DARSNING MAVZUSI: Kitob – bilim manbayi
Vaqt: 45 minut
|
O’quvchilar soni: ____ ta
|
|
Darsning shakli va turi
|
Axborotli aralash dars, bilim va ko’nikmani chuqurlashtirish bo’yicha mashg’ulot.
|
|
Dars rejasi/ Darsning tuzilishi
|
1.O’tilgan mavzuni mustahkmlash.
2.Yangi mavzu bayoni.
4.Uyga vazifa berish.
|
|
Pedagogik vazifalar:
O`quvchilarda kitobga bo`lgan qiziqishni orttirish, Kitob o`qishga rag`batlantirish.
|
O’quv faoliyati natijalari:
Kitob haqida ko`proq tasavvurga ega bo`ladilar, Kitob o`qish uchun kerakli tavsifa va ko`nikmalarni egallaydilar
|
|
Ta’lim usullari
|
Tezkor savol-javob, aqliy hujum va boshqalar.
|
|
Ta’lim shakli
|
Frontal, jamoaviy, guruhlarda ishlash.
|
|
Ta’lim vositalari
|
Dars matni, texnika vositalari va boshqalar.
|
|
Ta’lim berish sharoiti
|
Maxsus texnika vositalari bilan jihozlangan, guruhli shakllarda ishlashga mo’ljallangan xonalar
|
|
Monitoring va baholash
|
Og’zakii so’rov : tezkor- so’rov va boshqalar.
|
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
Ish bosqichlari va shakli
|
Faoliyat
Ta’lim beruvchi
|
Ta’lim oluvchilar
|
1-bosqich. O’quv mashg’ulotiga kirish (10 minut)
|
Mavzuning nomi,maqsad va kutilayotgan natijalar hamda mashg’ulot rejasi bilan tanishtiradi.
Mavzu bo’yicha asosiy tushunchalarni,mustaqil ishlash uchun adabiyotlar ro’yxatini aytadi.
O’quv mashg’ulotida 0’quv ishlarini baholash mezonlari bilan tanishtiradi.
|
Tinglaydilar, yozib oladilar. Aniqlashtiradilar, savollar beradilar.
Mashqlarni shartiga qarab yozma bajaradilar.
|
2-bosqich. Asosiy (10 minut)
|
2.1Tezkor-so’rov,savol-javob,aqliy hujum orqali bilimlarni faollashtiradi.
2.2 Dars mashg’ulotining rejasi va tuzilishiga muvofiq ta’lim jarayonini tashkil etish bo’yicha harakatlar tartibini bayon qiladi.
|
Javob beradilar, yozadilar. Guruhlarda ishlaydilar, taqdimot qiladilar va hokazo
|
3-bosqich.
Yakuniy(15
minut)
|
3.1.Mavzu bo’yicha yakun qiladi.
3.2.Guruhlar ishini baholaydilar,Darsning maqsadga erishish darajasini tahlil qiladi.
3.3.Mustaqil ish uchun topshiriq beradi va uning baholash mezonlari bilan tanishtiradi.
|
O’z-o’zini hamda o’zaro baholashni o’tkazadilar. Savol beradilar, topshiriqni yozadilar
|
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: Kitob haqida kengroq tushuncha olish;
Tarbiyaviy: Kitobga bo`lgan qiziqish va mehrni orttirish.
Rivojlantiruvchi: Kitob o`qish ko`nikmalarini shakllantirish.
Darsning turi: yangi bilim,ko’nikma, malakalarni shakllantiruvchi dars.
Darsning metodi: suhbat metod,savol-javob, “O’rgimchak to’ri” metodi, test.
Darsning jihozi: kitoblar, rasmlar, tarqatma material va test topshiriqlari.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism.Salomlashish,yo’qlama,darsga tayyorlash.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash.
VI.Uyga vazifa.
O`tilgan mavzuni takrorlash.
Do'stlaringiz bilan baham: |