Ko‘pburchak va uning perimetri Darsning maqsadi: a ta’limiy maqsad
Download 0.83 Mb.
|
msysara
- Bu sahifa navigatsiya:
- Ko‘pburchak va uning perimetri
- Milliy va umummadaniy kompetensiya
- Dars turi
- III.Yangi mavzu bayoni.
- 4-misol.
- V. Darsni yakunlash.
Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumani Xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi 37-umumiy o’rta ta’lim maktabi Boshlang’ich sinf o’qituvchisi Djalilova Maysaraning 2-sinflar uchun Matematika Fanidan 1 soatlik ochiq dars ishlanmasi Dars mavzusi: Ko‘pburchak va uning perimetri Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish,narsalarning xossalari haqida tushuncha berish .b) tarbiyaviy maqsad : O’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini shakllantirish.d) rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish . Milliy va umummadaniy kompetensiya:hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana olish va bu usullar samarali ekanligini tushuna olish; Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza olish; Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars Dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , tushuntirish , “G’aroyib xalta”, “Futbol ” o’yinlari Dars jihozi: darslik,tarqatma materiallar va testlar,ko’rgazmali qurollar , notebook,multimedia. Darsning borishi.
I.Taskiliy qism. O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash .O’quvchilar diqqatini darsga jalb etish . II.O’quvchilar bilan kirish suhbati o’tkazish.O’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish. O’quvchilarga matematikadan birinchi dars ekanligi bu darslarda sanashni, cho’plardan shakllar yasashni , misollar , masalalar yechishni , geometrik shakllarni o’rganish tushuntiriladi . III.Yangi mavzu bayoni.O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi. Yurtboshimiz tomonidan 1-misol. Shakllarning perimetrini topamiz va taqqoslaymiz. P = 2*( a+a ) = 2*( 2m + 2m) = 2*4m = 8 metr 4 4 4 6 1 2-misol. Ikkinchi shaklning perimetri nimaga teng? 3-misol. Chizma asosida masala tuzamiz va yechamiz. 15 20 4-misol. Shakllarning perimetrlarini taqqoslaymiz. To’g’ri to’rt burchak P = 2*( a+b ) = 2*( 6 m + 8 m) = 2*14 m = 28 metr Besh burchak P = a+b+c+d+l=4sm+3sm+3sm+4sm+6sm= 20 sm IV.Yangi mavzuni mustahkamlash. Bugungi darsda nimalarni o’rgandingiz ? Geometrik shakllar nomini ayting . O’quvchilardan narsalarning rangi , shakli , o’lchamini so’rash . V. Darsni yakunlash. O’quvchilarning darsdagi faoliyatiga qarab rag’batlantirish . VI.Uyga vazifa: O’rganib kelish . O`IBDO`:_______ _____________________________ Download 0.83 Mb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling