Dars ishlanma Sana: Sinf : 7-sinf Fanning nomi: adabiyot Mavzu
Download 125.44 Kb.
|
7-sinf dars ishlanma
- Bu sahifa navigatsiya:
- Mashg`ulot bosqichlari Ajratilgan vaqt Mashg`ulot mazmuni
- Tashkiliy qism 5
- O`tilgan mavzuni takrorlash va mustahkam-lash 10
- Yangi mavzuning bayoni 10
- Mustah-kamlash 15
- Yakuniy qism 5
- I.DARSNI TASHKIL QILISH: a) salomlashish; b) davomatni aniqlash; d) xona tozaligining nazorati. II.O`TILGAN MAVZUNI QAYTARISH
Dars ishlanma Sana: Sinf : 7-sinf Fanning nomi: adabiyot Mavzu: Abdulla Qodiriy. "Mehrobdan chayon" romanidan boblar. "Muhokama qilamiz" bosqichi topshiriqlari bilan ishlash. Maktub yozish. Loyiha. Edik tur va janrlar. I. Darsning maqsadi: a) Talimiy: O`quvchilarni yangi mavzu mazmuni bilan tanishtirish, nazariy bilimlarini shakllantirish. b) Tarbiyaviy: O`quvchilarda o`z vatanlariga bo`lgan sezimlarini uyg`otish. v) Rivojlantiruvchi: O`quvchilarda vatanga daxldorlik, uning uchun javobgarlik hamda vatansevarlik tuyg`ularini takomillashirish. Dars uchun talab etiladigan vaqt: 45 daqiqa. DARSNING TEXNALOGIK XARITASI
DARSNING BORISHI: I.DARSNI TASHKIL QILISH: a) salomlashish; b) davomatni aniqlash; d) xona tozaligining nazorati. II.O`TILGAN MAVZUNI QAYTARISH: O‘tilgan mavzuni takrorlash uchun dastlab "Besh barmoq" metodi qo‘llaniladi. Bu metod o‘quvchilarga tushuntiriladi: daftarga o‘ng qo‘lning kafti chiziladi. Har bir barmoqqa kim?, nima?, qayer?, qachon? va nima sababdan? degan qismlar yaratiladi. O‘quvchilar "Mehrobdan chayon" asaridagi yuqoridagi savollarga javob bo‘luvchi so‘zlarni yozishadi. O‘tilgan mavzuni takrorlash uchun keyingi metod "2, 3, 4, 5 bo‘g‘inli so‘z" deb nomlanadi. Bu metod doskada bajariladi. Doskaga ta‘riflanadigan so‘zlardagi harflar soniga qarab katakchalar chiziladi. O‘quvchilar qaysi so‘z aytilayotganini topib katakchalarga yozishadi. III.YANGI MAVZU BAYONI MUHOKAMA QILAMIZ 1. Berilgan boblardan Qo‘qon xonligining so‘nggi yillari haqida qanday tasavvurlarga ega bo‘ldingiz? Xulosalaringizni matn asosida dalillang. 2. Asardagi “chayon” kim? Nega ularni muallif aynan chayonga o‘xshatmoqda? Fikrlaringizni matn asosida izohlashga harakat qiling. 3. Sizningcha, qaysi bob va unga qo‘yilgan sarlavha asarning umumiy g‘oyasini ochishda ko‘proq ahamiyat kasb etmoqda? Sizda bob nomlarini almashtirish imkoni bo‘lganda, ularga qanday nom bergan bo‘lardingiz? Nega? 4. Bugungi kun yoshlarida Anvar va Ra’noga xos qanday xususiyatlar yetishmaydi deb o‘ylaysiz? Siz ulardan nimalarni o‘rganishni istagan bo‘lardingiz? JUFT-JUFT BO‘LIB ISHLAYMIZ “Ikki xil sadoqat” bobidagi Sultonalining Anvarga maktubini yana bir marta o‘qib chiqing. Maktubning yozilish uslubidagi qaysi jihatlar sizning e’tiboringizni tortdi? Anvar nomidan Sultonaliga yoki Ra’no nomidan onasiga maktub yozing. Maktubda Anvar va Ra’noning Toshkentga qochib ketgandan keyingi hayoti va kechinmalarini tasvirlang. Maktubni til xususiyatlari va uslub jihatidan imkon qadar Qodiriy davri tiliga yaqinlashtirishga harakat qiling. LOYIHA Guruhlarga bo‘lining. Anvar, Ra’no, Sultonali, Abdurahmon, Xudoyorxon obrazlaridan birini tanlang va uni tahlil qiling. Jadvalni daftaringizda to‘ldiring EPIK TUR VA JANRLAR HAQIDA BILIB OLAMIZ Badiiy adabiyot uch asosiy turga bo‘linadi. Har bir tur, o‘z navbatida ko‘plab janrlarni o‘z ichiga oladi. Download 125.44 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling