Nazariy mashg'ulot dars o'tish rejasi.
1. Mavzu: “Kaykovusning “QOBUSNOMA” asarida barkamol inson tarbiyasida qo'lllaniladigan metod va usullarning ifodalanilishi”.
2. Dars turi: nazariy.
3. Dars vaqti: 45 minut
4. Dars tipi :Nazariy yangi dars mavzusini o'quvchilarga oldindan e'lon qilib, o'rgatish. Mustaqil bilim, o'zlashtirish.
5. Darsda qo'llaniladigan usullar:
a) an'anaviy o'qitish usullari
b) innavatsion texnologiya usullari: bahs-munozara.
6. Darsda qo'llaniladigan nazorat turlari:
-Og'zaki; yozma
7. Darsning maqsadi.
A).O'quv maqsadi:
- nazariy bilimlarni egallash va mustahkamlash.
B).Tarbiyaviy maqsadi:
- Milliy g'oya va mafkurani o'quvchilar ongida shakllantirish;
C).Rivojlantiruvchi maqsad:
- O'quvchilarni fikrlash qobiliyatini o'stirish;
- O'quvchilar mantiqiy fikrlarini rivojlantirish.
8.Darsni o'tkazish joyi: o'quv xona.
9.Mavzuni boshqa fanlar bilan bog'lash: fizika, kimyo.
10.Kerakli bilimlar doirasi: O'quvchi bilishi lozim:
1. Unsurul Maoliy Kaykovus «Qobusnoma»
2. Kaykovus bilim va aqlning ahamiyatini ulug’lashi haqida
3. Kaykovusning “QOBUSNOMA” asarida barkamol inson tarbiyasida qo'lllaniladigan metod va usullarning ifodalanilishi
11.Darsni jihozlash:- Texnik vositalar; , ko'rkazmali qurollar,slaydlar.
1 2. Mashg`ulotning xronologik xaritasi.
№
|
Darsning xronologik xaritasi
|
Vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
5 daqiqa.
|
2
|
O`quvchilarning bilimini tekshirish
|
7 daqiqa.
|
3
|
Yangi mavzuni tushuntirish, o`rganish
|
23 daqiqa.
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
6 daqiqa.
|
5
|
O’quvchilarning o’z ustida ishlashi
|
4 daqiqa.
|
6
|
Uyga vazifa
|
1 daqiqa.
|
|
Jami:
|
45 daqiqa.
|
13. Adabiyotlar:
1 Kаykоvus. Qоbusnоmа. Nаshrgа tаyyorlоvchi S.Dоlimоv. Tоshkеnt, O’qituvchi, 1986. 153-bеt. (Bоshqа misоllаr hаm shu nаshrdаn оlindi.)
1 Kаykоvus. Qоbusnоmа. 159-bеt.
1 Kаykоvus. Qоbusnоmа. 31-bеt.
DARS BOSQICHLARINING MAZMUNI
1. Tashkiliy qism.
O'qituvchi o'quvchilar bilan salomlashib, xonaning tozaligini, tekshiradi.
2. O'qituvchining kirish so'zi.
O'qituvchi kirish so'zida o'quvchilarga yangi mavzuni nomi va
o'tish rejasi bilan tanishtiradi.
3.O'quvchilarning bilimini tekshirish.
Innavatsion texnologiya usullari: bahs-munozara,test sinovlari.
4.Yangi mavzuni tushuntirish.
Bu bosqichda dars o'quv dasturiga asoslanib,o'quvchilarning kerakli bilim doirasi bo'yicha mavzu tushuntiriladi va o'quvchilar mavzuning asosiy qismlarini daftarlariga yozib oladilar.
5. Yangi mavzunu mustahkamlash:
Bu bosqichda o'qituvchi o'quvchilarning bilim doirasini kengaytirib, yangi mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi usullardan foydalanishi mumkin.
- frontal savollar berish;
- yakka savollar berish;
- tarqatma savollar.
6.Uyga vazifa: Konspekt yozish. Mavzuga oid yangi ma’lumotlar topib organish.
Do'stlaringiz bilan baham: |