Amaliy mashg‘ulot. Plastilindan o’yinchoqlar yasash.
Mashg‘ulotning maqsadi: Turli materiallar bilan
ishlashga o‘rgatish, ijod qilishga o‘rgatish.
Dars uchun kerakli jihozlar: Loy, (soz tuproq)
maxsus pichoqchalar, taxtacha (taglik), kitoblar.
Mashg‘ulotda foydalanadigan usul: Bu darsni
musobaqa va tanlov tarzida o‘tkazish mumkin.
I.Tashkiliy qism:
3 bosqichdan iborat bo‘lib, unda salomlashish, o‘quv
xonasining
sanitariya-gigienik holati, talabalarning
mashg‘ulotga tayyorgarligi, davomat, o‘tilgan
mavzuni
aniqlash, diqqatni jamlash.
II.Mashg‘ulotning rejasi:
1. Loy haqida ma’lumot.
2. Loydan o‘yinchoqlar yasash.
III.Yangi mavzuni tushuntirish qismi.
Yangi mavzu loydan o‘yinchoqlar yasash bo‘lib, bu
mayda
haykaltaroshlik
turiga
kiradi.
Talabalar
mashg‘ulotda turli hayvon, qushlar, parrandalar, ertak va
multfilm qahramonlari, mevalar,
gullar shaklini
yasaydilar. Bunda ushbular haqida tushunchalar beriladi,
ko‘rgazmali va kitoblardan foydalaniladi. Talabalar
savollariga javob beriladi.So‘ngra mashg‘ulotni
boshlashlarini e’lon qilinadi.
Amaliy ish qismi.
Darsda talabalar soz tuproqdan
tayyorlangan loydan
turli haykalchalar tayyorlaydilar. Bunda erkin ijodiy ishlar
qiladilar. Haykaltaroshlik ishi uchun taglik, taxtacha,
loy,
idishchada suv, maxsus yog‘och va plastik
materialdan tayyorlangan pichoqchalar. Yelim,
qog‘oz, kitoblar kerak bo‘ladi. Talabalar o‘zlari xohlagan
narsalarni ya’ni
hayvonlar, qushlar, odamchalar va
boshqalarni yasashlari mumkin.
Loyga ishlov berish,
suv bilan yumshatib, pichoqlar
yordamida turli shakllar hosil qiladilar.
Bular orqali talabalarda ijodkorlilik oshib baradi.
Fantaziyalari boyib va haykaltaroshlikka oid ko‘nikma va
malakalari shakllanadi.
IV.Baholash qismi.
Berilgan topshiriqlarni dars ohirida ko‘rib tahlil qilinadi.
Topshiriqni keyingi darsda yakunlab baholanadi.
V.Uyga vazifa berish.
Ushbu dars bo‘yicha vazifa qilib bitmay qolgan ishlarni
bitkazib kelish aytiladi.
Loydan o‘yinchoqlar yasash.