Lim, fan va innovatsiyalar vazirligi sharof rashidov nomidagi
Download 22,5 Kb.
I semestr ILMIY tadqiqot ish
- (tarmoqlar bo’yicha) – yo’nalishi I-bosqich magistranti Qudratova Zarnigor Akram qizining 2022-2023 o‘quv yilida bajargan
- 2020-2021 O‘QUV YILIDA BAJARILGAN ILMIY-TADQIQOT ISHLARINING QISQACHA MAZMUNI
- “Hujjatlarni modulli yig’indilar hosil qilish bo’yicha himoyalovchi kriptogramma mexanizmi xususiyatlari asosida informatsiya ishonchligini oshirish algoritm va dasturiy vositalarini yaratish”
- Ilmiy-tadqiqot ishi rahbari: Qarshiyev X Hisobot topshiruvchi Qudratova Z
OLIY TA’LIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRLIGI SHAROF RASHIDOV NOMIDAGI SAMARQAND DAVLAT UNIVERSITETI Intellektual tizimlar va kompyuter texnologiyalar fakulteti Sun’iy intellekt va axborot tizimlari kefedrasi 70610204 - Axborot tizimlari (tarmoqlar bo’yicha) – yo’nalishi I-bosqich magistranti Qudratova Zarnigor Akram qizining 2022-2023 o‘quv yilida bajargan ILMIY TADQIQOT ISHLARI VA MAGISTRLIK DISSERTATSIYASI to‘g‘risida (I semestr uchun) H I S O B O T SAMARQAND – 2023 UMUMIY MA’LUMOT Hisobot topshiruvchi 2023-yil mart oyidan boshlab Sun’iy intellekt va axborot tizimlari kafedrasining magistranti sifatida ta’lim olmoqda. 2020-2021 O‘QUV YILIDA BAJARILGAN ILMIY-TADQIQOT ISHLARINING QISQACHA MAZMUNI Magistrlik dissertatsiyasining mavzusini tanlash muhim vazifalarimizdan biri. Ilmiy tadqiqot metodologiyasi fanini o’rganish jarayonida biz dissertatsiya mavzusini tanlash, unga qo’yilgan talablarni o’rgandik. Ilmiy rahbarim Qarshiyev Xusan Berkinbayevich o’qituvchimiz bilan o’zim qiziqqan sohalar, dasturlar bo’yicha bir necha marta suhbat qildik va o’rganilmagan jamiyatimizdagi muammolardan kelib chiqib mavzu tanladik va uni “Sun’iy intellekt va axborot tizimlari” kafedrasi 27-martdagi 8-son yig’ilishida muhokama qildik va tasdiqladik. O‘quv jarayonida mavzusi “Hujjatlarni modulli yig’indilar hosil qilish bo’yicha himoyalovchi kriptogramma mexanizmi xususiyatlari asosida informatsiya ishonchligini oshirish algoritm va dasturiy vositalarini yaratish” bo‘lgan ilmiy tadqiqot ishi yuzasidan quyidagi ishlar amalga oshirildi:
12.06.2023 sanada - Yevropa ilmiy xalqaro konferensiyasida “Himoya kriptogrammasining xususiyatlari hujjatlarning modulli summalarini yaratish mexanizmi” mavzsusidagi maqolam chop etildi.
19.05.2023 sanada Sun’iy intellekt va axborot tizimlari, Dasturiy injiniring hamda Kompyuter ilmlari va texnologiyalari kafedrasining qo’shma seminarida qatnashdim. Seminarda ikki nafar talabgorlarning falsafa doktori (Phd) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan dissertatsiya ishlarining yetakchi tashkilot muhokamasida qatnashib, dissertatsiya mavzularini yangiligi, savol-javoblardagi fandagi yangiliklardan xabardor bo’ldim.
Xususan, fakultetimizning yangi ta’mirlangan binosida zamonaviy texnologiyalar asosida IT MARKAZ tashkil etilgan bo’lib, Robototexnika, Start-UP va loyihalarni yaratish, Sun’iy intellekt va dasturlash texnologiyalari, Grafik dizayn kabi bo’limlari tashkil etilgan bo’lib, har bir bo’lim bilan tanishib chiqdim.
Ilmiy-tadqiqot ishi rahbari: Qarshiyev X Hisobot topshiruvchi Qudratova Z Download 22,5 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |