W jakiej przedmiot znajduje się przed soczewką


Download 445 b.
Sana17.03.2017
Hajmi445 b.Jest to proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku bloków przezroczystego materiału (np. szkła, żeli). Może powstać z dwóch pryzmatów o odpowiednio wyprofilowanym ośrodku. Istotą soczewki jest to, że jedna z powierzchni roboczych jest zakrzywiona - jest wycinkiem sfery, innej obrotowej krzywej stożkowej jak parabola, hiperbola lub elipsa, albo walca. ( ilustracja – dwa połączone) 

 • Jest to proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku bloków przezroczystego materiału (np. szkła, żeli). Może powstać z dwóch pryzmatów o odpowiednio wyprofilowanym ośrodku. Istotą soczewki jest to, że jedna z powierzchni roboczych jest zakrzywiona - jest wycinkiem sfery, innej obrotowej krzywej stożkowej jak parabola, hiperbola lub elipsa, albo walca. ( ilustracja – dwa połączone) Istnieją różne rodzaje soczewek. Soczewki różnią się kształtem i wypukłością powierzchni ograniczających. Ze względu na rodzaj wypukłości rozróżnia się soczewki:

 • Istnieją różne rodzaje soczewek. Soczewki różnią się kształtem i wypukłością powierzchni ograniczających. Ze względu na rodzaj wypukłości rozróżnia się soczewki:Soczewka, która skupia w jednym punkcie padającą na nią wiązkę promieni równoległych do osi optycznej. Obrazy w soczewce skupiającej mogą być rzeczywiste i pozorne, proste i odwrócone, powiększone i pomniejszone. Charakter obrazu zależy od odległości x, w jakiej przedmiot znajduje się przed soczewką.

 • Soczewka, która skupia w jednym punkcie padającą na nią wiązkę promieni równoległych do osi optycznej. Obrazy w soczewce skupiającej mogą być rzeczywiste i pozorne, proste i odwrócone, powiększone i pomniejszone. Charakter obrazu zależy od odległości x, w jakiej przedmiot znajduje się przed soczewką.Soczewka, która rozprasza padającą na nią wiązkę promieni równoległych. Obrazy w soczewce rozpraszającej zawsze pozorne, proste i pomniejszone. Wielkość obrazu rośnie, gdy przedmiot zbliżamy do soczewki

 • Soczewka, która rozprasza padającą na nią wiązkę promieni równoległych. Obrazy w soczewce rozpraszającej są zawsze pozorne, proste i pomniejszone. Wielkość obrazu rośnie, gdy przedmiot zbliżamy do soczewkiZdolność skupiająca soczewki to odwrotność jej ogniskowej wyrażona w metrach.

 • Zdolność skupiająca soczewki to odwrotność jej ogniskowej wyrażona w metrach.

 • Jednostką zdolności skupiającej jest dioptria (symbol dp lub D). Mówimy, że soczewka posiada zdolność skupiającą równą 1 dioptrii, jeżeli jej ogniskowa wynosi 1 m.

 • Soczewki skupiające mają zdolność skupiająca dodatnia, a rozpraszające ujemna. Często, mówiąc o zdolności skupiającej soczewki, używa się terminu zdolność zbierająca.Powiększenie p obrazu w soczewce obliczamy ze wzorów:

 • Powiększenie p obrazu w soczewce obliczamy ze wzorów:

 • Równanie soczewki ma postać:

 • Dla soczewki płasko-wypukłej równanie przybiera postać:

Stosuje się zarówno u dalekowidzów, jak i krótkowidzów. W oku krótkowidza obraz powstaje przed siatkówką, dlatego stosujemy soczewkę rozpraszającą (minusową). W oku dalekowidza obraz powstaje za siatkówką, więc korekcja tej wady wymaga zastosowania soczewek skupiających (plusowych).

 • Stosuje się zarówno u dalekowidzów, jak i krótkowidzów. W oku krótkowidza obraz powstaje przed siatkówką, dlatego stosujemy soczewkę rozpraszającą (minusową). W oku dalekowidza obraz powstaje za siatkówką, więc korekcja tej wady wymaga zastosowania soczewek skupiających (plusowych).Bieg promieni w oku krótkowidza i dalekowidza przed korekcją i po użyciu soczewek przedstawiono na rysunkach:

 • Bieg promieni w oku krótkowidza i dalekowidza przed korekcją i po użyciu soczewek przedstawiono na rysunkach:

 • Dla krótkowidza:

 • Dla dalekowidza: Download 445 b.

Do'stlaringiz bilan baham:
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling