3-sinf uchun matematika fanidan bir soatlik dars ishlanma
320+250 ko’rinishidagi ifodalar mavzusi bo’yicha kengaytirilgan bir soatlik ochiq dars ishlanma.
Fan: Matematika
Mavzu: 320+250 ko’rinishidagi ifodalar
Darsning maqsadi:
1.
Ta’limiy maqsad: Oquvchilarga 320+250 ko’rinishidagi ifodalarning
yechishni sodda usulini o’rgatish. Amallar tartibiga ko’ra
misollar yechish
malakasini takomillashtirish.
2.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarda muomala madaniyatini shakllantirish.
3.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarda mustaqil fikrlash va hozirjavoblik
hislatlarini tarkib toptirish.
Darsning metodi: Muammoli, amaliy mashq, savol-javob, ko’rsatmalilik, o’yin.
Darsning jihozi: Darslik, misol va masalalar yechishga oid rasmlar, sonlar
ko’rgazmasi, multimediya texnika vositasi.
Darsning borishi.
I. Tashkiliy qism
a) salomlashish; b) navbatchi axboroti; c) o’quvchilar nazorati.
O’quvchi: Hozir darsimiz matematika fani
Bizning shior:
Matematika
fanlar ichida shoh,
Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh.
II. Asosiy qism.
1.O’tilgan mavzuni so’rash.
O’qituvchi:Biz o’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik.
O’quvchi: Biz o’tgan darsda matematika fanidan “240+80, 240-80 korinishdagi
ifodalar” mavzusini o’tganmiz.
Uyga vazifa 463-464 –misol va masala berilgan.
Daftarlar almashtiriladi, uyga berilgan vazifa tekshiriladi.
O’qituvchi:O’quvchilar dekabr oyi qaysi fan oyligi?
O’quvchi: Boshlang’ich sinflar oyligi.
O’qituvchi:Bu yil fan oyligiga qanday sitata tanlandi.
O’quvchi: Asalari tolmaydi,
Charchash nima bilmaydi.
O’qituvchi:
1.Bog’da bordir 10 tup gul
Har tupida 7 gul.
Har gulda bor bolari
Toping qanchadir bari?
O’quvchi: Javob: 1. 10*7=70*1=70
Sonlar ko’rgazmasi asosida savol- javob olib boriladi.
Berilgan sonlarni xona birliklarida ayting.
567, 787, 897, 605, 706, 320.
Ifodani o’g’zaki toping.
150+80 570+40 360+70 660-70 240-60 790+30 430-50 820-40
2. O’tilgan mavzuni mustahkamlash.
O’tilgan mavzular yuzasidan savollar berilib, o’quvchilar bilimlari tekshiriladi.
1) Berilgan sondan 10 marta katta son qanday hosil qilinadi?
2) Berilgan sondan 100marta katta son qanday hosil qilinadi?
3) Agar kamayuvchidan ayirma ayrilsa, nima hosil bo’ladi?
4) Agar ayriluvchiga ayirma qo’shilsa-chi?
5) Agar Bo’linuvchi bo’linmaga bo’linsa, nima hosil bo’ladi?
6) Ko’paytuvchilardan biri 0ga teng bo’lsa, ko’paytma nimaga teng bo’ladi?
7) Ko’paytmani qo’shishdan foydalanib qanday hisoblash mumkin?
Qo’shish va ayirishda nollar bilan tugaydigan yuzliklar va o’nliklarni nima
qilish mukin?
J: O’nliklar va birliklar ustidagi amallar bilan almashtirish mumkin.
Qavsli ifodalarda amallar tartibi qanday bajariladi?
3. Yangi mavzu bayoni.
Yangi mavzuni 465-misol orqali doskada yozib , atroflicha tushuntiraman.
So’ng 466-masala bajariladi.
Yechish: 320+270=(300+200)+(20+70)=500+90=590(km)
Javob: 590 km yo’l yurgan.
Jismoniy daqiqa o’tkaziladi.
One, one, one, little
dogs run,
Two, two, two, cats see you,
Three, three, three, squirrel’s on the tree,
Four, four, four, toy’s on the flour,
Five, five, five, plane’s in the sky,
Six, six, six, two short sticks,
Seven, seven, seven, here is a raven,
Eight, eight, eight, an apple’s on the plate,