Amaliy mashg’ulot 1-mashg’ulot: Yer: joylashishi va undan ko’p maqsadli foydalanish
Download 19.62 Kb.
|
oziq-ovqat tizimlarini boshqarish
- Bu sahifa navigatsiya:
- II.Darsning reajasi: 1.Yer ajratish iqtisodiyoti 2. Yerdan yaroqsiz foydalanish va qayta baholash 3. Yerlarni himoya qilish vositalari III.Darsning taminoti
- V.Talabalarga Mustaqil ishlash uchun topshiriqlar. “Aqliy xujum” metodi savollari
- 2-mashg’ulot: Test sinovi
- 3-mashg’ulot Bumerang metodi
Amaliy mashg’ulot 1-mashg’ulot: Yer: joylashishi va undan ko’p maqsadli foydalanish . I.Darsning maqsadi: Talabalarda yer va yerdan foydalanish bilan bog'liq muammolarni o'rganish va uni bartaraf etish yo'llarini ishlab chiqish. II.Darsning reajasi: 1.Yer ajratish iqtisodiyoti 2. Yerdan yaroqsiz foydalanish va qayta baholash 3. Yerlarni himoya qilish vositalari III.Darsning ta'minoti: Adabiyotlar: 1,2,3,4,5,6,7,8,9 IV.Darsning borishi: 1.O'tgan darsni (mavzuni) muhokama qilish va uyga vazifalarni ko’rib chiqish. 2.Yangi mashg’ulot mavzusini tushuntirish. V.Talabalarga Mustaqil ishlash uchun topshiriqlar. “Aqliy xujum” metodi savollari Yer resurslari bilan ta’minlashning qanday afzalliklari mavjud? Qishloq xo’jaligi yerlari va ularning meliorativ holati haqida nimalarni bilasiz? O’zbekiston Respublikasida yer resurslaridan foydalanishni izohlang. Qishloq xo’jaligini yer resurslari bilan ta’minlash muammolari kabi masalalar nimadan iborat? Tuproq degradatsiyasi deganda nimani tushunasiz? Yer resurslari sho’rlanish muammolariga siz qanday e’tibor berardingiz? 2-mashg’ulot: Test sinovi: 1.Quruqlikning necha foiz qismida insonlar hayot kechiradilar ? 50 % 70% 30 % 15 %* 2.Respublikamizning umumiy maydoni 45 mln. Ga bo’lib, quyudagilardan qay biri eng katta maydonni egallaydi ? A) cho’l-dashtlar* B) yaylovlar C) nuragan maydonlar D) sug'oriladigan ekinlar 3.Respublikamizning umumiy maydoni 45 mln. Ga bo’lib, quyudagilardan qay biri eng kichik maydonni egallaydi ? Cho’l-dashtlar Yaylovlar * Nuragan maydonlar Sug’oriladigan ekinlar 4. litosfera qobig'iga nima ? A) yerning quruqlik bilan qoplangan qismi * B) yerning suv bilan qoplangan qismi C) yerni o'rab turgan azon qatlami 5.Dunyo miqyosida 275 mln. Ga sug’oriladigan maydonlarning 20 foizi ekin ekiladigan yerlar hisoblanadi. Dunyodagi oziq-ovqat mahsulot-larining necha foizi ushbu maydonlarda ishlab chiqariladi ? A) 90 % B) 10% C) 45 %2 D) 20 % 6.Madaniy yodgorliklar, tegishli muassasalar hamda tashkilotlarga doimiy foydalanishga berilgan yerlar qaysi guruhga taluqli ? A) O’rmon fondi yerlari B) Suv fondi yerlari. C) Tarixiy-madaniy ahamiyatga molik yerlar. * 7.O’zbekiston Respublikasi bo’yicha korxona, tashkilot, muassasalar, fermer xo’jaliklari va fuqarolarning foydalanishidagi jami yerlar 44410,3 ming gektarni, shundan sug’oriladigan yerlar esa 4312,4 ming gektarni yoki umumiy yer maydonining necha foizini tashkil qiladi ? A) 9.7%* B) 23.6% C) 41.4% D) 5.9 % 8.Degradatsiya so’zi polyak tilidan olingan bo’lib, (Degradaya – lotin tilida esa degradation) qanday manoni anglatadi ? A) pasayib ketish * B) ko'tarilib ketish C) cho’kish D) sinish 3-mashg’ulot Bumerang metodi: Bugungi darsda qatnashayotgan talabalar sonidan kelib chiqib 2,3,4,5 ta guruhga ajratish Har bir guruh azolariga alohida, alohida savol varaqalarini tarqatish. 1)Litosfera nima ? 2)okean oralig’i tog’larini hosil bo'lish sababi 3)tuproqning sho’rlanishi, 5)Yer kodeksi 6) unumdor yerlar 7) qishloq xo’jaligiga mo’ljallangan yerlar 8)yer resurslarining meliorativ holati, 9)tuproq degradatsiyasi, sug’oriladigan yerlar 10) Davlat yer kadastri Yer Va tayyorlanishlari uchun 5 minut vaqt beriladi 3-keyin oldindan tayyorlab qo’ygan 1,2,3,4 kabi bir xil raqamlar har bir guruhga tarqatiladi va har bir guruhning o'zaro mos azolaridan yana bir guruh tuzulib , o'qituvchi va o'quvchi ko’rinishda bir birini tinglanadi. 4-guruhlar dastlabki holatiga yana qaytariladi va har bir guruh bittadan o’ziga hisobchi tayinlaydi, hisobchi o’z navbatida guruh azolari olgan ballarini yozib boradi . 5- O’qituvchi tamonidan tarqatma savollar orqali istalgan kishini so'rab baholaydi. Va agarda to’liq javob bersa 3, qo'shimcha qilsa 2, luqma tashlasa 1 ko’rinishda. 6- keyin guruhlar o'zlari ham savol tuzib bir birini baholaydi. 7- qo'yilgan ballar yig'ilib o’rtachasi topiladi . 8- ushbu dars yakunida hamma talaba baravarga malumotga ega bo’ladi. Download 19.62 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling