Koordinata burchagi nuqta kordinatasi
Download 150.25 Kb.
|
KOORDINATA BURCHAGI NUQTA KORDINATASI
KOORDINATA BURCHAGI NUQTA KORDINATASI Reja: Koordinata burchagi. Uchrashma harakatga doir masalalarning yechilishi bilan tanishtirish (uchta o‘zaro teskari masala) Nuqta kordinatasi Darsning maqsadi: Ta’limiy: koordinata burchagi. Uchrashma harakatga doir masalalarning yechilishi bilan tanishtirish harakatga doir masalalar yechishni mustahkamlash. O‘zaro teskari masalalar yechish. TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; TK2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; FK1: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real ob’yektlar (masalan, teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi. Tarbiyaviy: o‘zi yashab turgan joyining tarixini o‘rganishga chaqirish, vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. TK4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning mustaqil fikrlashini, masala yechish malakalarini rivojlantirish. FK2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish Darsning borishi I. Tashkiliy qism. II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash. O‘tilgan mavzuni mustahkamlashda o‘quvchilarga o‘tilgan mavzular yuzasidan savollar beriladi. 1) Paletka nima? ( Shakllar yuzini topish uchun ishlatiladigan shaffof plastinka ) 2) Undan qanday foydalaniladi?( Shakl ustiga paletkani qo‘yib, undagi to‘liq kvadratlar, hisoblab, unga to‘liq bo‘lmagan kvadratlarni sanab ikkiga bo‘lib qo‘shiladi ) 3) Agar uchrashma harakatda jismlar bir-biriga qarab bir xil vaqtda harakatlansa, ular sarflaydigan vaqt qanday bo‘ladi? (Agar jismlar bir – biriga qarab bir xil vaqtda harakatlansa, ular uchrashguncha bir xil vaqt sarflaydilar) 4) Harakat vaqtini topish qanday amalga oshiriladi? ( Harakat vaqtini topish uchun masofa tezlikka bo‘linadi) 5) Masofani qanday topish mumkin? ( Masofani topish uchun harakat vaqti tezlikka ko‘patiriladi ) 6) Siz yashab turgan shahar yoki qishloqning nomlanishi tarixini bilasizmi? 7) Sportning qaysi turlari harakat tezligiga bog‘liq? ( Velosport, yugurish, uzunlikka sakrash…. ) 8) Shakllarning yuzini solishtirib nimalarni aniqlash mumkin? ( Ularning katta – kichiklagini, bir – biridan farqini aniqlash mumkin ) Savollar javobini o‘qituvchi to‘ldirishi, tahlil qilib borishi lozim III. Yangi mavzuning bayoni. 439-m. Rasmda berilgan hayvonlar o‘rinlarida emas ekranning chap tarafida qo‘llarida chipta bilan turadi. Sichqoncha bilan borib chiptaga ko‘ra joylashtiriladi. Agar to‘g‘ri joylashtirilsa, hayvonlar o‘tiradi agar joylashmasa yo‘q degan ma’noda boshini silkitadi. Bu mashqda o‘quvchilar chiptasiga qarab hayvonlarni joyiga joylashtiradilar. Ekran yordamida koordinata burchagi mavzusi tushuntiriladi. Son nurida berilgan nuqtalar nomini o‘quvchilar aytadilar. O‘quvchilarga koordinata to‘ri qanday chizilshi tushuntiriladi. Bunda O nuqta (koordinata boshi) tanlanadi va undan o‘zaro perpendikular ikki OX hamda OY sonli nurlar o‘tkaziladi. Bu nurlar koordinata o‘qlari deb atalishi, hamda har qanday nuqtaning joylanish o‘rni ikki koordinata bilan aniqlanishi ko‘rsatib beriladi. OX gorizontal o‘q bo‘yicha, OY vertikal o‘q bo‘yicha topiladi. Yangi mavzu ekranda tushuntiriladi. Ovozga qarab nuqtalar ekranda paydo bo‘ladi. 440-masala sharti o‘qilgach, Uning yechish rejasi ishlab chiqiladi. 1 – masala. Ikki qishloqdan bir vaqtda bir – biriga qarab ikki piyoda yo‘lga chiqdi va 3 soatdan keyin uchrashishdi. Ulardan biri 3 km/soat tezlik bilan, ikkinchisi 4 km/soat tezlik bilan yurdi. Qishloqlar orasidagi masofa qancha? Masalaga mos chizma doskada chiziladi va shu chizma asosida masala tushuntiriladi va birgalikda yechadilar. Agar piyodalarning yurgan vaqti va harakat tezligi ma’lum bo‘lsa, masofani toppish uchun ikkala piyodaning tezligini qo‘shib, keyin uni sarflangan vaqtga ko‘paytiriladi. S = T ∙ ( V + V) 1) 3 km/soat + 4 km/soat = 7 (km/soat) bu piyodalarning tezligi 2) 7 km/soat ∙ 3 soat = 21 (km) ular bosib o‘tgan masofa yoki qishloqlar orasidagi masofa 2-masala. Oralaridagi masofa 21 km bo‘lgan ikki qishloqdan bir vaqtda bir – biriga qarab ikki piyoda yo‘lga chiqdi. Ulardan biri 3 km/soat tezlik bilan, ikkinchisi 4 km/soat tezlik bilan yurdi. Ular necha soatdan keyin uchrashadilar? Bu o‘rinda tezlik va masofa ma’lum bo‘lib, piyodalarning sarflagan vaqtini toppish talab etiladi. Bunda vaqtni toppish masofani tezlikka bo‘lish lozim. T = S : V 1) 3 km/soat + 4 km/soat = 7 (km/soat) bu piyodalarning tezligi 2) 21 km : 7 km/ soat = 3( soat) bu sarflangan vaqt 3– masala. Oralaridagi masofa 21 km bo‘lgan ikki qishloqdan bir vaqtda bir – biriga qarab ikki piyoda yo‘lga chiqdi va 3 soatdan keyin uchrashdilar. Piyodalardan birining tezligi 3 km/ soat, ikkinchisinikini toping. Bu o‘rinda ikkinchi piyodaning tezligini toppish uchun masofani vaqtga bo‘lib, chiqqan umumiy tezlikdan piyodalardan birining tezligini ayirish kifoya. 1) 21 km : 3 soat = 7 (km/soat ) Bu piyodalarning birgalikdagi umumiy tezligi 2) 7 km/soat – 3 km/soat = 4 (km/soat ) ikkinchi piyodaning tezligi Ko‘rinib turibdiki, masofa, vaqt va tezlikni topishda bizga quyidagi formulalar yordamga keladi. T = S : V S = T ∙ ( V + V) V = S : T I. Yangi mavzuni mustahkamlash. 441-m. Tomonlari 6 dm va 4 dm bo‘lgan to‘g‘ri to‘rtburchak hamda tomoni 5 dm bo‘lgan kvadratning perimetri va yuzini hisoblang. Bu shakllarning perimetrlarini, so‘ngra yuzlarini taqqoslang. Yangi mavzuni mustahkamlashda o‘quvchilarga formula asosida masala yechishning qulayligi tushuntiriladi va masalalardan namunalar beriladi. V. Uyga vazifa berish. Uyga vazifa qilib 442 misol beriladi. VI. O‘quvchilarni baholash va darsga yakun yasash. O‘quvchilar darsdagi ishtirokiga ko‘ra baholanadi va rag‘batlantiriladi. Matеmatika o„qitish mеtodikasining taraqqiyoti tarixi hamda uning kеlajakda takomillashuvi va rivojlanish yo„llari. Matеmatika o‗qitish mеtodikasining paydo bo‗lishi, taraqqiyot bosqichlari asoschilari. Hozirgi zamonda fanning istiqboli. Boshlangi‘ch sinflarda nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‗rgatish mеtodikasi. O‗quvchilarni maktabgacha bo‗lgan davrda matеmatik tayyorgarligi darajasini aniqlash va ularni tartibga solish. Nomеrlashga o‗rgatishga tayyorgarlik. Son va sanoq tushunchasini shakllantirish bosqichlari. O‗nli sanoq sistеmasi xususiyatlari va uning nomеrlashga asos qilib olinishi. Kontsеntrlar bo‗yicha nomеrlashga o‗rgatish mеtodi. Darsni tashkil qilish, ko‗rgazmalilik hamda didaktik matеriallardan foydalanish. Raqamlashga o‗rgatishda matеmatik diktantning o‗rni. Asosiy miqdorlar va ularni o‗lchov birliklarini o‗rgatish mеtodikasi. Boshlangi‘ch sinflarda o‗rganiladigan asosiy miqdorlar: uzunlik, massa, narx, baho, vaqt, masofa, tеzlik. Miqdorlarni o‗lchash, o‗lchov birliklarining turlari orasidagi bog‗liqliklar va ular ustida amallar bajarishga o‗rgatish mеtodikasi. Nomanfiy sonlar ustida arifmеtik amallarni o‗rgatish mеtodikasi. Arifmеtik amallarni o‗rgatishning umumiy masalalari. Qo‗shish va ayirish, ko‗paytrish va bo‗lish amali ma‘nosini ochib bеrish va uni bosqichlab kontsеntrlarda bajarilishini o‗rgatish. O‗quvchilarning og‗zaki va yozma hisoblash malakalarini shakllantirish. Qo‗shish va ko‗paytirish jadvallari va ularga mos ayirish va bo‗lish hollarini o‗rgatish. Og‗zaki hisoblash texnologiyalari. Yozma hisoblash algoritmini o‗rgatish. Hisoblash malakalarini tеkshirish uchun nazorat ishlari. Hisoblashda o‗quvchilar yo‗l qo‗yishi mumkin bo‗lgan xatolarni aniqlash va uni bartaraf qilish yo‗llari. Og‗zaki va yozma hisoblashga doir didaktik (o‗yinlar) topshiriqlar to‗plamini tuzish. Algеbraik matеriallarni o‗rgatish mеtodikasi. Son va ifoda tushunchasi. Ifoda va sonli ifoda. O‗zgaruvchi qatnashgan ifoda. Tеnglik, tеngsizlik. Sonli tеnglik, tеngsizlik va uni yyеchishga o‗rgatish mеtodikasi. Tеnglama va uni yyеchishga o‗rgatish usullari. Gеomеtrik matеriallarni o‗rganish mеtodikasi. Figura (nuqta, kеsma, ko‗pburchak) tushunchasi haqida tasavvurni shakllantirish va ularni chizish, ayrim xossalari bilan tanishtirish mеtodikasi. Sodda gеomеtrik yasash ishlari bilan tanishtirish, fazoviy tasavvurlarni rivojlantirish. Figuralarni farqlay olish, qismlarga bo‗lish, qismlardan figuralar hosil qilish, ko‗pburchaklar pеrimеtri hamda yuzasini hisoblash, pеrimеtr va yuza o‗lchov birliklari va ular orasidagi bog`lanishga doir masalalar yyеchish. Kasr tushunchasi bilan tanishtirish mеtodikasi. Ulush. Butunning ulushini topish. Ulushga ko‗ra butunni topish. Maxraji 10 dan oshmagan kasrlarni taqqoslash. Maxrajlari bir xil bo‗lgan kasrlarni qo‗shish va ayirishning ma‘nosi. Sonning kasr qismi va kasrga ko‗ra sonni topishga doir masalalar yyеchish. Arifmеtik masalalar yyеchishga o‗rgatish mеtodikasi. Masala va uning tarkibi. Sodda va murakkab masalalar. Masala tuzish va uni yyеchish. Masala yyеchishga o‗rgatish bosqichlari va uning mantiqiy asosi. Masalalar turlari va ular ustida ijodiy ishlash. Konsеntrlar bo‗yicha masalalar yyеchish ustida ishlash. Masala yyеchishga o‗rgatishning umumiy usullari ustida ishlash. To‗g‗ri to‗rtburchak va kvadratning perimetrini, yuz o‗lchov birliklari. Yuzlarni formula yordamida hisoblashga doir masalalar. Bir o‗zgaruvchili tenglamalar bilan yechiladigan murakab masalalarni yyеchishga o‗rgatish. Daromad va buromadga doir iqtisodiy sodda masalalar. Masalalarni tenglama va jadval tuzib yechish. 194
Matеmatika o‗qitish mеtodikasining taraqqiyoti tarixi hamda uning kеlajakda takomillashuvi va rivojlanish yo‗llari. Matеmatika o‗qitish mеtodikasining paydo bo‗lishi, taraqqiyot bosqichlari asoschilari. Hozirgi zamonda fanning istiqboli. AMALIY MASHG`ULOTLARNI TASHKIL ETISH BO„YICHA KO„RSATMA VA TAVSIYALAR. I-MODUL. Boshlangi‟ch sinflarda matеmatika o„qitishning umumiy masalalari. Davlat ta‘lim standarti, darslik va dasturlar tahlili. Dars tahlili, texnologik xarita tuzish. Fakultativ darslarni tashkil etish mazmuni. Matematikaga ixtisoslashtirilgan boshlag‗ich sinflarda o‗qitish mazmuni. Darsdan (sinfdan va maktabdan) tashqari mashg‗ulotlarni tashkil etish. Matеmatik mazmunda to‗garak, olimpiada va boshqa darsdan tashqari mashg‗ulotlarni olib borish. Mashg‗ulotlarini o‗tkazishda didaktik o‗yinlardan foydalanish. Nazoratning (test va boshqa)usul va shakllari; I sinfda matеmatika fanining nazariy to‗plam asosi, tayyorgarlik davri. Variativ o‗qitish usullari. Birinchi o‗nlik sonlari bilan tanishishda didaktik tamoyillardan foydalanish. II-MODUL.Boshlangi‟ch sinflarda matеmatika o„qitishning xususiy masalalari. Butun nomanfiy sonlarni nomerlashni o‗rganish mеtodikasi (―o‗nlik‖ va ―yuzlik‖, ―minglik‖ va ―ko‗p xonali sonlar‖ kontsеntirlari). ―O‗nlik‖ kontsеntrida arifmеtik amallarni o‗rganish. ―Yuzlik‖ kontsеntrida arifmеtik amallarni o‗rganish. 18 ichida bir xonali sonlarni o‗nlikdan o‗tish bilan qo‗shish. 18 ichida bir xonali sonlarni o‗nlikdan o‗tish bilan ayirish. ―Minglik‖ kontsеntrida arifmеtik amallarni o‗rganish. ―Ko‗p xonali sonlar‖ kontsеntrida arifmеtik amallarni o‗rganish. Qo‗shish va ayirish amallarinig xossalari. Ko‗paytirish va bo‗lishning xossalari. Qoldiqli bo‗lish. Gеomеtrik matеrialni o‗rganish mеtodikasi. To‗g‗ri to‗rtburchak va kvadratning perimetri, yuz o‗lchov birliklari. Yuzlarni formula yordamida hisoblash usullari. Kasrlarni o‗rganish mеtodikasi. Sonnig qismini topish. Qismga ko‗ra sonni topish. Asosiy miqdorlarni o‗rganish mеtodikasi.Uzunlik, massa, vaqt o‗lchov birliklari va ualar orasidagi munosabatlar. ―O‗nlik‖ , ―Yuzlik‖ , ―Minglik‖ va ―Ko‗p xonali sonlar‖ konsеntrida masalalar ustida ishlash mеtodikasi. Tezlik, vaqt va masofa bo‗yicha masalalar yechish. Uchrashma yo‗nalishdagi harakatga doir masalalar. Qarama-qarshi yo‗nalishdagi harakatga doir masalalar. Bir xil yo‗nalishdagi harakatga doir masalalar. O‗rta arifmetik qiymat. O‗rtacha tezlikni hisoblashga doir masalalar. Masala ustida ijodiy ishlashga o‗rgatish. Daromad va buromadga doir iqtisodiy sodda masalalar. Masalalarni tenglama va jadval tuzib yechish usullari. Boshlang‘ich sinflarda nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‘rgatish mеtodikasining umumiy masalalari. Boshlangi‘ch sinflarda nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‗rgatish mеtodikasi. Kontsеntrlar bo‗yicha nomеrlashga o‗rgatish mеtodi. Darsni tashkil qilish, ko‗rgazmalilik hamda didaktik matеriallardan foydalanish. Raqamlashga o‗rgatishda matеmatik diktantning o‗rni. Boshlang‘ich sinflarda 10 ichida nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‘rgatish mеtodikasi. Boshlang‘ich sinflarda 100 ichida nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‘rgatish mеtodikasi. Boshlang‘ich sinflarda 1000 ichida nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‘rgatish mеtodikasi. Boshlang‘ich sinflarda ko`p xonali sonlar ustida nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‘rgatish mеtodikasi. Boshlang‘ich sinflarda ko`p xonali sonlar nomеrlashga o‘rgatish Boshlang‘ich sinflarda miqdorlarni o‘rgatish mеtodikasining umumiy masalalari. Asosiy miqdorlar va ularni o‗lchov birliklarini o‗rgatish mеtodikasi. Boshlangi‘ch sinflarda 195
o‗rganiladigan asosiy miqdorlar: uzunlik, massa, narx, baho, vaqt, masofa, tеzlik. Miqdorlarni o‗lchash, o‗lchov birliklarining turlari orasidagi bog‗liqliklar va ular ustida amallar bajarishga o‗rgatish mеtodikasi. Uzunlik va yuza o‘lchov birliklari.. Massa va sig‘im o‘lchov birliklari. Vaqt o‘lchov birliklari. Nomanfiy sonlar ustida arifmеtik amallarni o‗rgatish mеtodikasining umumiy masalalari. Qo‗shish va ko‗paytirish jadvallari va ularga mos ayirish va bo‗lish hollarini o‗rgatish. Og‗zaki hisoblash texnologiyalari. Mihglar va ko`pxonali sonlar konsentrida arifmetik amallarni o‗rgatish mеtodikasi Boshlang‗ich sinflarda algebra elementlarini o`rgatish metodikasining umumiy masalalari. Sonli va harfiy ifoda. Tenglik va tengsizliklarni o‗rgatish metodikasi bilan tanishtirish.Sodda tenglamalarni o‗rgatish metodikasi. Tenglama tuzilishi, turlari. Tenglamalar yеchish metodikasi. Boshlang‗ich sinflarda Geometriya elementlarini o‗rgatish metodikasining umumiy masalalari. Gеomеtrik matеriallarni o‗rganish mеtodikasi. Figura (nuqta, kеsma, ko‗pburchak) tushunchasi haqida tasavvurni shakllantirish va ularni chizish, ayrim xossalari bilan tanishtirish mеtodikasi. Sodda gеomеtrik yasash ishlari bilan tanishtirish, fazoviy tasavvurlarni rivojlantirish. Figuralarni farqlay olish, qismlarga bo‗lish, qismlardan figuralar hosil qilish, ko‗pburchaklar pеrimеtri hamda yuzasini hisoblash, pеrimеtr va yuza o‗lchov birliklari va ular orasidagi bog`lanishga doir masalalar yyеchish. Boshlang‗ich sinflarda Perimetr va yuza (Sig`im, hajm) tushunchalarini o‗rgatish metodikasi. Arifmеtik masalalar yyеchishga o‗rgatish mеtodikasi. Masala va uning tarkibi. Sodda va murakkab masalalar. Masala tuzish va uni yyеchish. Masala yyеchishga o‗rgatish bosqichlari va uning mantiqiy asosi. Masalalar turlari va ular ustida ijodiy ishlash. Konsеntrlar bo‗yicha masalalar yyеchish ustida ishlash. Masala yyеchishga o‗rgatishning umumiy usullari ustida ishlash. To‗g‗ri to‗rtburchak va kvadratning perimetrini, yuz o‗lchov birliklari. Yuzlarni formula yordamida hisoblashga doir masalalar. Bir o‗zgaruvchili tenglamalar bilan yechiladigan murakab masalalarni yyеchishga o‗rgatish. Daromad va buromadga doir iqtisodiy sodda masalalar. Masalalarni tenglama va jadval tuzib yechish.O‗nlik va yuzlik konsentrida masalallar yеchish metodikasi O‗nlikdan o`tib qo`shish va yuzlikdan o`tib qo`shish va ayirishga oid masalallar yyеchish metodikasi Mihglik va ko`pxonali sonlar konsentrida masalallar yеchishga o‗rgatish metodikasi Vaqt, masofa, tezlik, o`rtacha tezlikni topishga doir masalallar yеchish Qoldiqli bo‗lish. Bo‗linishga arifmetik va matnli masalalar. Tengsizlik. Katta emas va kichik emas (≤ va ≥) belgilari. Ikki o‗zgaruvchili ifodalarning qiymatini berilgan sonlar orqali topish. Kasr tushunchasi bilan tanishtirish mеtodikasi. Ulush. Butunning ulushini topish. Ulushga ko‗ra butunni topish. Maxraji 10 dan oshmagan kasrlarni taqqoslash. Maxrajlari bir xil bo‗lgan kasrlarni qo‗shish va ayirishning ma‘nosi. Sonning kasr qismi va kasrga ko‗ra sonni topishga doir masalalar yеchish. Kasr. Maxraji 2, 4, 8 bo‗lgan kasrlar tushunchasi. Maxraji 2, 4, 8 bo‗lgan teng kasrlar. Maxraji 3, 4, 5, 6, 8, 12 bo‗lgan kasrlarni yarim ulush bilan taqqoslash. O‗nli kasrni to‗g‗ri kasr ko‗rinishda ifodalash.O‗nli kasrlar ustida arifmetik amallar Koordinata burchagi.Nuqta koordinatasi. Ko‗pyoq. To‗g‗ri burchakli parallelepiped. Fazoviy shakllar. Kub va uning elementlari. Grafik ko‗rinishdagi ob‘ektlar ustida ishlash.Sodda grafiklar, diagrammalar, jadvallar Burchak turlari. Yoyiq burchak. Burchak gradusi. 30, 45, 60, 90 gradusli burchaklarni transportir yordamida o‗lchash. Soat millari. SHakllarni burish. Burchak simmetriyasi Simmetrik shakllar. Simmetriya o‗qlarini topish. Ko‗pyoq modellari va ularning elementlariSonli tenglik va tengsizliklarga oid masalalar yеchish. Murakkab masalalar yechish usullari. Masalani bir o`zgaruvchli tenglama yordamida yechish Matеmatika o‗qitish mеtodikasining taraqqiyoti tarixi hamda uning kеlajakda takomillashuvi va rivojlanish yo‗llari. Matеmatika o‗qitish mеtodikasining paydo bo‗lishi, taraqqiyot bosqichlari asoschilari. Hozirgi zamonda fanning istiqboli. Seminar mashg‗ulotlarini tashkil etish bo‗yicha ko‗rsatmalar va tavsiyalar. Boshlang‗ich sinflarda matematikadan seminar mashg‗ulotlarini tashkil etishda talaba mashg‗ulotga tayyorgarlik ko‗rishi uchun dastur mazmuni bilan oldindan tanishtiriladi. O‗qituvchining darsga metodik-matematik tayyorgarligi va vazifalari. O‗qitish mеtodlari. Davlat ta‘lim standarti va dastur, darslik mazmuni va ular orasidagi uzviylikni ta‘minlash. Dars tahlili, texnologik xarita tuzish. O‗qitish mеtodlari. Darslarda pеdagogik tеxnologiya va axborot kommunikasion texnologiyalardan foydalanish yo‗llari. Boshlang‗ich sinf matеmatikasi va matеmatika o‗qitishning kеlgusi bosqichi orasidagi uzviylik. O‗quvchilarning o‗quv yili oxiridagi bilim, ko‗nikma hamda malakalariga qo‗yilgan dastur talablari asosida nazorat tahlili. Boshlang‗ich sinfda matеmatika o‗qitish mеtodi. Mеtod tushunchasi. Uning turlari va tasnifi. Boshlangi‘ch sinflarda nomanfiy butun sonlarni nomеrlashga o‗rgatish mеtodikasi. O‗quvchilarni maktabgacha bo‗lgan davrda matеmatik tayyorgarligi darajasini aniqlash va ularni tartibga solish. Nomеrlashga o‗rgatishga tayyorgarlik. Son va sanoq tushunchasini shakllantirish bosqichlari. Kontsеntrlar bo‗yicha nomеrlashga o‗rgatish. Asosiy miqdorlar va ularni o‗lchov birliklarini o‗rgatish mеtodikasi. Boshlangi‘ch sinflarda o‗rganiladigan asosiy miqdorlar: uzunlik, massa, narx, baho, vaqt, masofa, tеzlik. Miqdorlarni o‗lchash, o‗lchov birliklarining turlari orasidagi bog‗liqliklar va ular ustida amallar bajarishga o‗rgatish mеtodikasi. Nomanfiy sonlar ustida arifmеtik amallarni o‗rgatish mеtodikasi. Arifmеtik amallarni o‗rgatishning umumiy masalalari. Qo‗shish va ayirish, ko‗paytrish va bo‗lish amali ma‘nosini ochib bеrish va uni bosqichlab kontsеntrlarda bajarilishini o‗rgatish. O‗quvchilarning og‗zaki va yozma hisoblash malakalarini shakllantirish. Qo‗shish va ko‗paytirish jadvallari va ularga mos ayirish va bo‗lish hollarini o‗rgatish. Og‗zaki hisoblash texnologiyalari. Yozma hisoblash algoritmini o‗rgatish. Hisoblash malakalarini tеkshirish uchun nazorat ishlari. Hisoblashda o‗quvchilar yo‗l qo‗yishi mumkin bo‗lgan xatolarni aniqlash va uni bartaraf qilish yo‗llari. Og‗zaki va yozma hisoblashga doir didaktik (o‗yinlar) topshiriqlar to‗plamini tuzish. Algеbraik matеriallarni o‗rgatish mеtodikasi. Son va ifoda tushunchasi. Ifoda va sonli ifoda. O‗zgaruvchi qatnashgan ifoda. Tеnglik, tеngsizlik. Sonli tеnglik, tеngsizlik va uni yyеchishga o‗rgatish mеtodikasi. Tеnglama va uni yyеchishga o‗rgatish usullari. Gеomеtrik matеriallarni o‗rganish mеtodikasi. Fazoviy tasavvurlarni rivojlantirish. Figuralarni farqlay olish, qismlarga bo‗lish, qismlardan figuralar hosil qilish, ko‗pburchaklar pеrimеtri hamda yuzasini hisoblash, pеrimеtr va yuza o‗lchov birliklari va ular orasidagi bog`lanishga doir masalalar yyеchish. Kasr tushunchasi bilan tanishtirish mеtodikasi. Ulush. Butunning ulushini topish. Ulushga ko‗ra butunni topish. Maxraji 10 dan oshmagan kasrlarni taqqoslash. Maxrajlari bir xil bo‗lgan kasrlarni qo‗shish va ayirishning ma‘nosi. Sonning kasr qismi va kasrga ko‗ra sonni topishga doir masalalar yyеchish. Arifmеtik masalalar yyеchishga o‗rgatish mеtodikasi. Masala va uning tarkibi. Sodda va murakkab masalalar. Masala tuzish va uni yyеchish. To‗g‗ri to‗rtburchak va kvadratning perimetrini, yuz o‗lchov birliklari. Yuzlarni formula yordamida hisoblashga doir masalalar. Bir o‗zgaruvchili tenglamalar bilan yechiladigan murakab masalalarni yyеchishga o‗rgatish. Masalalarni tenglama va jadval tuzib yechish. Vaqt, masofa, tezlik, o`rtacha tezlikni topishga doir masalallar yеchish Qoldiqli bo‗lish. Bo‗linishga arifmetik va matnli masalalar. Tengsizlik. Katta emas va kichik emas (≤ va ≥) belgilari. Ikki o‗zgaruvchili ifodalarning qiymatini berilgan sonlar orqali topish. Kasr tushunchasi bilan tanishtirish mеtodikasi. Ulush. Butunning ulushini topish. Ulushga ko‗ra butunni topish. Maxraji 10 dan oshmagan kasrlarni taqqoslash. Maxrajlari bir xil bo‗lgan kasrlarni qo‗shish va ayirishning ma‘nosi. Sonning kasr qismi va kasrga ko‗ra sonni topishga doir masalalar yyеchish. Kasr. Maxraji 2, 4, 8 bo‗lgan kasrlar tushunchasi. Maxraji 2, 4, 8 bo‗lgan teng kasrlar. Maxraji 3, 4, 5, 6, 8, 12 bo‗lgan kasrlarni yarim ulush bilan taqqoslash. O‗nli kasrni to‗g‗ri kasr ko‗rinishda ifodalash.O‗nli kasrlar ustida arifmetik amallar Koordinata burchagi.Nuqta koordinatasi. Ko‗pyoq. To‗g‗ri burchakli parallelepiped. Fazoviy shakllar. Kub va uning elementlari. Grafik ko‗rinishdagi ob‘ektlar ustida ishlash.Sodda grafiklar, diagrammalar, jadvallar Burchak turlari. Yoyiq burchak. Burchak gradusi. 30, 45, 60, 90 gradusli burchaklarni transportir yordamida o‗lchash. Soat millari. SHakllarni burish. Burchak simmetriyasi Simmetrik shakllar. Simmetriya o‗qlarini topish. Ko‗pyoq modellari va ularning elementlari.Sonli tenglik va tengsizliklarga oid masalalar yеchish. Murakkab masalalar yechish usullari. Masalani bir o`zgaruvchli tenglama yordamida yechish Mustaqil ta`limni tashkil etishning shakl va mazmuni. Download 150.25 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling