Sana: Fan: Milliy istiqlol g`oyasi va ma`naviyat asoslari Sinf


Download 1.68 Mb.
bet1/9
Sana19.06.2020
Hajmi1.68 Mb.
#120153
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Bog'liq
milliy g'oya 6


Sana:.

Fan: Milliy istiqlol g`oyasi va ma`naviyat asoslari

Sinf: __6 ABV __

Mavzu: Eng ulug` eng aziz ayyom

Darsning maqsadi: O`quvchilarga Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, sifatida bayram qilinishi,Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`lishi,Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni boshidan kechirganligini, Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini, Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmganligini, Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar yaratilganligini, Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun ekanligini tushuntirish.

  1. Ta`limiy: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish va darsni tushuntirish vaqtida ularga mavzuni ta`limiy ravishda yoritib berish: O`quvchilarga biz nima uchun istiqlolni buyuk ne`mat sifatida qadrlashimizni, Prezidentimiz Islom Karimovning eng ulug` maqsadimiz, eng ulug` g`oyamiz haqida aytgan fikrini sharxlashi, Yurt tinchligi , Vatan ravnaqi va Xalq farovonligi kabi ezgu maqsadlarni amalga oshirish uchun avvalo nima qilish kerakligi, Ulug` maqsadlarga intilib yashagan odam nima uchun adashmasligi, Tabiatda , jamiyatda bo`shliq bo`lmagani kabi , insonning qalbi va ongida ham bo`shliq bo`lmasligini tushuntirish.

  2. Tarbiyaviy: Bilimli, sog`lom, barkamol insonni voyaga yetkazish. O`z yurtiga sadoqatli, mard va fidoyi, komil insonlarni tarbiyalsh, yaxshi va yomonning farqiga borishga, hayotda to`g`ri yo`l tanlash, xalqimiz va Vatanimizga halol xizmat qilish, bunyodkor g`oyalarning hayotbaxsh kuchini to`g`ri anglab, vayronkor g`oyalarga vaqtida zarba berishga o`rgatish . Guruh bilan “ bir yoqadan bosh chiqarib” ishlashga, “ hamma bir kishi uchun, bir kishi hamma uchun”, “ birlashgan o`zar, birlashmagan to`zar “ maqolining hayotdagi isbotini ko`rsatish bilan o`quvchilarni birlashib, maslahatlashib, bir-birini fikrini hurmatlashga o`rgatish;

  3. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga darsni tushuntirish vaqtida o`quvchilarni qiziqtirish uchun ularni guruhlarga bo`lib, guruhlar bilan ishlash , test savollari, boshqotirmalar orqali dars rivojlantiriladi. O`quvchilarning to`g`ri fikrlashini rivojlantirish.

DTS talablari: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish.O`quvchilar dars davomida o`rganishi kerak bo`lgan bilim, ko`nikma, va malakalar

Bilim: O`quvchilar Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, eng aziz ayyom sifatida bayram qilinishi,Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`lishi,Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni boshidan kechirganligini, Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini, Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmganligini, Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar yaratilganligini, Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun ekanligini bilishi

Ko`nikma: O`quvchilar Vatan, mahalla , shahar haqida tushuncha hosil qilish

Malaka: O`quvchilar darslik matni bo`yicha mustaqil ishlashi, darslik va hujjatlar asosida ayrim hodislarga tavsif berish, ularni baholash va munosabat bildirish

Dars turi: Amaliy, og`zaki

Dars jihozi: 1. 6 sinf “Vatan tuyg`usi ” darsligi

2.Yuksak ma`naviyat – yengilmas kuch

3. Mavzuga oid rasmlar, boshqotirma va test savollari

4. Doska , bo`r, daftar , ruchka

Dars jarayonining mazmuni :

1. Eng ulug` maqsad

2. Vatan tuyg`usi nimani o`rgatadi

3. O`zbekiston vatanim manim

Dars jarayoni

1.Tashkiliy qism 4 minut

2.O`tilgan mavzuni takrorlash( mustahkamlash) 12 minut

3.Yangi mavzuni tushuntirish 10 minut

4.Yangi mavzuni mustahkamlash 14 minut

5.O`quvchilarni baholash 3 minut

6. Uyga vazifa 2 minut

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism.

a) salomlashish.

b) davomatni aniqlash.

II. Yangi mavzuning bayoni

Assalomu alaykum, aziz o`quvchi!Siz yangi o`quv yilini boshlab, yana qadrdon maktabingiz bag`ri,


qaytgan shu kunlarda go`zal va betakror o`lkamizda bayram tantanal davom etmoqda. Vatanimiz mustaqMgming yana bir qutlug` sanasini xalqimiz keng nishonlamoqda. 1-sentabr - Mustaqillik kuni biz uchun cng ulug`, eng aziz bayram ekanini siz albatta yaxshi bilasiz. Bu bayram Vatanimiz mustaqilligi, yurtimiz ozodligi ramzi bo`lgani bois uni ayuan shunday ta`rif etamiz. Vatan dunyodagi eng buyuk, eng muqaddas ne`mat bo`lgani uchun uning mustaqilligi ham shu qadar e`zozlidir.Biz - ona diyorimiz farzandlarimiz. Shuning uchun yurtimiz mustaqilHgi bergan beqiyos imkoniyatlardan har kuni, har lahzada bahramand bo`lamiz.Bu imkoniyatlarga shunchalik ko`nikib, o`rganib ketganmizki,go`yo ular necha o`n yillar oldin ham bo`lgan-u bundan keyin ham o`n, yuz yillar davomida o`z-o`zicha mavjud bo`ladigandek tuyuladi. Holbuki, bugun siz bilan biz foydalanayotgan imkoniyatlar – obod maktab, yorug` sinf xonalari, yangi daftar-kitoblar, komputcrlar,musafFo osmon, tinch-osuda hayot o`z-o`zidan paydo bo`lgan emas. Bundan atigi 20-25 yil oldin bugungi bu ulkan imkoniyatlar ota-bobolarimiz uchun ushalmas orzu bo`lib tuyular edi. U davrlarda xalqimizning erkinligi bo`g`ilgan, ixtiyori o`zida emas edi. O`lkamizning boyliklariga, xalqimizning mehnati natijalariga boshqalar egalik qilar edi. Mustaqillik bularning barchasiga barham berib,`xalqimizga nisbatan adolatni tikladi. Shu bois ham Mustaqillik kuni biz uchun eng ulug`, eng aziz ayyomdir.Lekin insonga xos bir odat borki, vaqt, zarhon o`tishi bilan, ko`p narsa inson xotirasidan ko`tarilib ketadi. Shuning uchun Prezidentimiz Islom Karimov yaqin o`tmishdagi voqealarni unutmaslikka da`vat etib,o`zining 1994-yil 22-sentabrda parlament minbaridan aytilgan fikrlarini eslaladi: «O`zingiz o`ylab ko`ringlar, aziz do`stlar, mustabid tuzum, mustamlakachilik davrida biz kim edik? - Taqdirimiz, erkimiz Idmlarning qo`lida edi?- Ka`ba deb qayerga sig`inar edik? Har tong «Assalom» degan madhiya ohanglari ostida kimlarga qulluq qilib uyg`onardik?

- Tilimiz, dinimiz qay ahvolda edi? Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Xoja Bahouddin Naqshbandlarning muqaddas xoklariga e`tabor bormidi? Amir Temur, Bobur Mirzo va boshqa ulug` bobokalonlarimizning buyuk nomlari qaysi tuproqlarda qorishib yotgan edi? Milliy g`ururimiz, insonlik sha`nimiz, urf-odatlarimiz qanday liislumchalarga almashtirilgan edi? Xo`sh, o`zimiz-chi? O`zimiz o`zligimizni bilarmidik? Qanday mo`tabar zamin, ulug` ajdodlaiimizning o`lmas meroslari bilan oziqlangan elning farzandlari ekanimizni anglarmidik? Aylinglar, o`sha kezlari O`zbekistonni dunyoda birov bilarmidi? Birov biz bilan hisoblasharmidi? Yurtimiz qanday va qancha beqiyos boyliklar xazinasi ekanidanqay birimiz xabardor edik? Go`yo milliy iftixor bo`lmish paxta, haqiqatda milliy g`urur bo`yinturuq bo`lib, xalqimizni yalangoyoq qilishdan, boshimizga azohuqubat, ta`na-malomatdan boshqa nima keltirardi?» Biz o`zimiz nafas oUb turgan, inson hayotining asosi bo`lgan tozиhavoning naqadar bebaho ne`mat ekani haqida doim ham. Vaholanki, shunday bir tajriba o`tkazilsa-yu odamlarga,ertadan boshlab havo kamayadi, degan xabar tarqatilsa bormi, hiz,darhol havosiz biror daqiqa, biror soniya ham yashay olmasliginiiznio`ylab qolamiz.Xuddishu singari, Vatanning qadrini ham, uning mustaqilligi tufayli


yuzaga kelgan imkoniyatlarni ham uning bag`rida o`ynab-kulib, tie`matlaridan bahramand bo`lib yurgan kezlarimizda to`liq anglamasligimiz mumkin. Qachonki o`tmishda yoki bugungi kunda yon-alrofimizdagi ayrim mamlakatlarda odamlar, bolalar, keksalar oddiy sharoi!ning yo`qligidan qanday qiynalishini tasawur eta olsakkina o`zimizdaglmavjud imkoniyatlarning qadrini anglab yetamiz.Siz, ehtimol, fransuz kinoijodkorlari tomonidan suratga ollngBfl «Budda ham uyatdan portlab ketdi» nomli badiiy filmni ko`rgandirsiz,Unda Afg`onistondagi jajji bir qizaloqning maktabga borish, ilm uchun qanchalik intilishi, lekin ushbu mamlakatdagi vaziyat, jaholatglberilgan kimsalarning bunga xalaqit berishi haqida hikoya qilinacliQizaloq bir amallab pul topib, daftar sotib oladi. Lekin ruchkaga pullyetmaydi. Oyisining pardoz bo`yog`ini olib maktabga otlanadi. Yo`lclamiyasiga faqat urush va qaroqchilik illati o`rnashib qolgan hezon bolalarga duch keladi. Ular qizchani «asir» olib, tiriklayin ус ммko`mmoqchi bo`Ushadi. Qizcha ularning qo`lidan qochib, dallariniqo`lidan qo`ymay bir maktabga yetib keladi. Afsuski, bu o`g`il bolalar maktabi bo`lib chiqadi. Muallim «Sen qiz bolaga bu yerda nima bor»,deb uni ko`chaga haydaydi. Qlzcha endi olis qishloqdagi qizlar maktabiga yo`l oladi. Ammo boshqa qishloqdan kelgani uchun u yerdan ham quviladi. Shu tariqa lining uchun ko`chada qolishdan, o`zi dastlab duch kelgan qaroqchi bolalarga, ya`ni jaholatga yem bo`lishdan boshqa yo`l qolmaydi. Mustaqillikka erishganimizdan keyin O`zbekistonda ta`lim sohasida
jutla katta o`zgarishlar amalga oshirildi. Hozirgi vaqtda bizning mam
lakalimizda 12 yillik majburiy ta`lim joriy etilgan. Bu - har bir bola 12 yil davomida, ya`ni zamonaviy bilim va aniq bir kasb sohasini cgallay olgunicha davlat e`tiborida bo`ladi deganidir. Shu birgina misolning o`ziyoq yurtimizda mustaqillik tufayli qanday buyuk imkoniyatlar paydo bo`lganini ko`rsatadi.Bundan chiqadigan xulosa shuki, biz mustaqil hayot qadrini chin dildan anglab yashashimiz kerak. To`maris, Shiroq, Najmiddin Kubro, Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur kabi ajdodlarirnizga kuch-qudrat bcrgan tuyg`u ham ona yurtga sadoqat, uning mustaqilligini eng ulug` ne`mat deb bilish edi. Prezident Islom Karimovni xalqimizni ozod va crkin hayot sari boshlashga da`vat etgan, yurtimizni dunyodagi taraqqiy lopgan mamlakatlar qatoriga olib chiqishga undayotgan kuch ham avvalo ana shunday buyuk tuyg`ulardir.Aziz o`quvchi, siz inson uchun g`oyat muhim, hal qiluvchi ahamiyatga ega bo`lgan bir haqiqatni hamisha yodda saqlashingizni istardik. Qalbingizni, iymon-e`tiqodingizni рок tuting, beg`ubor tuyg`ularingizni hamisha asrab-avaylang, ularni o`zligingizni anglashga xizmat qildiring, yaxshilarga yaxshi, yomonlarga esa murosasiz bo`ling. Vataningizga, xalqingizga sadoqat bilan xizmat qiling. Har qanday sharoitda, hatto boshingizdan zar sochib yo`ldan urmoqchi bo`lganlarida ham, omadingiz kelgan yoki kelmagan kunlarda ham, yaxshi
yoki yomon yashagan damlaringizda ham Vatanga xiyonat qilmang. Vatandan - Onadan arazlash, unga achchiq qihsh, unga qo`l ko`tarish mumkin emasligini butun qalbingiz, ong-u shuuringiz bilan anglab oling.
IV darsni mustahkamlash. Savol va topshiriqlar:

  1. Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, eng aziz ayyom sifatida bayram qilamiz?

  1. Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`ldi?

  1. Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni boshidan kechirgan?

  2. Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini tushuntirishga harakat qiling.

  3. Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmadi?

  4. Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar yaratilgan?

  5. Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun?


V. Baholash Faol qatnashgan faol qatnashgan o`quvchilar baholanadi.

VI. Uyga vazifa berish. O`tilgan mavzuni konspektlab, o`qib kelish.


Sana:.

Fan: Milliy istiqlol g`oyasi va ma`naviyat asoslari

Sinf: __6 AB __

Mavzu: Mustaqilligimiz abadiy bo`lsin!» mavzusidagi amaliy mashg`ulot

Darsning maqsadi: O`quvchilarga Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, eng aziz ayyom sifatida bayram qilinishi,Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`lishi,Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni boshidan kechirganligini,Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini , Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmganligini, Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar yaratilganligini, Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun ekanligini tushuntirish.

Ta`limiy: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish va darsni tushuntirish vaqtida ularga mavzuni ta`limiy ravishda yoritib berish: O`quvchilarga biz nima uchun istiqlolni buyuk ne`mat sifatida qadrlashimizni, Prezidentimiz Islom Karimovning eng ulug` maqsadimiz, eng ulug` g`oyamiz haqida aytgan fikrini sharxlashi, Yurt tinchligi , Vatan ravnaqi va Xalq farovonligi kabi ezgu maqsadlarni amalga oshirish uchun avvalo nima qilish kerakligi, Ulug` maqsadlarga intilib yashagan odam nima uchun adashmasligi, Tabiatda , jamiyatda bo`shliq bo`lmagani kabi , insonning qalbi va ongida ham bo`shliq bo`lmasligini tushuntirish.

Tarbiyaviy: Bilimli, sog`lom, barkamol insonni voyaga yetkazish. O`z yurtiga sadoqatli, mard va fidoyi, komil insonlarni tarbiyalsh, yaxshi va yomonning farqiga borishga, hayotda to`g`ri yo`l tanlash, xalqimiz va Vatanimizga halol xizmat qilish, bunyodkor g`oyalarning hayotbaxsh kuchini to`g`ri anglab, vayronkor g`oyalarga vaqtida zarba berishga o`rgatish . Guruh bilan “ bir yoqadan bosh chiqarib” ishlashga, “ hamma bir kishi uchun, bir kishi hamma uchun”, “ birlashgan o`zar, birlashmagan to`zar “ maqolining hayotdagi isbotini ko`rsatish bilan o`quvchilarni birlashib, maslahatlashib, bir-birini fikrini hurmatlashga o`rgatish;

Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga darsni tushuntirish vaqtida o`quvchilarni qiziqtirish uchun ularni guruhlarga bo`lib, guruhlar bilan ishlash , test savollari, boshqotirmalar orqali dars rivojlantiriladi. O`quvchilarning to`g`ri fikrlashini rivojlantirish.

DTS talablari: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish.O`quvchilar dars davomida o`rganishi kerak bo`lgan bilim, ko`nikma, va malakalar

Bilim: O`quvchilar Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, eng aziz ayyom sifatida bayram qilinishi,Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`lishi,Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni boshidan kechirganligini,Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini , Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmganligini, Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar yaratilganligini, Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun ekanligini bilishi

Ko`nikma: O`quvchilar Vatan , mahalla , shahar haqida tushuncha hosil qilish

Malaka: O`quvchilar darslik matni bo`yicha mustaqil ishlashi,, darslik va hujjatlar asosida ayrim hodislarga tavsif berish , ularni baholash va munosabat bildirish

Dars turi: Amaliy, og`zaki

Dars jihozi: 1. 6 sinf “Vatan tuyg`usi ” darsligi

2.Yuksak ma`naviyat – yengilmas kuch

3. Mavzuga oid rasmlar, boshqotirma va test savollari

4. Doska , bo`r, daftar , ruchka

Dars jarayonining mazmuni :

1. Mustaqilligimiz abadiy bo`lsin!»

2. Vatan tuyg`usi gain nimani o`rgatadi

3. O`zbekiston vatanim manim

Dars jarayoni

1.Tashkiliy qism 4 minut

2.O`tilgan mavzuni takrorlash( mustahkamlash) 12 minut

3.Yangi mavzuni tushuntirish 10 minut

4.Yangi mavzuni mustahkamlash 14 minut

5.O`quvchilarni baholash 3 minut

6. Uyga vazifa 2 minut

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism.

a) salomlashish.

b) davomatni aniqlash.

II. Yangi mavzuning bayoni

«Mustaqilligimiz abadiy bo`lsin!» mavzusidagi amaliy
mashg`ulot uchun adabiyotlar

1. Islom Karimov. Yuksak ma`naviyat - yengilmas kuch. Toshkenl «Ma`naviyat» nashriyoti, 2008-yil, 5-6-betlar.


  1. Islom Karimov. Vatan va xalq mangu qoladi. Toshkent, Alisher Navoiy nomidagi О zbekiston Milliy kutubxonasi nashriyoti, 2010-уЦ, 6-12-betlar

  2. Islom Karimov. Bizning ezgu maqsadimiz - taraqqiy topgan davlatlar cialoriga kinshdan iborat. Toshkent, «O`zbekiston» nashriyoti 2010-vil 3-12-bctlar. ` `

4 Vatan va millat muqaddasdir. Toshkent, «Ma`naviyat» nashriyoti 2000-yil, 4-8-betlar.

5. Iqbol Mirzo. Agar jannat ko`kda bo`lsa... Toshkent, «Sharq» nashriyotmatbaa aksiyadorlik kompaniyasi bosh tahririyati, 2010-yil, 3-7-betlar.
IV darsni mustahkamlash. Savol va topshiriqlar:

1Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, eng aziz ayyom sifatida bayram qilamiz?

2Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`ldi?

3Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni boshidan kechirgan?

4Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini tushuntirishga harakat qiling.

5Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmadi?

6Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar yaratilgan?

7Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun?



8Ushbu rasmlarda mustaqillik bergan qanday imkoniyatlar aks ettirilgan
V. Baholash Faol qatnashgan faol qatnashgan o`quvchilar baholanadi.

VI. Uyga vazifa berish. O`tilgan mavzuni konspektlab, o`qib kelish.

Sana:.

Fan: Milliy istiqlol g`oyasi va ma`naviyat asoslari

Sinf: __6 ABV __

Mavzu: Vatanimiz bosh maydoni

Darsning maqsadi: O`quvchilarga Mamlakatimizning bosh maydoni nima uchun aynan Mustaqilli k maydoni deb atalishini, Mustaqillik maydoni qayerda joylashganligini, Mustaqillik maydonida yoki uning yaqin atrofida qanday markaziy idoralar joylashganligini, Ezgulik arkasiga qanday borilishini, Ezgulik arkasining umumiy ko`rinishi haqida, Mustaqillik va ezgulik monumentiga qanday borilishini, Mustaqillik va ezgulik monumenti haqida ,Oq rang qanday ma`noni anglatishini, Mustaqillik maydonida barpo etilgan monument va majmualarning tashabbuskori va muallifi kim ekanligini tushuntirish.

Ta`limiy: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish va darsni tushuntirish vaqtida ularga mavzuni ta`limiy ravishda yoritib berish: O`quvchilarga biz nima uchun istiqlolni buyuk ne`mat sifatida qadrlashimizni, Prezidentimiz Islom Karimovning eng ulug` maqsadimiz, eng ulug` g`oyamiz haqida aytgan fikrini sharxlashi, Yurt tinchligi , Vatan ravnaqi va Xalq farovonligi kabi ezgu maqsadlarni amalga oshirish uchun avvalo nima qilish kerakligi, Ulug` maqsadlarga intilib yashagan odam nima uchun adashmasligi, Tabiatda , jamiyatda bo`shliq bo`lmagani kabi , insonning qalbi va ongida ham bo`shliq bo`lmasligini tushuntirish.

Tarbiyaviy: Bilimli, sog`lom, barkamol insonni voyaga yetkazish. O`z yurtiga sadoqatli, mard va fidoyi, komil insonlarni tarbiyalsh, yaxshi va yomonning farqiga borishga, hayotda to`g`ri yo`l tanlash, xalqimiz va Vatanimizga halol xizmat qilish, bunyodkor g`oyalarning hayotbaxsh kuchini to`g`ri anglab, vayronkor g`oyalarga vaqtida zarba berishga o`rgatish . Guruh bilan “ bir yoqadan bosh chiqarib” ishlashga, “ hamma bir kishi uchun, bir kishi hamma uchun”, “ birlashgan o`zar, birlashmagan to`zar “ maqolining hayotdagi isbotini ko`rsatish bilan o`quvchilarni birlashib, maslahatlashib, bir-birini fikrini hurmatlashga o`rgatish;

Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga darsni tushuntirish vaqtida o`quvchilarni qiziqtirish uchun ularni guruhlarga bo`lib, guruhlar bilan ishlash , test savollari, boshqotirmalar orqali dars rivojlantiriladi. O`quvchilarning to`g`ri fikrlashini rivojlantirish.

DTS talablari: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish.O`quvchilar dars davomida o`rganishi kerak bo`lgan bilim, ko`nikma, va malakalar

Bilim: O`quvchilar Mamlakatimizning bosh maydoni nima uchun aynan Mustaqilli k maydoni deb atalishini, Mustaqillik maydoni qayerda joylashganligini, Mustaqillik maydonida yoki uning yaqin atrofida qanday markaziy idoralar joylashganligini, Ezgulik arkasiga qanday borilishini, Ezgulik arkasining umumiy ko`rinishi haqida, Mustaqillik va ezgulik monumentiga qanday borilishini, Mustaqillik va ezgulik monumenti haqida ,Oq rang qanday ma`noni anglatishini, Mustaqillik maydonida barpo etilgan monument va majmualarning tashabbuskori va muallifi kim ekanligini bilishi

Ko`nikma: O`quvchilar Vatan , mahalla , shahar haqida tushuncha hosil qilish

Malaka: O`quvchilar darslik matni bo`yicha mustaqil ishlashi,, darslik va hujjatlar asosida ayrim hodislarga tavsif berish , ularni baholash va munosabat bildirish

Dars turi: Amaliy, og`zaki

Dars jihozi: 1. 6 sinf “Vatan tuyg`usi ” darsligi

2.Yuksak ma`naviyat – yengilmas kuch

3. Mavzuga oid rasmlar, boshqotirma va test savollari

4. Doska , bo`r, daftar , ruchka

Dars jarayonining mazmuni :

1. Eng ulug` maqsad

2. Vatanimiz bosh maydoni

3. O`zbekiston vatanim manim

Dars jarayoni

1.Tashkiliy qism 4 minut

2.O`tilgan mavzuni takrorlash( mustahkamlash) 12 minut

3.Yangi mavzuni tushuntirish 10 minut

4.Yangi mavzuni mustahkamlash 14 minut

5.O`quvchilarni baholash 3 minut

6. Uyga vazifa 2 minut

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism.

a) salomlashish.

b) davomatni aniqlash.

II .O`tilgan mavzuni takrorlash

1Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, eng aziz ayyom sifatida
bayram qilamiz?

2Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`ldi?

3Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni
boshidan kechirgan?

4Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini
tushuntirishga harakat qiling.

5Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmadi?

6Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar
yaratilgan?

7Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun?

Ushbu rasmlarda mustaqillik bergan qanday imkoniyatlar aks ettirilgan

III. Yangi mavzuning bayoni

Dunyodagi harbir mamlakatda o`sha davlat xalqining iftiixori ramziga aylanib ketgan muqaddas maskanlar, markaziy maydonlar bo`ladi. Mamlakatimizning bosh maydoni Mustaqillik


maydoni deb atalishini siz yaxshi bilasiz. U azim poytaxtimiz Tosh kent shahrining qoq markazida joylashgan. Uning Mustaqillik maydoni deb atalishi bejiz emas. Chunki u el-yurtimiz hayotiga daxldor ko`pgina
tarixiy voqealarga guvoh bo`lgan, bugungi kunda esa Vatanimizning , go`zal va obod qiyofasi, xalqimizning ezgu intilishlarini yaqqol aks ettirib turadi. O`zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Vazirlar Mahkamasi, Prezident devoni kabi davlatimizning eng nufuzli markaziy idoralari aynan shu maydonda yoki uning yaqin atrofida joylashgan. Toshkent metrosining «Mustaqillik» bekatida tushib, uning g`arb tarafidagi zinalaridan chiqib borar ekansiz, qarshingizda awalo oppoq ustun va peshtoqlari quyosh nurlarida tovlanib turgan Ezgulik arkasi namoyon bo`ladi. Poytaxtimizdagi Ezgulik arkasl bizning mustaqilligimiz, xalqimizning bunyodkorlik qudrati sharafigu
barpo etilgan noyob obidadir. Uning uzunligi 150 metr, o`rta peshtoq qismining balandligi 12 metr, yon taraflarining balandligi esa 10 metr. Qator ketgan 16 ta oq marmar ustun Arka uchun mustahkam poydevor bo`lib xizmat qiladi. Arka peshtoqining tepasiga o`rnatilgan mo`jaz Yer shari uzra ko`kka parvoz qilishga shaylangan, tobora kuchga to`lib, yuksalib borayotgan mamlakatimiz timsoli bo`lgan turnalar, tinch-osoyishta hayot, qut-baraka ramzi bo`lmish bir oyoqda turgan laylaklar e`tiboringizni tortadi.Arkadan o`tib, ikki tarafi yam-yashil archalar bilan bezatilgan,muhtasham yo`lak orqali maydonning to`riga o`matilgan Mustaqillik va ezgulik monumenti tomon boriladi. Bu yodgorlik ikki qismdan O`zbekiston tasviri tushirilgan Yer sharidan iborat Mustaqillik monumenti va suyukli farzandiga mehr to`la nigohi bilan termilib turganBaxtiyor ona haykalidan iborat. Mustaqillikka erishganimizdan so`ng,1992-yili o`rnatilgan Yer shari va undagi O`zbekiston tasviri Vatanimizning mustaqil davlat sifatida dunyoda munosib o`rnini topganini, uning isliqloli abadiy ekanini anglatadi. 2005-уШ barpo etilgan, bolasini bag`riga bosib turgan Baxtiyor ona esa Vatan ramzidir. U o`z farzandiga kalta umid bildirib, mustaqil yurt uchun munosib farzand bo`lishni,shu miiqaddas zaminning har qarich yerini sevib-ardoqlab yashashni uqlirayotgandek go`yo.Bll muazzam haykalga Prezidentimizning 2006-yil 3-yanvardagi qaroriga binoan Mustaqillik va ezgulik monumenti deb nom berildi.Buning albatta teran ma`nosi bor. Biz uchun mustaqillik ezgu orzuumidlarimizni amalga oshirish uchun berilgan ulkan imkoniyatdir.

IV darsni mustahkamlash. Savol va topshiriqlar:

  1. Mamlakatimizning bosh maydoni nima uchun aynan Mustaqilli k maydoni deb ataladi?

  1. Mustaqillik maydoni qayerda joylashgan?

  1. Mustaqillik maydonida yoki uning yaqin atrofida qanday markaziy idoralar joylashgan?

  2. Ezgulik arkasiga qanday boriladi?

  3. Ezgulik arkasining umumiy ko`rinishi haqida gapirib bering.

  4. Mustaqillik va ezgulik monumentiga qanday boriladi?

  5. Mustaqillik va ezgulik monumenti haqida gapirib bering.

  6. Oq rang qanday ma`noni anglatadi?

  7. Mustaqillik maydonida barpo etilgan monument va majmualarning tashabbuskori va muallifi kim?

10. Ushbu rasmlar orasidan Ezgulik arkasi hamda Mustaqillik va ezgulik monumentini ko`rsating.


V. Baholash Faol qatnashgan faol qatnashgan o`quvchilar baholanadi.

VI. Uyga vazifa berish. O`tilgan mavzuni konspektlab, o`qib kelish.

Sana:.

Fan: Milliy istiqlol g`oyasi va ma`naviyat asoslari

Sinf: __6 ABV __

Mavzu: «G`ururimiz timsoli» mavzusidagi amaliy mashg`ulot


Darsning maqsadi: O`quvchilarga Mamlakatimizning bosh maydoni nima uchun aynan Mustaqilli k maydoni deb atalishini, Mustaqillik maydoni qayerda joylashganligini, Mustaqillik maydonida yoki uning yaqin atrofida qanday markaziy idoralar joylashganligini, Ezgulik arkasiga qanday borilishini, Ezgulik arkasining umumiy ko`rinishi haqida, Mustaqillik va ezgulik monumentiga qanday borilishini, Mustaqillik va ezgulik monumenti haqida ,Oq rang qanday ma`noni anglatishini, Mustaqillik maydonida barpo etilgan monument va majmualarning tashabbuskori va muallifi kim ekanligini tushuntirish.

Ta`limiy: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish va darsni tushuntirish vaqtida ularga mavzuni ta`limiy ravishda yoritib berish: O`quvchilarga biz nima uchun istiqlolni buyuk ne`mat sifatida qadrlashimizni, Prezidentimiz Islom Karimovning eng ulug` maqsadimiz, eng ulug` g`oyamiz haqida aytgan fikrini sharxlashi, Yurt tinchligi , Vatan ravnaqi va Xalq farovonligi kabi ezgu maqsadlarni amalga oshirish uchun avvalo nima qilish kerakligi, Ulug` maqsadlarga intilib yashagan odam nima uchun adashmasligi, Tabiatda , jamiyatda bo`shliq bo`lmagani kabi , insonning qalbi va ongida ham bo`shliq bo`lmasligini tushuntirish.

Tarbiyaviy: Bilimli, sog`lom, barkamol insonni voyaga yetkazish. O`z yurtiga sadoqatli, mard va fidoyi, komil insonlarni tarbiyalsh, yaxshi va yomonning farqiga borishga, hayotda to`g`ri yo`l tanlash, xalqimiz va Vatanimizga halol xizmat qilish, bunyodkor g`oyalarning hayotbaxsh kuchini to`g`ri anglab, vayronkor g`oyalarga vaqtida zarba berishga o`rgatish . Guruh bilan “ bir yoqadan bosh chiqarib” ishlashga, “ hamma bir kishi uchun, bir kishi hamma uchun”, “ birlashgan o`zar, birlashmagan to`zar “ maqolining hayotdagi isbotini ko`rsatish bilan o`quvchilarni birlashib, maslahatlashib, bir-birini fikrini hurmatlashga o`rgatish;

Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga darsni tushuntirish vaqtida o`quvchilarni qiziqtirish uchun ularni guruhlarga bo`lib, guruhlar bilan ishlash , test savollari, boshqotirmalar orqali dars rivojlantiriladi. O`quvchilarning to`g`ri fikrlashini rivojlantirish.

DTS talablari: Bolalarga Vatan tuyg`usi fani haqida ma`lumot berish.O`quvchilar dars davomida o`rganishi kerak bo`lgan bilim, ko`nikma, va malakalar

Bilim: O`quvchilar Mamlakatimizning bosh maydoni nima uchun aynan Mustaqilli k maydoni deb atalishini, Mustaqillik maydoni qayerda joylashganligini, Mustaqillik maydonida yoki uning yaqin atrofida qanday markaziy idoralar joylashganligini, Ezgulik arkasiga qanday borilishini, Ezgulik arkasining umumiy ko`rinishi haqida, Mustaqillik va ezgulik monumentiga qanday borilishini, Mustaqillik va ezgulik monumenti haqida ,Oq rang qanday ma`noni anglatishini, Mustaqillik maydonida barpo etilgan monument va majmualarning tashabbuskori va muallifi kim ekanligini bilishi

Ko`nikma: O`quvchilar Vatan , mahalla , shahar haqida tushuncha hosil qilish

Malaka: O`quvchilar darslik matni bo`yicha mustaqil ishlashi,, darslik va hujjatlar asosida ayrim hodislarga tavsif berish , ularni baholash va munosabat bildirish

Dars turi: Amaliy, og`zaki

Dars jihozi: 1. 6 sinf “Vatan tuyg`usi ” darsligi

2.Yuksak ma`naviyat – yengilmas kuch

3. Mavzuga oid rasmlar, boshqotirma va test savollari

4. Doska , bo`r, daftar , ruchka

Dars jarayonining mazmuni :

1. Eng ulug` maqsad

2. «G`ururimiz timsoli»

3. O`zbekiston vatanim manim

Dars jarayoni

1.Tashkiliy qism 4 minut

2.O`tilgan mavzuni takrorlash( mustahkamlash) 12 minut

3.Yangi mavzuni tushuntirish 10 minut

4.Yangi mavzuni mustahkamlash 14 minut

5.O`quvchilarni baholash 3 minut

6. Uyga vazifa 2 minut

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism.

a) salomlashish.

b) davomatni aniqlash.

II .O`tilgan mavzuni takrorlash

1Mustaqillik kunini nima uchun eng ulug`, eng aziz ayyom sifatida
bayram qilamiz?

2Hayotimizdagi bugungi imkoniyatlar qanday paydo bo`ldi?

3Sobiq mustabid tuzum davrida xalqimiz qanday qiyinchiliklarni
boshidan kechirgan?

4Prezidentimizning kechagi tarixni unutmaslik haqida aytgan fikrlarini
tushuntirishga harakat qiling.

5Afg`on qizi nima uchun o`z orzusiga yetolmadi?

6Yurtimizda yoshlarning bilim olishi uchun qanday qulay imkoniyatlar
yaratilgan?

7Dunyoda qanday gunoh kechirilmaydi va nima uchun?

Ushbu rasmlarda mustaqillik bergan qanday imkoniyatlar aks ettirilgan

III. Yangi mavzuning bayoni

«G`ururimiz timsoli» mavzusidagi amaliy mashg`ulot
uchun adabiyotlar


  1. Islom Karimov. Tarixi boy, buguni go`zal, kelajagi buyuk shahar.
    Toshkent, «O`zbekiston», 2009-yil, 34-bet.

  2. Islom Karimov. Yuksak ma`naviyat — yengilmas kuch. Toshkent,
    «Ma`naviyat» nashriyoti, 2008-yil, 155-bet.

  1. O`zbekiston milliy ensiklopediyasi, 6-jild. Toshkent, «O`zbekiston milliy
    cusiklopediyasi» davlat ilmiy nashriyoti, 2003-yil, 159— 160-betlar.

  2. Toshkent ensiklopediyasi. Toshkent, «O`zbekiston milliy ensiklope-
    diyasi» davlat ilmiy nashriyoti, 2009-yil, 373—377-betlar.

5. Sirojiddin Sayyid. Yashasin yomg`iriar. Toshkent, G`afur G`ulom
nomldagi Adabiyot va san`at nashriyoti, 2007-yil, 10-15-betlar.

IV darsni mustahkamlash. Savol va topshiriqlar:

Mamlakatimizning bosh maydoni nima uchun aynan Mustaqilli k maydoni deb ataladi?

Mustaqillik maydoni qayerda joylashgan?



Mustaqillik maydonida yoki uning yaqin atrofida qanday markaziy idoralar joylashgan?

Ezgulik arkasiga qanday boriladi?



Ezgulik arkasining umumiy ko`rinishi haqida gapirib bering.

Mustaqillik va ezgulik monumentiga qanday boriladi?

Mustaqillik va ezgulik monumenti haqida gapirib bering.

Oq rang qanday ma`noni anglatadi?

Mustaqillik maydonida barpo etilgan monument va majmualarning tashabbuskori va muallifi kim?

Ushbu rasmlar orasidan Ezgulik arkasi hamda Mustaqillik va ezgulik monumentini ko`rsating.




Download 1.68 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling