Sana. Mavzu: O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash texnologiyasi va dasturxonga tortish talablari. Amaliy mashg'ulot: Milliy taomlardan “Mastava” tayyorlash. Texnologik xarita


Download 0.65 Mb.
bet1/4
Sana01.11.2020
Hajmi0.65 Mb.
#139955
  1   2   3   4
Bog'liq
Sana. Mavzu O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash


Sana.

Mavzu: O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash
texnologiyasi va dasturxonga tortish talablari.


Amaliy mashg'ulot: Milliy taomlardan “Mastava” tayyorlash.

Texnologik xarita.

Mavzu

O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash
texnologiyasi va dasturxonga tortish talablari.

Amaliy mashg'ulot: Milliy taomlardan “Mastava” tayyorlash.





Maqsad va vazifalari

Maqsad: Pazandachilik xonasini jihozlanishiga qo'yiladigan talablar. Sanitariya-gigiyena talablari va xavfsizlik texnikasi qoidalari. O'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash texnologiyasi va dasturxonga tortish talablari haqida tushuncha berish.

Amaliy mashg'ulot: Milliy taomlardan “Mastava” tayyorlash ketma ketligini amaliy mashg`ulotda ko`rsatib berish.



Vazifalar: O`quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg`otish, o`zlashtirtishlarini nazorat qilish hamda bilim, ko`nikma, malakasini tekshirib baholash.

O`quv jarayoninig mazmuni

O’quvchilarga o'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash texnologiyasi va dasturxonga tortish talablarini, milliy taomlardan “Mastava” tayyorlashni o’rgatish.


O`quv jarayoning bajarilishuining mazmuni

Uslub: og`zaki bayon, interfaol usulidan, yangi ped texnologiyalardan klaster venn diogramma, zinama zina insert metodlaridan foydalanish.

Shakli: suhbat , bahs munozara olib borish, yakka tartibda, guruhlarda ishlash, amaliy mashg`ulot.

Vosita: tarqatma materiallar, mavzu uchun kerakli jihozlar, multemediyalardan foydalanish

Nazorat:Og`zaki savol javob,tarqatma test, bosh qotirma,

Baholash:Rag`batlantirish, 5 ballik tizim asosida



Kutiladigan natija

O`qituvchi: Mavzuni qisqa vaqt ichida o`quvchilar tomonidan o`zlashtirishiga erishiladi, o`quvchilarning turli texnoligiyalar asosida yangi bilimlarga qiziqishini oshiradi.

O`quvchi: yangi bilim ko`nikma ,malakaga ega bo`ladi guruhlar bilan ishlashni o`zgalar fikrini hurmat qilishni urganadi

Kelgusi rejalar tahlili

O`qituvchi: O`z ustida ishlaydi, pedagogik mahoratini yanada oshirish uchun izlanadi.

O`quvchi: O`z fikrini guruhlar o`rtasida to`liq bayon qilishni hamda yangi mavzu qiziqishlari bo`yicha izlanish olib boradi

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O’quvchilarga o'zbek milliy taomlaridan suyuq ovqatlar tayyorlash texnologiyasi va dasturxonga tortish talablarini, milliy taomlardan “Mastava” tayyorlashni o’rgatish.

Tarbiyaviy: O’quvchilarning estetik didlarini, ovqatlanish madaniyatini oshirish va tayyorlangan milliy “Mastava” taomini did bilan bezashga odatlantirish.

Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni turli milliy taomlar tayyorlash bo’yicha malakalarini rivojlantirish, ijodkorlikka yo’naltirish.

Dars tipi:Yangi bilim berish, bilimlarni mustahkamlovchi.

Dars turi: nazariy, amaliy.

Dars uslubi: guruhlarda ishlashda, “aqliy hujum”,”Kim epchil-u, kim chaqqon”, “Klaster”,”B|B|B”metodlaridan foydalanish.

Dars jihozi va ko`rgazmasi: elektr plita, oshxona stollari, plakatlar, zamonaviy oshxona jihozlari va dasturxon bezash bo’yicha slaydlar, oshxona anjomlari namunalari, kompyuter, darsliklar, taomlarni tayyorlash texnologik xaritalari, rangli rasmlar, albomlar , amaliy mashg’ulot uchun kerak bo’ladigan oziq-ovqat maxsulotlari, taomni dasturxonga berish uchun ishlatiladigan idish, moslamalar.

Fanlararo bog`liqligi: Fizika, matematika, odam va uning salomatligi biolagiya, iqtisod va boshqa fanlar



Dars bosqichlari

vaqti

1

Tashkiliy qism

4

2

O`tilgan mavzuni so`rash

10

3

Yangi mavzu bayoni

15

4

Amaliy mashg`ulot

43

5

Yangi mavzuni mustahkamlash

10

6

O`quvchilarni rag`batlash

3

7

Uyga vazifa

3

8

Ish o`rnini yigi`shtirish

2

I. Darsning borishi:

Tashkiliy qism:

Salomlashish.

Davomatni aniqlash.

Darsga tayyorgarlikni tekshirish.

O`quvchilar diqqatini darsga qaratish.

II. O`tilgan mavzuni takrorlash. Uyga vazifani so`rash.

Savol –javob o`tkazish.

Topshiriqlarni tekshirish

O`quvchilar 2 guruhga bo`linadi. (Guruhlar nomi “Oshpazlar” hamda “Pazanda”).



1.Savol.

Har bir guruh guruh nomlari haqida taqdimot tayyorlash.



2- savol. Konvert ichida

  1. Guruhga xamir turlari tayyorlash jarayonlari haqida ma`lumot berish.

  2. Guruhga Somsa turlari va tayyorlash jarayoni haqida ma`lumot berish.

3-Savol.

Oldingizga berilgan mahsulotlardan qanday o`zbek milliy taomlarini tayyorlawsh mumkin. Kerakli mahsulotlarni ajrating.



1 stolda kartoshka ,baqlajon, olma, piyoz, sabzi, karam,pamidor,ko`katlar, guruch, mosh, qalampir,bodring, gusht.

2 stolda bulg`or qalampiri, guruch, gusht, piyoz, sabzi, kartoshka, pamidor.

O`quvchilar javobi “ Keling mehmon” o`yini orqali “5” ballik sestemada baholanadi. Bu o`yinda javob bergan guruhga choy uzatiladi. Qizil piyolada “5” bal, ko`k piyolada “4” bal sariq piyolada “3” bal bilan baholanadi.



Baholash va rag`batlantirish.

5” “4” “3”





Download 0.65 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling