Orziqulov rejabboy anvarbekovichning
Download 80.5 Kb.
|
Dars ishlanma 8-sinf geografiya
- Bu sahifa navigatsiya:
- QARASHLI 11- SONLI UMUMIY O ’ RTA TA ’ LIM MAKTABI G ORZIQULOV
- Mavzu
- Darsning borishi I.
- II guruh “ Namangan ”
- III guruh “ Buxoro ”
- . Yangi mavzuni mustahkamlash
- Uchinchisi ortiqcha” o’yini
- 1-variant T
- VI. Uyga vazifa
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI NAMANGAN VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI CHORTOQ TUMAN XALQ TA’LIMI MUASSASALARI FAOLIYATINI METODIK TA’MINLASH VA TASHKIL ETISH BO’LIMIGA QARASHLI 11-SONLI UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABI G ORZIQULOV REJABBOY ANVARBEKOVICHNING EOGRAFIYA FANI O’QITUVCHISI 8-sinf geografiya fanidan “Navoiy viloyati” mavzusida yozgan 1 soatlik CHORTOQ Ushbu metodik tavsiya Сhortoq tuman xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish bo’limiga qarashli 11-umumiy o’rta ta’lim maktabi Geografiya fani o’qituvchisi R.Orziqulov tomonidan tayyorlangan bo’lib, bu dars ishlanmasidan barcha geografiya fani o’qituvchilari foydalanishi mumkin Muallif: Сhortoq tumandagi 11-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi geografiya fani o’qituvchisi R.Orziqulov. Taqrizchilar: ТХТМFMT va TEBning tabiiy fanlar uslubchisi I. Abdurahimova Mazkur dars ishlanma Сhortoq tuman xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish bo’limi xayat kengashining 2016-yil “25-martdagi yig’ilishida muxokama qilinib 7/1- sonli qarori bilan ommalashtirildi. Mavzu: Navoiy viloyati. Darsning maqsadi: o’quvchilarda mavzuga doir bilimlar berish, DST asosida malaka va ko’nikma hosil qilish. Kasb-hunarga yo’naltirish a)Ta`limiy maqsad: Navoiy viloyati haqida b)Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga mavzuda keltirilgan misollar asosida ekologik tarbiya berish, Vatanga bo’lgan muhabbatlarini oshirish; d)Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchhilarni ongini va tafakkurini o’stirish, dunyoviy bilimlarini kengaytirirish. Og’zaki nutqini rivojlantirish, kasb-hunarga yo’naltirish Darsning turi: Yangi materialni o’zlashtiruvchi dars. Dars tipi: Yangi bilimlar beruvchi; Darsning usuli: Noan’anaviy usullar Darsning jihozi: Darslik, yozuv taxtasi, tarqatma materiallar, tezkor savollar yozilgan kartochkalar, globus, Dunyoning siyosiy va tabiiy xaritasi, plakat,A-3 formatdagi qog`oz, marker, skotch, yelim, o`quv qurollari; texnik vositalari: kompyuter, Internet ulanishi uchun telefon tarmog`i yoki USB-modem, televideoproyektor, Darsning shiori: “To`xtama, o`qi, o`rgan Koinot ilmin, Zero, tinmay aylanar Kurrai-zamin” Darsning blok-sxemasi:
Darsning borishi I. Tashkiliy qism A) Salomlashish, o’quvchilarning darsga tayyorgarligi, davomatni aniqlash, o’quvchilar diqqat e’tiborini darsga to’la jalb etish, darsda amal qilinadigan qoidalarni eslatish, o’quvchilarda darsga qiziqish uyg’otish, faollashtirish, o’quvchilarni dars mavzusi, maqsadi, borishi bilan tanishtirish,o’quvchilarni guruhlarga ajratib olish: B)ma’naviyat daqiqasi: 2016-yil- “Sog’lom ona va bola” yili, prezidentimiz I.A. Karimovning asarlarini o’rganish. C)siyosiy bilimlar: dunyo va yurtimizda bo’layotgan voqealar va yangiliklar; O’qituvchi: -Bugun o’tiladigan dars avvalgi darslardan farq qiladi. Bu darsimizda kichik guruhlarda hamkorlikda o’qitish metodidan foydalanamiz. Hamkorlikda o’qitish har bir o’quvchini kundalik aqliy mehnatiga ijobiy va mustaqil fikr yuritishga o’rgatish, shaxs sifatida onglilik, mustaqillikni tarbiyalash, Har bir o’quvchida shaxsiy qadr-qimmat tuyg’usini vujudga keltirish, o’z kuchi va qobiliyatiga bo’lgan ishonchni mustahkamlash, tahsil olishda mas’uliyat xissini shakllantirishni ko’zda tutadi. Hamkorlikda o’qitish texnologiyasidan o’quvchilarni hamkorlikda o’qitilishini guruhlarda o’qitish metodidan foydalanib o’tamiz. -buning uchun o’quvchilarni kichik guruhlarga ajratib olinadi: Guruh sardorlari saylab olinadi. Sardorlar guruhlarga qo’yilgan nomlarni izohlab beradilar.
Guruhlar quyidagi shartlar bo’yicha bellashadilar. a) aqliy hujum: b) “Uchinchisi ortiqcha” o’yini c) Tezkor savol-javob
1.Buxoro viloyati mamlakatimiz maydonining necha foizini egallaydi? 2.Buxoro viloyatida mamlakatimiz aholisining necha foizi yashaydi? 3.Buxoro-Navoiy iqtisodiy geografik rayoni qaysi viloyatlar hududidan iborat? 4.Buxoro-Navoiy iqtisodiy geografik rayonida yanvar oyining o’rtacha harorati (shimolda) necha 0C? 5. Buxoro-Navoiy iqtisodiy geografik rayonida yanvar oyining o’rtacha harorati (janubda) necha 0C? II guruh “Namangan” 1.Buxoro-Navoiy iqtisodiy geografik rayonida yillik o’rtacha harorati necha 0C? 2.Qorovulbozor shahrida yirik neftni qayta ishlash zavodi nechanchi yil ishga tushirildi? 3.Buxoro viloyatida “Sharq” tezyurar poyezdi nechanchi yil ishga tushirildi? 4.“Sharq” tezyurar poyezdini ishga tushirilishi viloyatni poytaxt bilan bog’lash vaqtini necha soatgacha qisqartirdi? 5.“Buxoro madaniy markazi” majmuasi necha gektardan iborat? III guruh “Buxoro” 1.“Buxoro madaniy markazi” majmuasi nechanchi yil tashkil etilgan? 2.1996-yildan qaysi davlatda ishlab chiqarilgan telefon stansiyasi ishga tushurildi? 3. Gaz koni negizida qaysi shahar barpo etildi? 4. “Ko’hna va boqiy Buxoro monumenti” balandligi necha metrni tashkil etadi? 5. “Marmar” qurilish materiallari korxonasi qaysi horijiy davlat bilan hamkorlikda ishga tushirilgan? III. Yangi mavzu Yangi mavzuni guruh a’zolari navbatdan gapirib beradilar. O’qituvchi yangi mavzuni to’ldiradi. Savol –javob tarzida yangi mavzuni o’zlashtiriladi. IV. Yangi mavzuni mustahkamlash Quyidagu jadvaldan o’quvchilar Navoiy viloyatiga tegishli bo’lmagan shaharlar, tarixiy yodgorliklar, chegaralari, qishloq xo’jalik va sanoatining tarmoqlarining chiqarib tashlashlari kerak bo’ladi.(quyidagi savollar har bir guruhlar uchun alohida beriladi) “Uchinchisi ortiqcha” o’yini
Bu shartda har bir guruhga uchtadan savollar beriladi Tezkor savol-javob 1-variant Tomdi tumanida nechta qorako’lchilik xo’jaligi bor?10 ta Viloyat qaysi davlat bilan chegaradosh? Qozog’iston Navoiy nechta viloyatlar bilan chegaradosh? 4 ta 2-variant 1.Mamlakatimizda tayyorlanayotgan sement mahsulotlarining asosiy qismi qaysi sement zavodida ishlab chiqailadi? Navoiy 2.Viloyatda investitsiya loyihasi bo’yicha nechta ishlab chiqarish korxonalari ishga tushirildi? 19 ta 3.Viloyatda nechta oliy ta’lim muassasasi bor? 2 ta 3-variant 1.Viloyatda nechta umumta’lim maktablar bor? 380 ta 2.Navoiy viloyati markazi qaysi shahar? Navoiy 3.Zarafshon shahri nechanchi yil tashkil etildi? 1972 yil O`qituvchi o`quvchilardan o`tilgan yangi mavzu yuzasidan qay darajada ma`lumotlarga ega ekanliklari quyidagicha so`raladi: Bugungi darsdan nimalarni bilib oldingiz? Nimalarni o`rgandingiz? Nimalar Siz uchun yangilik bo`ldi? Yana nimalarni bilishni istar edingiz? Guruhlarni baholash: Dars davomida guruhlar berilgan to’g’ri javoblar uchun Andijon, Namangn, Buxoro viloyatlari shaharlari nomlarini to’plab borishadi. Dars so’ngida to’plangan shaharlar soniga qarab g’olib guruhlar aniqanadi, har bir guruhlardan darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar rag’barlantiriladi. VI. Uyga vazifa 58 § mavzuni o’qib kelish. Yozuvsiz xaritada Navoiy viloyatining yirik shaharlarini belgilab nomlarini yozing. Download 80.5 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling