Dars maqsadi: Talabalarga yaxshi, sifatli ta'lim berish Dars turi : amaliy Darsning borishi: Oʻtilgan mavzu bayoni
Download 6.31 Kb.
|
Allanazorov Husanboy kauching
- Bu sahifa navigatsiya:
- Darsning borishi: Oʻtilgan mavzu bayoni
- Uyga vazifa : Keyingi darsga tayyorgarlik koʻrish. Bugungi mavzuni oʻzlashtirish.
Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti pedagogika va psixologiya yoʻnalishi 3- kurs sirtqi taʼlim Allanazorov Husanboyning talabasi tayyorlagan dars ishlanmasi 28.04.2023 Dars mavzusi: Konsultantlarga qoʻyiladigan talablar Dars maqsadi: Talabalarga yaxshi, sifatli ta'lim berish Dars turi : amaliy Darsning borishi: Oʻtilgan mavzu bayoni : Takrorlash Yangi mavzu bayoni Mavzu: bayoni Kimni malakali kouch deb atash mumkin? Buning uchun nima qilishni bilish kerak? Oliy va maxsus oliy kouchik ma’lumotga ega va bundan tashqari kouchsifatida yetarli amaliy ish tajribasiga ega, mutaxassislar tomonidan yuqori baholangan va kerakli sertifikat bilan tasdiqlangan odam kouchbo‘lishi mumkin. Buni kengroq tushuntirib o'tamiz. Mutaxassis oliy o‘quv yurti — universitet yoki instituting kouchiya fakulteti yoki bo‘limini muvaffaqiyatli yakunlagandan keyin olgan ma ’lumoti umumiy oliy kouchik ta’lim deb ataladi. Kouchiya fani va amaliyoti yo‘nalishlaridan birida ixtisoslashishni ko‘zda tutish ta ’limi maxsus kouchik ma’lumot deb ataladi. Bunday ikki turdagi ta’lim kouchuchun zamonaviy ilmiy asosda va ishni chuqur amaliy tushunish bilan, maslahatchilik bilan shug‘ullanishi uchun zarur, xususan quyidagi savollarga javob bera olishi uchun kerak: Zamonaviy mijozlarning kouchiyasi qanday? Haqiqatda kouchingso‘rab yordam ko‘rsatishga murojaat etgan mijozlar bilan hozirgi paytda nimalarsodir bo’lmoqda? Nima uchun mijozga aynan shunday tavsiyalar kerak? Ushbu tavsiyalar mijozga qanday ta ’sir ko‘rsatishi kerak? Mijozga qanday qilib ilmiy asosda ushbu aniq maslahatlar ahamiyatini tushuntirish kerak? Ushbu barcha savollarga kouchberadigan javoblar mijozga tushunarli bo‘lishi va professional kouchlar uchun ishonchli bolishi kerak. Kouch-maslahatchiningamaliy faoliyati bilan, uning odamlar bilan kouchik ishlash metodlarini okzlashtirish bilan bog‘liq kouchik ta ’lim maxsus amaliy ta’lim deb ataladi. Birinchi navbatda gap oliy ma’lumotli amaliy kouchlarni tayyorlovchi maxsus fakultetlarda o ‘qitiladigan ilmiy asoslangan ish metodlari to‘g‘risida boradi. Kouchuchun katta amaliy ishlar tajribasi kouchiyani o‘qitishi uchun emas, balki odamlarning ancha murakkab hayotiy muammolarini hal etishi uchun zarur. Kouch uchun arnaliy ish tajribasi har doim ham zarur. Bularning barchasi kouch-maslahatchining kasbiy ishi uchun juda muhimdir. Kouchbilim va malakaiardan tashqari qator maxsus shaxsiy sifatlarga cga bo‘lishi kerak. Masalan, u odamlarni yaxshi ko‘rishi, ularning holatlarini so‘zsiz sezishi va tushunishi kerak. Mehribon, chidamli, xushmuomala va mas’uliyatli bo‘lishi kerak. Ushbu talablarga shu sohada mashhur mutaxassis bo‘lgan R. Meyning kouchto‘g‘risida o‘z vaqtida aytgan gaplarini qo'shimcha qilish mumkin. “Maslahatchi-kouch, - deb yozadi u, - odamlarni o ‘ziga jalb qilishi, har qanday odamlar orasida o ‘zini erkin his qilishi, empatiyaga qodir bo‘lishi kerak. Kouch-maslahatchida asosiysi — bu mehribonlik va mijozni tushunishga intilish, unga o ‘zini yaxshi tomonlarini ko‘ra olishga va shaxs sifatida o ‘zining qimmatini anglab yetishga yordam berishdir”. Uyga vazifa : Keyingi darsga tayyorgarlik koʻrish. Bugungi mavzuni oʻzlashtirish. Download 6.31 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling