Dars mavzusi : Son soz turkumi Darsning maqsadi : a Tarbiyaviy
Download 47 Kb.
|
son so'z turkumi. nurimova Dildora
- Bu sahifa navigatsiya:
- Dars usuli
- Masalan
- 1- topshiriq
Nurimova Dildora 2- kurs talaba. Dars mavzusi : Son soz turkumi Darsning maqsadi : a) Tarbiyaviy : Oquvchilarga tarbiyaviy , ahloqiy goyalarni singdirib , Vatanparvarlik , mrhnatsevarlik ruhida tarbiyalash ; b) Talimiy : Oquvchilarga mavzu boyicha nazariy va amaliy malumotlar berib , ularning bilimlarini oshirish ; v) Rivojlantiruvchi : Mustaqil fikrlashni ostirish , savodxonligini oshirish ; g) Kasbga yollovchi : Mavzuni tushuntirish orqali halol , fidoiy , vijdonli , kasb egalari bolishga undash ; d) Milliy istiqlol goyalarini singdirish ; Oquvchilarni milliy istiqlol goyalarini idrok etishga orgatish ; Dars turi : Yangi bilimlarni ozlashtirish Dars uslubi : Korgazmali amaliy Dars usuli : Aqliy hujum Dars jihozi : Mavzu boyicha tayyorlangan korgazmalar , darslik , guruhlarga beriladigan ragbat , jarima va guruh azolariga beriladigan ( 5 ball ) ( 4 ball) , ( 3 ball) shaklidagi kartochkalar darsning borishi : I. Tashkiliy qism a) Salomlashish b) Dars shiori Ona tilim , jonu dilim Sen la olay chuqur bilim
Ilm organmoq har bir muslum va muslima uchun ham qarz , ham farzdir . ( Ushbu hadisni guruhlar aro sharhlash ) g) Sinf oquvchilarini guruhlarga ajratish : 1- guruh - tartib son 2-guruh miqdor son II. Yangi mavzu bayoni : Dars rejasi : a) Son soz turkumi haqida malumot b) MIqdor va tartib sonlar haqida v) Mashqlar bajarish Mavzu ilgor pedagogik texnologiya asosida har bir guruh azolari tomonidan tushuntiriladi . guruhlar va guruh azolari ragbatlantirilib , oqituvchi tomonidan mavzu umumlahstiriladi , yani son mustaqil soz turkumining 3 korinishi bolib , narsalarning son sanogini va tartibini bildirib , qancha ? , necha ?, nechanchi ? soroqlariga javob boladi. Shu xususiyatiga kora sonlar ikkiga ajratiladi : 1. Miqdor sonlar 2. Tartib sonlar Son gapda otga boglansa , aniqlovchi bolib keladi :
Sinfimizda yigirma olti oquvchi bor Son gapda felga boglansa hol , gapning oxirida kelsa kesim vazifasini bajaradi .
U olmadan beshta yedi . Ikki on besh bir ottiz . Oquvchilar , mavzu tushunarli bolsa mashqlar bajaramiz .
1. Onta daftar sotib oldim . 2. Maktab bogida bir yuz ellik ta niholni qurib chiqdilar .
1. Men beshinchi sinfda oqiyman . 2. Biz on oltinchi maktabda oqiymiz .
Miqdor sonlar : On , ikki , tort , besh , olti , yeti , toqqiz Tartib sonlar : birinchi , ushinchi , sakkizinchi
1. Bir otasi , bir onasi , necha yuz ming bolasi . ( quyosh va oy yulduzlar) 2. Bir daraxtada on ikki shoh , har shohida ottiz yaproq , yaprogining bir yogI qora bir yogi oq . ( yil , oy , kecha va kunduz ) 3. Dars samarasi haqida oquvchilar bilan suhbatlashish . 4. Guruhlarning ballarini jamlab , guruh azolarini baholash . 5. Uy ishi : 256 mashq Bizning sinfimiz mavzusida matn tuzish . Unda miqdor va tartib sonlardan foydalaning . Son turkumi orasida , Viqor-la turar son ham Vazifasin bajarishda , Boshqalardan bolmas ham Son narsa buyumlarning Bildiradi sanogin Manosi-la aniqlatar Tartibin va sanogin . Mazmuniga kora ular Bolinishar ikkiga Nomini olishganlar , Vazifasin korsatdim Aniq qilib sonlarning Qunt bilan ilm olsang Bekor ketmas onlaring . Azizlarim , darslikning Har mavzusin egallang . Chuqur bilim olishga Sitqi dildan bel boglang .
Miqdor sonni aniqroq Bilish istab yanada Lozim bolib organmoq , Uni tagin oltiga
Oltita ogloni bor Dildan xizmat etishar . Yalqovlik ularga or , Kuling , aziz oquvchim , Buni bir-bir koraylik Pahlavonlar yumushin Aniq tahlil etaylik Uchunchisin sozlasak , Nomi uning chama son Vazifa aniqlatish chun Beramiz unga imkon . Miqdor sonning bir turi , Jamlovchiga qaraydi . Sanoq sonlarni toplab , Jamlashga doim shaydir Beshinchi farzandimni Atasharlar taqim son Barcahga barobardir . Birinchi galda turar , Sanoq sonlar gerdayib , Son sanogini bildirar Hech ketmasdan qaltayib . Ikkinchisi ham nodir Sanaydi dona dona Tub , bog , bosh va nafar Aniqlikda yagona
qoshsak agar miqdorga hosil bolur dona son , kerakdir dost-u yorga . bazi orimlarda chi , Litr sozin qollaymiz Ogirlik manosida , Grammni ham qollaymiz - tacha , - lar hamda - larcha , Sanaladi qoshimcham . Murakkab emas juda , Atigi uchta ixcham Miqdor son ozagiga , Qoshib qoshimchalar , Chamalayman sanogin , Aniq korsatmay tagin . Yuzlarcha , onlab misol , Keltiraman namuna Dostim aniq anglab ol , Yodingdan chiqmasin- a Men jamlovchi , jamlovchi , Ozin ishga choglovchi . Tarqoq sonlarni darhol , Birlashtirib boglovchi . Miqdor son ozagiga , Qoshsang agar qoshimcham Inoqlikni yoritgan , sonlar hosil etaman
ov , - ala ovlon mening , sanaladi qoshimcham Tinch va totuv yashasak Juda soz bolar korkam . Ikkovlon ham beshala , Menga misol boladi . Sonlar hosil qilishda Oy komakka keladi Qoshimchalarin qoshib Bolmaydi barcha songa Ikkidan , yettigacha Egadir bu imkonga
Yangi son hosil etar Taqsim kerak bolsa qar Bir pasda ishi bitar Uchtadan , oltitadan Juda kop bunga misol Taqsimlash vazifasin Yodinda tut , uqib ol Kasr son ham guruhning Biz azosi sanalmish Ogalari safida Oltinchi bolib turmush Ifodalar butunning Qancha miqdor qismini Hayotingizda uchrar deyarli u har kuni misol : sakkizdan olti , bir butun , ondan uchdir buni anglab yetmasang u senga keyin kechdir Ikkinchi guruhda chi Tartib son turar tanho Navbatni bildiradi , Xato qilmasdan aslo
Qoshar u ham qoshimcha Yangi sonlar yasash chun Ter tokar dildan ancha Unlidan song nchi va , Undoshdan keyin inchi Shunday qilib tartibni Korsatadi birinchi Download 47 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling