Taasggatss a 20 b 22 c 24 d 25 Ishlanishi
Download 0.58 Mb. Pdf ko'rish
|
2 5226908867757082273
DNK-testlar_270 ta masalani ishlanishi 1. Quyidagi ketma-ketlikka ega bo‘lgan DNK zanjiridagi vodorod bog‘lar sonini toping. ATTGSSTAGG TAASGGATSS A) 20 B) 22 C) 24 D) 25
Bitta zanzirdagi A-T va G-T lar sonini topiladi: 1) A-T lar 5 ta; G-S lar ham 5 ta A va T o’rtasida 2 ta hamda G va S o’rtasida 3 ta vodorod bog’ bor 2) (5*2)+(5*3)=25 Javob: D ____________________________ 2. Agar DNKdagi qo‘shni nukleotidlar orasidagi masofa 0,34 nm ekanligini hisobga olsak, 90 ta aminokislotadan iborat oqsilni kodlovchi DNK fragmentidagi nukleotidlar sonini va DNK uzunligini toping. A) 270 ta, 91,8 nm B) 540 ta, 91,8 nm C) 270 ta, 94 nm D) 90 ta, 91,8 nm
1 AK=3 N -ya’ni 1 ta aminokislotani 3ta nukleotid kodlaydi 1) 90 AK=270 N bu nukleotidlar i-RNKdagi nukleotidlar soni va bu DNK ning bitta zanjiriga to’g’ri keladi 2) 1 ta zanjirda – 270 N 2 ta zanjirda – 270 N jami nukleotidlar – 540 N 3) L=N*0,34nm ya’ni, 270*0,34=91,8 nm Javob: B ____________________________ 3. Agar DNK uzunligi 183,6 nm ga teng bo‘lib, undagi qo‘shni nukleotidlar orasidagi masofa 0,34 nm ga teng bo‘lsa, ushbu DNK fragmentida nechta nukleotidlar bo‘ladi va ular nechta aminokislotalarni kodlaydilar? A) 540 ta, 180 ta B) 1080 ta, 180 ta C) 536 ta, 1800 ta D) 5480 ta, 180 ta Ishlanishi: 1) L=N*0,34 => N=L/0,34 => 183,6nm/0,34nm=540N 2) 1 ta zanjirda - 540N; 2 ta zanjirda – 1080N 3) i-RNK DNK ni bitta zanjiridan axborot oladi: i-RNK da ham 540 ta nukleotid bo’ladi. Shunga ko’ra, bu nukleotidlar nechta aminokislotani kodlashini topamiz : 540/3=180 Javob : B ____________________________ 4. Oqsilning tarkibi 90 aminokislotadan iborat. Agar nukleotidlar orasi 0,34 nm bo‘lsa, yuqoridagi oqsilni sintezlovchi DNK fragmentida nechta nukleotid bor va uning uzunligi qancha? A) 270; 91,8 nm B) 540; 918 nm C) 270; 30,6 nm D) 540; 91,8 nm Ishlanishi: 1 AK=3 N -ya’ni 1 ta aminokislotani 3ta nukleotid kodlaydi 1) 90 AK=270 N bu nukleotidlar i-RNKdagi nukleotidlar soni va bu DNK ning bitta zanjiriga to’g’ri keladi 2) 1 ta zanjirda – 270 ta 2 ta zanjirda – 270 ta jami nukleotidlar – 540 ta 3) L=N*0,34nm ya’ni, 270*0,34=91,8 nm Javob: D ____________________________ 5. DNK molekulasining tarkibida 3125 adenin nukleotidi bor. Adenin nukleotidi umumiy nukleotidlarning 25% tashkil qilsa, nukleotidlar orasi 0,34 nm bo‘lsa, bu holda DNK uzunligi necha nanometr? A) 4250 nm B) 2125 nm C) 1062,5 nm D) 6250 nm
1) A-3125-25%=25%-3125-T ikkalasi 50% ni tashkil etadi. Qolgan 50% i G va S ni tashkil etishi kerak va ular ham G-3125-25%=25%-3125-S ni tashkil qiladi. 2) 3125---25% x---100% x=(3125*100)/25 x=12500N 3) 1-zanjirda-6250 2-zanjirda-6250 jami: 12500N L=N*0.34 => L=6250*0.34 L=2125nm Javob:B ____________________________ 6. DNK molekulasi muayyan fragmentining uzunligi 33,32 nm, DNK molekulasidagi nukleotidlar orasidagi masofa 0,34 nm ga teng. Ushbu DNK fragmentida nechta nukleotid bor?
1) L=N*0,34 => N=L/0,34 => 33,32nm/0,34nm=98N 2) 1 ta zanjirda - 98N; 2 ta zanjirda – 196N Javob: A ____________________________ 7. DNK molekulasining tarkibida 3125 adenin nukleotidi bor. Adenin nukleotidi umumiy nukleotidlarning 20%-ini tashkil qilsa, bu holda timin nukleotidining soni nechaga teng? A) 3125 B) 6250 C) 4320 D) 9375 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-3125-20%=20%-3125-T Demak, T ham 20%-3125 tani tashkil etar ekan Javob:A ____________________________ 8. DNK molekulasining tarkibida 1222 adenin nukleotidi bor. Adenin nukleotidi umumiy nukleotidlarning 26%-ini tashkil qilsa, bu holda guanin nukleotidining soni nechaga teng? A) 1128 B) 1222 C) 2444 D) 2256 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-1222-26%=26%-1222-T ikkalasi 52% ni tashkil etadi. 2) 100%-52%=48% Demak, 48% i G va S ni tashkil etishi kerak va ular G-24%=24%-S ni tashkil qiladi. 3) (A)1222---26% x (G) ---24% x (G)=(1222*24)/26 x (G)=1128N
____________________________ 9. DNK molekulasining tarkibida 1222 adenin nukleotidi bor. Adenin nukleotidi umumiy nukleotidlarning 26%-ini tashkil qilsa, bu holda DNK ning tarkibida umumiy nukleotidlarning soni nechaga teng?
A) 4700 B) 3540 C) 2350 D) 13500 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-1222-26%=26%-1222-T ikkalasi 52% ni tashkil etadi. 2) 100%-52%=48% Demak, 48% i G va S ni tashkil etishi kerak va ular G-24%=24%-S ni tashkil qiladi. 3) (A)1222---26% x --- 100% x=(1222*100)/26 x=4700N
____________________________ 10. DNK molekulasi muayyan fragmentining uzunligi 73,1 nm ga teng. DNK molekulasisidagi nukleotidlar orasidagi masofa 0,34 nm ga teng bo‘lsa, ushbu fragmentda nechta nukleotid bor? A) 215 B) 430 C) 305 D) 21,5 Ishlanishi: 1) L=N*0,34 => N=L/0,34 => 73,1nm/0,34nm=215N 2) 1 ta zanjirda - 215N; 2 ta zanjirda – 430N Javob: B ____________________________ 11. DNK molekulasining tarkibida 1230 adenin bor. Shu molekula tarkibida nechta timin bor? A) 2460 B) 615 C) 1230 D) 850 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-1230=1230-T Demak, T ham 1230 tani tashkil etar ekan Javob: C ____________________________ 12. DNK molekulasining bo‘lagi 12 juft nukleotiddan iborat. Agar nukleotidlar orasidagi masofa 3,4 angestrem bo‘lsa, mazkur DNK bo‘lagining uzunligini toping. A) 40,8 B) 3,8 C) 4,08 D) 34 Ishlanishi: 1) 12 juft N=24 ta N ga. 1 ta zanjirda-12 N 2 ta zanjirda-24 N 2) Nukleotidlar orasidagi masofa-0,34 nm yoki 3,4 A 0
L=N*0.34 L=12*3,4 L=40,8 A 0 Javob: A ____________________________ 13. DNK molekulasi tarkibidagi (T) timin nukleotidi umumiy zanjirning 16% ni tashkil etadi. Qolgan nukleotidlarning har biri necha foizni tashkil qiladi?
C) A−16, G−16, S−16 D) A−34, G−16, S−16 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-16%=16%-T ikkalasi 32% ni tashkil etadi. 2) 100%-32%=68% Demak, 68% i G va S ni tashkil etishi kerak va ular G-34%=34%-S ni tashkil qiladi. 3) Demak, A-16%, G-34%, S-34% ni tashkil etadi. Javob:A ____________________________ 14. Agar DNK molekulasida A−600, G−2400 ta bo‘lsa, ushbu molekulaning reduplikatsiyasida qancha va qanday nukleotidlar ishtirok etadi? A) 600−T, 2400−S B) 600−A, 600−G C) 600−A, 2400−G D) 1200−S, 4800−T Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-600=600-T G-2400=2400-S Javob:A ____________________________ 15. DNK dagi umumiy H bog'lari soni 810 tani tashkil qilsa va ulardagi A va T lar orasidagi bog’lar G va S orasidagi bilan tegishli ravishda 1:1,25 bo’lsa, ushbu gendan sintezlanadigan oqsilning tarkibidagi aminokislotalar orasidagi peptid bog’lar soni i-RNK dagi nukleotidlar orasidagi fosfodiefir bog’laridan qanchaga farq qiladi? A) 110 B) o‘zaro teng C) 220 D) 1 Ishlanishi: 1) 810/2,25=360 (A+T) 2) 360*1,25=450 (G+S) 450+360=810 H bog’ 3) 360/2=180 A-T 450/3=150 G-S 4) 180+150=330 N --- i-RNK dagi N lar 330-1=329 ta Fosfodiefir bog’ 5) 330/3=110 AK --- oqsildagi AK lar 110-1=109 ta peptid bog’ 6) 329-109=220 ularning ayirmasi Javob: C ____________________________ 16. Agar DNK uzunligi 816 A 0 bo‘lsa, (nukleotidlar orasidagi masofa 3,4 Aga teng) transkripsiya jarayonida xosil bo‘lgan i- RNK nechta nukleotiddan iborat? A) 480 B) 160 C) 80 D) 240
1) Nukleotidlar orasidagi masofa-0,34 nm yoki 3,4 A 0
0 N=L/3,4 A 0 N=240 bu DNK ning bir zanjiridan axborot olgan i-RNK dagi nukleotidlar Javob: D ____________________________ 17. Nuklein kislotalar molekulasida nukleotidlar o‘zaro fosfodiefir bog‘lari orqali bog‘lanadi. Oqsil 140 ta aminokislotadan iborat bo‘lsa, shu oqsil haqida axborot saqlovchi DNK bo‘lagi qo‘sh zanjiridagi fosfodiefir bog‘lari sonini aniqlang. A) 840 B) 418 C) 718 D) 838
1 AK=3 N -ya’ni 1 ta aminokislotani 3ta nukleotid kodlaydi 1) 140 AK=420 N - bu DNK ning bir zanjiridan axborot olgan i- RNK dagi nukleotidlar 2) 1-zanjirda – 420 N 420-1=319 fosfodiefir bog’ 2-zanjirda – 420 N 420-1=319 fosfodiefir bog’ 319+319=738 jami fosfodiefir bog’lar Javob: D ____________________________ 18. Molekulasida 100 ta timinli nukleotid bo‘lib, bu umumiy nukleotidlarning 10% ini tashkil etadi. Ushbu DNK molekulasidagi guaninli nukleotidlar sonini aniqlang.
1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-100-10%=10%-100-T ikkalasi 20% ni tashkil etadi. 2) 100%-20%=80% Demak, 80% i G va S ni tashkil etishi kerak va ular G-40%=40%-S ni tashkil qiladi. 3) (A)100---10% x --- 40% x=(100*40)/10 x=400N bu G-S Javob:A ___________________________ 19. Nuklein kislota molekulasi nukleotidlari o‘zaro fosfodiefir bog‘i orqali birikadi. Tarkibida 52 ta aminokislota bo‘lgan oqsil haqida axborot saqlovchi DNK qo‘sh zanjirida nechta fosfodiefir bog‘i bor? A) 312 B) 310 C) 156 D) 155
1 AK=3 N -ya’ni 1 ta aminokislotani 3ta nukleotid kodlaydi 1) 52 AK=156 N - bu DNK ning bir zanjiridan axborot olgan i- RNK dagi nukleotidlar 2) 1-zanjirda – 156 N 156-1=155 fosfodiefir bog’ 2-zanjirda – 156 N 156-1=155 fosfodiefir bog’ 155+155=310 jami fosfodiefir bog’lar Javob: B ____________________________ 20. Qaysi javobda odam organizmidagi gemoglobin oqsilining α zanjiri sintezida qatnashuvchi i-RNKdagi nukleotidlar soni va β zanjiri sinteziga javobgar DNK qo‘sh zanjiridagi nukleotidlar soni to‘g‘ri ko‘rsatilgan? A) 846;870 B) 423; 870 C) 47;48 D) 423;435
1) α zanjirning har bir 141 tadan, β zanjirining harbir zanjiri 145 tadan aminokislota qoldig‘idan iborat
2) α - 141AK*3=423N β -145AK*3=435N -bu DNK ning bir zanjiridan axborot olgan i-RNK dagi nukleotidlar. Shuning uchun: 3) 1 ta zanjirda – 435 ta 2 ta zanjirda – 870 ta DNK dagi jami nukleotidlar – 870 ta Javob: B ____________________________ 21. Hujayradagi i-RNK molekulasida 80 ta urastil nukleotidi mavjud. Shu i-RNK zanjiridan teskari transkripsiya jarayonida sintezlangan DNK molekulasining bitta zanjirida sitozin nukleotidlari soni i-RNKdagi uratsil nukleotidlari sonidan 3 marta ko‘p, guanin nukleotidlari soni 2 marta kam. DNK ning shu bitta zanjiridagi timin nukleotidlari miqdori guanin va sitozin nukleotidlari yig‘indisining yarmiga teng bo‘lsa, DNK qo‘sh zanjiridagi vodorod bog‘lari sonini toping. A) 2560 B) 1280 C)2280 D)1840 1) i-RNK da U=80 2) i-RNK da U DNK dagi A dan transkripsiya qilingan, shuning uchun DNK ning 1 ta zanjiridagi A=80 bo’ladi. 1ta zanjirda: S=3*U; G=U/2; T=(S+G)/2 A=80; S=3*80=240; G=80/2=40; T=(240+40)/2=140 3) DNK dagi barcha A-T ni topish uchun bitta zanjirdagi A soniga T sonini, G-S ni topish uchun bitta zanjirdagi G soniga S sonini qo’shamiz : A-T=80+140=220 ; G-S=240+40=280 4) DNK dagi H bog’lar sonini topamiz: A va T o’rtasida-2 ta, G va S o’rtasida 3 ta H bog’i borligini bilgan holda: H=2A-T+3G-S H=(220*2)+(280*3)=440+840=1280 Javob: B ____________________________ 22. DNK zanjirida adenin va timin orasida ikkita, guanin va sitozin orasida uchta vodorod bog‘ mavjud. DNK molekulasida 100 ta timinli nukleotid bo‘lib, umumiy nukleotidlarning 10%ini tashkil etadi. Ushbu DNK molekulasidagi vodorodli bog‘lar sonini toping. A) 1500 B) 2800 C) 400 D) 1400
1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-100N-10%=10%-100N-T ikkalasi 20% ni tashkil etadi. 2) 100%-20%=80% Demak, 80% i G va S ni tashkil etishi kerak va ular G-40%=40%-S ni tashkil qiladi. 3) (A)100---10% x --- 40% x=(100*40)/10 x=400N bu G-S 4)
H=2A-T+3G-S => H=(2*100)+(3*400)=1400 Javob: D
____________________________ 23. DNK molekulasida 4836 ta A va 8423 ta G bor. Ushbu molekulani uzunligi va H bog’lar sonini aniqlang. A) 45080,6 A; 34941 B) 45980 A; 8672 C) 13259 A; 45080 D) 34941 A; 2843 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-4836=4836-T G-8423=8423-S 2) 1 t a zanjirdagi jami nukleotidlarni topish uchun A ga G ni qo’shamiz: 4836+8423=13259 3) Nukleotidlar orasidagi masofa-0,34 nm yoki 3,4 A 0
H=13259*3,4 A 0 =45080,6 A 0
4) H=2A-T+3G-S => H=(2*4836)+(3*8423)=9672+25269=34941 Javob: A
____________________________ 24. AATSGGSTATA ushbu fragmentga komplementar zanjirdan sintezlangan i-RNK ni toping A) TTAGSSGATAT B) AAUSGGUSUAA
1) DNK dagi 1-zanjir - AATSGGSTATA DNK dagi 2-zanjir - TTAGSSGATAT 2) i-RNK dagi zanjir - AAUSGGSUAUA Javob: C ____________________________ 25. DNK molekulasining birinchi ipida umumiy nukleotidlarni 4,5 foizini tashkil etuvchi A joylashgan bo’lib, qolgan A ikkinchi ipda joylashgan. Ikkinchi ipda yana 162 ta T bor. DNK ni uzunligini nanometrda aniqlang. A) 306 nm B) 612 nm C) 204 nm D) 816 nm Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-4,5%-162=162-4,5%-T 4,5+4,5=9% 100%-9%=91% -bu foiz G va S ga tegishli, shuning uchun: G-45,5%=45,5%-S 162 (A-T) ---- 4,5% x (G-S) ---- 45,5% x=(162*45,5)/4,5 x=7371/4,5 x=1638 Demak, G-1638=1638-S 2) 1 ta zanjirdagi jami nukleotidlarni topish uchun A ga G ni qo’shamiz: 162+1638=1800 3) Nukleotidlar orasidagi masofa-0,34 nm yoki 3,4 A 0
H=1800*0,34=612nm Javob: B
____________________________ 26. DNK molekulasining birinchi ipida umumiy nukleotidlarni 4,5 foizini tashkil etuvchi G joylashgan bo'lib, qolgan G ikkinchi ipda joylashgan. Ikkinchi ipda yana 162 ta S bor. Shu DNK molekulasida nechta nukleotid bor A ) 12800 B) 900 C) 1800 D) 3600
1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. G-4,5%-162=162-4,5%-S 4,5+4,5=9% 2) 162 (G) --- 4,5% x (jami N) ---100% x=(162*100)/4,5 x=16200/4,5 x=3600N
____________________________ 27. UUAGSSGAU ushbu RNK dan teskari transkriptaza vositasida sintezlangan DNK da nechta H bog’lar bor A) 12 B) 10 C) 22 D) 44
1) RNK dagi zanjir - UUAGSSGAU DNK dagi 1-zanjir - AATSGGSTA DNK dagi 2-zanjir - TTAGSSGAT 2) A-T lar jami 5 ta, G-S lar jami 4 ta H=(5*2)+(4*3)=22 J:C ____________________________ 28. DNK molekulasida 396 ta A, 386 ta G bor. i-RNK DNK ning 2-ipidan sintezlandi va uning tarkibida 200 ta U borligi aniqlandi. DNK ning 1-ipida nechta A joylashgan A) 200 B) 198 C) 196 D) 380 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. i-RNK dagi U DNK ning 2-ipidagi A dan teskari transkripsiya qilingan. Shuning uchun 2-ipdagi A=200 2) 2 ta ipda jami 396 ta A bor bo’lsa va 2-ipda 200 ta A dan foydalanib, 1-ipdagi A lar topiladi: 396-200=196 Javob: C ____________________________ 29. DNK molekulasida 396 ta A, 386 ta G bor. i-RNK DNK ning 1-ipidan sintezlandi va uning tarkibida 190 ta S borligi aniqlandi. DNK ning 2-ipida nechta G joylashgan? A) 200 B) 198 C) 196 D) 380 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. i-RNK dagi S DNK ning 1-ipidagi G dan teskari transkripsiya qilingan. Shuning uchun 1-ipdagi G=190 2) 2 ta ipda jami 386 ta G bor bo’lsa va 1-ipda 190 ta G dan foydalanib, 2-ipdagi G lar topiladi: 386-190=196 Javob: C ____________________________ 30. DNK molekulasida 28450 H bog’i bor. Undagi A umumiy nukleotidlarni 25 % ini tashkil etadi. Ushbu molekulada nechta S bor? A) 2276 B) 8850 C) 5690 D) 11380 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-25%=25%-T 25%+25%=50% 100%-50%=50% Demak, G-25%=25%-S bo’ladi. Shunga ko’ra A=T=G=S bo’lar ekan. 2) 2A+3G=28450 A=G => 2A+3A=28450 5A=28450 A=5690 A=T=G=S bo’lganligi uchun S ham 5690 bo’ladi. Javob: C ____________________________ 31. DNK molekulasining birinchi ipida umumiy nukleotidlarni 4,5 foizini tashkil etuvchi G joylashgan bo’lib, qolgan G ikkinchi ipda joylashgan. Ikkinchi ipda yana 162 ta sitozin bor. Shu DNK molekulasining bir ipidan sintezlangan i-RNK ning uzunligi necha nm. A) 112 B) 612 C) 1213 D) 900 Ishlanishi: 1) har doim A miqdori T ga, G miqdori S ga teng. A-4,5%-162=162-4,5%-T 4,5+4,5=9% 100%-9%=91% -bu foiz G va S ga tegishli, shuning uchun: G-45,5%=45,5%-S 162 (A-T) ---- 4,5% x (G-S) ---- 45,5% x=(162*45,5)/4,5 x=7371/4,5 x=1638 Demak, G-1638=1638-S 2) 1 ta zanjirdagi jami nukleotidlarni topish uchun A ga G ni qo’shamiz: 162+1638=1800 3) Nukleotidlar orasidagi masofa-0,34 nm yoki 3,4 A 0
DNK ning 1 ta ipidan i-RNK hosil bo’lganligi uchun: L=1800*0,34=612nm Javob: B
____________________________ 32. DNK 1 ipida 90 A bor. Shu DNK fragmentidan sintezlangan i-RNK dagi G lar soni DNK dagi A lar sonidan 17 marta ko’p. i- RNK dagi A lar soni umumiy nukleotidlarni 17 % ini tashkil etadi. RNK dagi S lar soni U lar sonidan 3 marta ko’p. DNK ning uzunligini (nm) toping
1) Demak, DNK ning 1 ta ipida A=90 bo’lsa, shu ipdan teskari transkripsiya qilgan i-RNK dagi nukleotidlarni topamiz: U=90 (i-RNK DNK dagi A dan U ni transkripsiya qilganligi uchun); G=17*U => G=17*90 => G=1530; S=3*U => S=3*90 => S=270; A=(G+S+U*17)/100 => A=((90+1530+270)*17)/100 => A=(1890*17)/100 => A=387; Demak: i-RNK da U=90; G=1530; S=270; A=387. 2) DNK 1-ipidagi A-t va G-S larni topamiz va ularni qo’shamiz, shunda 1 ta ipdagi barcha nukleotidlar soni kelib chiqadi: A-T=U+A =90+387=477 G-G=G+S =1530+270=1800 477+1800=2277 3) L=N*0,34=2277*0,34=774,18 Javob: A ____________________________ 33. Quyidagi DNK ketma-ketligiga mos bo’lgan RNK ketma- ketligini aniqlang. (TTATSGGTAS) A) UUAUSGGUAS B) AAUAGSSAUG C) AATSGGATS D) UUATSSSUTA
1) DNK dagi 1-zanjir - AATSGGSTATA DNK dagi 2-zanjir - TTAGSSGATAT 2) i-RNK dagi zanjir - AAUSGGSUAUA Javob: B ____________________________ 34. DNK ning 1-zanjirida nukleotidlar GSSATGSGTA ko’rinishida. DNK ning 2-zanjiriga mos RNK nukleotidlarni aniqlang. A) SGGTASGSAT
C) SGGAUSGSUA D) GSSUAGSGAU
1) DNK dagi 1-zanjir - GSSATGSGTA DNK dagi 2-zanjir - SGGTASGSAT 2) i-RNK dagi zanjir - GSSAUGSGUA Javob: B ____________________________ 35. DNK molekulasida 1332 ta T bor. Timin nukleotidi umumiy nukleotidlarning 25 % tashkil etadi. DNK molekulasida jami nechta nukleotid bor A) 3027 B) 5382 C) 5328 D)2664
Download 0.58 Mb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling