Linear Equations Project Based Learning
Download 250,57 Kb. Pdf ko'rish
|
PBL Linear Equations
Graphing Linear Equations Tutorial Example: Graph y = − 2 3 x + 4 Step 1: Identify the slope and y-‐intercept. m = b = Step 2: Plot the y-‐intercept on the y-‐axis. This point is (0,4) Step 3: From this point, move according to the slope. m = − 2 3 Move DOWN 2 from this point, and then RIGHT 3. Step 4: Connect your points and make your line. What if my equation isn’t in y = mx + b form? You’ll have to make it look like something you know how to graph, so solve for y first. Example: Graph the equation 5x − 4y = 16 . 5x − 4y = 16 −5x − 5x −4y = 16 − 5x −4y = 16 − 5x − 4 y = 16 − 5x −4 y = 16 −4 − 5 −4 x y = −4 + 5 4 x y = 5 4 x − 4 Complete the next worksheet. Be sure to put your equation in its proper form first, then graph. (15 points) Part V: Using Linear Equations to Run a Business (15 points) Snack Shack You decide to try your luck as an entrepreneur, and open up the “Snack Shack”, which caters to Wood-‐Ridge residents who love grilled cheese (which is all you make at the Snack Shack). Through research, you find that the cheapest prices for your supplies are as follows: Bread: $1.44/loaf – makes 12 sandwiches. Cheese: $3.50/bag – makes 10 sandwiches. Butter: $3.75/lb – makes 40 sandwiches Paper Towels: $0.99/roll – used for 120 sandwiches. Using the information above, find the unit cost of each item. (So, if bread is $1.44 per loaf, and it makes 12 sandwiches, how much does bread cost for 1 sandwich?) List the information below: Bread Cheese Butter Paper Towels 1.) How much does it cost to make 1 sandwich? 2.) Your cost curve, or how much you money you spend to run your business, is $20 for startup, plus the cost per sandwich. Write the equation you can use to calculate your cost below. 3.) You charge $1.50 per sandwich. Write the equation for total revenue below. 4.) Graph both equations on the same coordinate plane in different colors. Be sure to label everything. 5.) How many sandwiches do you have to sell to break even? 6.) At what point will your profit exceed costs by 100 dollars? Download 250,57 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2025
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling