiiy oilalari haqidagi bilimlarni o’quvchilarga tushuntirish orqali ularni g ilmiy dunyoqarashini kengaytirish,ekollogik madaniyatni shakllantirish. 3.Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning bilim va tafakkurini, kitobxonlik malakasini oshirish, mustaqil fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish va rivojlantirish. Darsning jihozlari : Plakatlar , kimyoviy moddalardan na’munalar , kimyoviy jihozlar Darsda qo’llaniladigan metod : Aralash , Interfaol metodlar. Mashg’ulot bosqichlari: O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
8 № Bosqichlar Vaqti 1 Tashkiliy qism 3 daqiqa
O’tilgan mavzuni takrorlash 12 daqiqa
Yangi mavzuni bayoni 12 daqiqa
Mustahkamlash 15 daqiqa
Mashg’ulot yakuni. Uyga vazifa berish 3 daqiqa Foydalanilgan adabiyotlar : Kimyo 8.Toshkent-2010. R.Asqarov,N.X.To’xtaboyev,K.G’.G’opirov. Darsning borishi : Tashkiliy qism: 1. O’quvchilar bilan salomlashish. 2. O ’quvchilar davomadini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish. Uyga vaziufani tekshirish: Konspektni tekshirish , savol-javob tariqasida uyga vazifani so’rash. Yangi mavzuni bayoni: Yodorod, kislorod va suvning xossalarini o‘rganish davomida bir xil xossalarni namoyon qiluvchi elementlar bilan tanishgan edik. Masalan, natriy va kaliy metallari: yumshoq, suvdan engil, kislorod va suv bilan odatdagi sharoitda shiddatli reaksiyaga kirishadi, natijada bir valentli birikmalarni hosil qiladi: 2Na + O
2 = Na
2 O 2 2K + O 2 = K 2 O 2 2Na + 2H 2 O = 2NaOH + H 2 2K + 2H 2 O =
2KOH + H 2
Shuningdek, Li, Rb, Cs va Fr metallari ham o‘z xossalari jihatidan Na va K metallariga o‘xshash. Bu metallar bir oilani, ya’ni ishqoriy metallar oilasini tashkil qiladi. Ishqoriy metallarning xossalari 5- jadval
O`quv – tarbiyaviy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosarining imzosi: ________________
9 . Xlor Gl, ftor F, brom Br va yod J o‘xshash elementlar hisoblanib, galogenlar oilasini tashkil qiladi. Xlor vodorod hamda metallar bilan reaksiyaga kirishib, bir valentli birik-malar hosil qiladi. Ftor. brom va yod ham xlor kabi xossalarga ega. 7-jadval Galogenlarning birikmalari Galogenlarning vodorodli birikmalari uchuvchan gaz moddalari bo‘lib, suvda yaxshi eriydi. Suvdagi eritmalari esa kislotalardir. HF - ftorid kislota, HCl — xlorid kislota, HBr — bromid kislota, HJ — yodid kislota.Galogenlarning xossalari atom massalari ortib borishi bilan davriy ravishda o‘zgarib boradi. Vodorod bilan uchuvchan gidridlar hosil qiladi. Galogenlar gidridlarining suvdagi eritmasi kislotalardir. Galogenlar gidridlarda, metallar bilan hosil qilgan tuzlarda bir valentlidir. — Kislorod bian hosil qilgan yuqori oksidlarida (ftordan tashqari) galogenlar VII valentli.Galogenlarning atom massalari ortib borishibilan fizik va kimyoviy xossalari davriy ravishda o‘zgarib boradi. Inert gazlar (geliy He, neon Ne, argon Ar, kripton Kr, ksenon Xe) alohida tabiiy oilani tashkil etib, ular ham o‘xshash elementlardir. Inert gazlar quyidagi xossalari bilan bir-biriga o‘xshaydi:— Molekulalari bir atomli. — Vodorod va metallar bilan birikmalar hosil qilmaydi.
Yangi mavzuni mustahkamlash : . 1. Ishqoriy metallar oilasiga mansub kaliy, rubidiy elementlarining kimyoviy xossalari aks etuvchi reaksiya tenglamalarini yozing. 2. Galogenlarning qanday umumiy xossalari ularni bitta tabiiy oilaga mansub ekanligini isbotlaydi? 3. Elementlarning tabiiy oilalarida atom massalari bilan xossalari o‘rtasida qanday muvofiqlik mavjud?
I Ishqoriy Metallarning xossalari
Element nomi Kimyoviy belgisi Nisbiy atom massasi, Ar Va valentligi
Oksidi Gidrok- sidi Tuzlari
Litiy Li
6,9 I Li 2 O LiOH LiCl, Li 2 SO 4
Natriy Na 23
I Na
2 O NaOH NaCl, Na 2 SO 4
Kaliy K 39.1
I K
2 O KOH KCl, K 2 SO 4
ubidiy Rb 85,5
I Rb 2 O
RbCl, Rb 2 SO 4
Seziy Cs 132,9
I Cs 2 O
CsCl, Cs 2
4 Download 144.44 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling